روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
25 فروردین 1398  |  سیاست  |  کد خبر: 60473
0
0
اولین نشانه‌های گردش به راست ترامپ در قبال مهاجرت مشخص شد
تهدید «شهرهای پناهگاه»توسط ترامپ، چه معنایی دارد
روح‌اله نخعی‪-‬ وقتی کرستن نیلسن از وزارت امنیت میهن دولت ترامپ به عنوان متولی اصلی مهاجرت رفت، کارشناسان تقریباً اتفاق نظر داشتند که رفتن نیلسن به دلیل تمایل ترامپ به تندروی و رویکردهای راست‌گرایانه بیشتر است. هنوز یک هفته از خبر نیلسن نگذشته، تایید یک شایعه تکذیب‌شده نشان داد که این برداشت، کاملاً صحیح بوده است. روز جمعه، دونالد ترامپ تایید کرد که دولت او با جدیت مشغول بررسی گزینه انتقال مهاجران بازداشت‌شده به شهرهایی است که به نام «شهرهای پناهگاه» مشهور شده اند.
مفهوم «شهرهای پناهگاه» که چندسالی است در بحث‌های سیاسی حول مسئله مهاجرت، به‌خصوص توسط جمهوری‌خواهان و گروه‌های مخالف مهاجرت مطرح می‌شود، مفهومی تعریف‌شده و قانونی نیست و بیشتر اصطلاحی است که توصیف‌کننده رویکرد راهبردی اداره شهرهاست.
شهرهای توصیف‌شده با این اصطلاح، شهرهایی هستند که مقاماتشان، در روند اداره شهر و در محدوده قوانین، با سیاست‌های سختگیرانه دولت‌ها در قبال مهاجران همراهی نمی‌کنند. در عمل، این رویکرد به این مبناست که مقامات و ماموران شهری، در بخش‌های مختلف از پلیس گرفته تا بخش‌های آموزشی و درمانی، در مواجهه به مردم در شرایط عادی و بدون دلیل متقن، به سراغ بررسی اسناد و مدارک اقامت نمی‌روند و به عبارتی، به دنبال گرفتن مچ مهاجران غیرقانونی نیستند. این راهبرد بر این اساس است که با کاهش ترس از دیپورت‌شدن و جداشدن اعضای خانواده از یک دیگر، این رویکرد باعث می‌شود که مهاجران ساکن شهر، انگیزه و احتمال گزارش جرائم، استفاده از خدمات درمانی و اجتماعی و ثبت نام کودکان در مدارس بالاتر می‌رود و این در نهایت به سود شهر است. چنین راهبردی در چند کشور جهان به کار می‌رود. در آمریکا به نظر می‌رسد تمام شهرداران و مقامات پیروی این راهبرد، دمکرات‌ها باشند.
شهرهای پناهگاه، از سال‌ها پیش هدف حمله راست‌گراهای ضدمهاجرت و جمهوری‌خواهان بودند. چندی پیش، برخی رسانه‌ها افشا کردند که دولت مشغول بررسی این گزینه است که مهاجران و پناهجویان بازداشت‌شده در مرز را که باید تا زمان بررسی و پردازش درخواستشان منتظر باشند، به این شهرها منتقل کرده و در آنجا رها کنند. واکنش اولیه مقامات دولتی این بود که بگویند این گزینه صرفاً مطرح اما در دست بررسی نیست. حالا اما
ترامپ اعلام کرده است که دولت با جدیت این طرح را در نظر دارد.
این تصمیم نه فقط در نگاه منتقدانه بلکه در صراحت صحبت‌های ترامپ نیز تصمیمی برای مجازات مقامات دمکراتی است که از امکاناتشان برای برخورد با مهاجران استفاده نمی‌کنند: «در کالیفرنیا، فرماندار می‌خواهد جمعیت زیادی وارد [آمریکا] شوند، پناهجویان وارد شوند. کلی شهر پناهگاه [آنجا هست]؛ پس شاید ما آن‌ها [پناهجویان و مهاجران بازداشت‌شده در مرز] را به شهرهای پناهگاه بدهیم تا از آن‌ها نگه‌داری کنند، اگر این طور خواستیم.» او در توییتر نیز با متهم‌کردن دمکرات‌ها و «چپ رادیکال» به ممانعت از تغییر قوانین «خطرناک» مهاجرت این تهدید را تکرار کرده است.
دو نکته در این میان اهمیت دارد.
نکته اول اینکه مشخص نیست چقدر صحبت ترامپ جدی است. از روی سوابق، این احتمال وجود دارد که دولت چند روز بعد شروع این برنامه را اعلام کند. این احتمال نیز وجود دارد که مقامات دولت پیش‌تر حقیقت را گفته‌اند اما ترامپ تصمیم گرفته فقط حرف این برنامه را در صحنه سیاسی تکرار کند و با گذر زمان از آن عبور کند یا بعد از مواجهه با مقاومت‌هایی که قطعاً از راه خواهند رسید، با مقصردانستن حریف موضوع را رها کند.
نکته دوم این است که هر دوی این احتمالات و گزینه‌های بین آن‌ها، از یک جا ریشه می‌گیرند و یک معنا دارند. دولت ترامپ قصد دارد سیاست‌های تندروانه‌تر و سختگیرانه‌تری در قبال مهاجرت اجرا کند و در این راه شاید موفق شود یا نه. مهم‌تر از آن اما دولت قصد دارد ادبیات شدیدتری در قبال مهاجرت داشته باشد. هدف اصلی در هر دو حالت، تشدید رویکرد ضدمهاجرتی، انسانیت‌زدایی از مهاجران و تندکردن بحث در قبال آن‌ها و شاید از همه انتخاباتی‌تر و مهم‌تر، ارسال پیام برای بخش مهمی از پایگاه رای ترامپ و جمهوری‌خواهان باشد که تندترین مواضع را در ضدیت مهاجران و اقلیت‌ها دارند و اتفاقاً اکثریت مهمی از هواداران شخص ترامپ را تشکیل می‌دهند. این نشانه‌ای از برنامه ترامپ برای انتخابات ۲۰۲۰ نیز هست: تاکید جدی بر تندترین مواضع و تشدید آن‌ها، طبق میل سبد رای اصلی ترامپ. این رویکرد دو ایراد احتمالی هم دارد که می‌تواند باعث دردسر برای دولت شود. اول اینکه این پایگاه رای اصلی، به هر حال حامی ترامپ هستند و او نیازی ندارد به این شدت آن‌ها را هدف بگیرد. مشکل دوم این است که این پایگاه رای، رای کافی برای پیروزی او فراهم نمی‌کند و این طور به دنبال آن‌ها رفتن هم بقیه را از رئیس‌جمهور دور می‌کند. فعلاً اما به نظر می‌رسد برنامه ۲۰۲۰ ترامپ همین است.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه