روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
23 اسفند 1397  |  دانش و فناوری  |  کد خبر: 59989
0
0
کتاب‌های شما‪-‬ کتاب اول
برادران جمال‌زاده/ احمد اخوت
همدلی: احمد اخوت الان 67 ساله است. این داستان‌نویس معاصر سال 1330 در اصفهان متولد شد. تصویری که از کودکی‌اش در ذهنش مانده این است که پدرش همیشه در حال نوشتن بود. این حرف را اخوت 6سال پیش گفت. با این حال اخوت خیلی خوش‌شانس نبود که پدرش را در بزرگسالی هم کنارش داشته باشد. او 8 ساله بود که پدرش را از دست داد. البته مادر رمان‌خوانش باعث شد که احمد هم به کتاب علاقه‌مند بشود و خودش بعد‌ها رمان‌نویس شود. البته خوش‌شانسی‌ دیگری به سراغش آمد و آن این بود که محمد حقوقی معلم ادبیاتش بود. بعد از آن یونس تراکمه و جنگ اصف‌هان که مرحوم گلشیری، محمد حقوقی و ابوالحسن نجفی ستون فقرات آن را شکل می‌دادند، روی این نویسنده جوان اصف‌هانی تاثیر گذاشت.
اخوت آخر سال 48 در رشته جامعه‌شناسی دانشگاه تهران قبول شد و به تهران آمد. پس از اتمام دوره لیسانس در سال 52 به آمریکا رفت و در رشته زبان‌شناسی و بعد‌ها در رشته آموزش زبان مشغول به تحصیل شد و بعد از گرفتن دکترا، یک دوره فوق دکترا در زمینه نشانه‌شناسی ادبیات را طی کرد.
اولین مجموعه‌ای هم که به فارسی نوشت، همین کتاب داستان «برادران جمال‌زاده» بود که پس از انتشار با استقبال خوبی همراه شد. این کتاب پخش خوبی داشت و تقریبا در دوره انتشارش خوانده شد. در این کتاب که سبک نوشتن آن را از آثار بورخس گرفته‌ام، ژانر مقاله و داستان را به هم نزدیک کرده‌ که در ادبیات فارسی این اولین تجربه در این زمینه بود.
احمد اخوت بیشتر از 30 کتاب تالیفی و ترجمه منتشر شده دارد. او همچنین علاوه بر مجموعه داستان «برادران جمال‌زاده»، داستان‌‌های دیگری نوشته که در نشریات مختلف چاپ شد.
سه اثر از بورخس با عنوان‌‌های «سفرنامه بورخسی»، «کتاب فرشتگان» و «اطلس» ترجمه و منتشر کرد. از آثار فاکنر هم مجموعه داستان «این یازده تا» را منتشر کرد. همچنین مجموعه داستان دیگری به نام «سپتامبر بی‌باران» و یک رمان کوتاه به نام «اسب‌‌های خالدار» را ترجمه کرد. در سال‌ 61 نیز رمان «همان‌طور که می‌میرم» را ترجمه و منتشر کرد.
برادران جمال‌زاده، 16 داستان کوتاه دارد که در این داستان‌‌ها، ماجرا‌های «من» و «دیگری» و شخصیت‌‌های تاریخی در قالب داستان تکوین می‌یابند. این مجموعه اتفاقا بهترین مجموعه داستان جایزه ادبی اصف‌هان در سال 1382 شد.
این کتاب را سال‌‌ها پیش نشر افق در قطع رقعی در 216 صفحه و به قیمت 16هزار تومان منتشر کرده است.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه