روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
23 اسفند 1397  |  سیاست  |  کد خبر: 59962
0
0
در فاصله کمتر از سه هفته به مهلت قانونی
مجلس عوام بریتانیا برای دومین بار توافق برگزیت را رد کرد
یورونیوز فارسی| نمایندگان مجلس عوام بریتانیا سه‌شنبه‌شب برای دومین بار به توافق برگزیت که ترزا می، نخست‌وزیر این کشور با اتحادیه اروپا به دست آورده است رای منفی دادند.
در رای‌گیری سه‌شنبه شب ۳۹۱ نماینده مجلس عوام به توافق اصلاح‌شده برگزیت رای منفی دادند. این در حالی است که تنها ۲۴۲ نماینده به توافق مورد نظر نخست‌وزیر بریتانیا رای مثبت دادند.
مجلس عوام بریتانیا قرار است فردا در مورد خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا بدون توافق رای‌گیری کند.
ترزا می در واکنش به رای منفی پارلمان بریتانیا به توافق اصلاح‌شده برگزیت اعلام کرد که بر این باور است که اکثریت بریتانیایی‌ها خواستار خروج از اتحادیه اروپا با توافق با این نهاد هستند.
در مقابل جرمی کوربین، رهبر حزب مخالف کارگر خواستار برگزاری انتخابات عمومی پس از دومین شکست دولت بریتانیا در تصویب توافق برگزیت شد. وی همچنین تاکید کرد که توافق برگزیت مورد نظر ترزا می «به وضوح نابود» شده است.
نخست‌وزیر بریتانیا پس از هفته‌ها کشمکش با بروکسل اعلام کرده بود که لندن موفق به اعمال «تغییرات حقوقی» مورد نظر خود در مورد مرز جمهوری ایرلند با ایرلند شمالی شده است.
موضوع آینده مرز جمهوری ایرلند با ایرلند شمالی از دلایل اصلی رای منفی مجلس عوام بریتانیا به توافق برگزیت در اولین رای‌گیری در ماه ژانویه بود.
نمایندگان مجلس عوام بریتانیا در حالی به توافق برگزیت برای دومین بار رای منفی دادند که تنها ۱۷ روز تا تاریخ تعیین‌شده برای خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا زمان باقی مانده است.
با رای منفی سه‌شنبه‌شب به توافق برگزیت پنجمین اقتصاد بزرگ دنیا اکنون باید بین خروج بدون توافق از اتحادیه اروپا یا تعویق برگزیت یا برگزاری انتخابات سراسری یا برگزاری همه‌پرسی مجدد درباره برگزیت انتخاب کند.
این در حالی است که ممکن است ترزا می تصمیم بگیرد برای سومین بار توافق برگزیت را در مجلس عوام این کشور به رای بگذارد.
دولت بریتانیا و اتحادیه اروپا احتمال مذاکرات بیشتر برای اصلاح مجدد توافق برگزیت را رد کرده اند.
+++ واکنش اتحادیه اروپا به رای منفی مجلس عوام
سخنگوی دونالد توسک، رئیس شورای اروپا در واکنش به رای منفی نمایندگان مجلس عوام بریتانیا به توافق برگزیت اعلام کرد این رای به طرز «چشمگیری» خطر خروج بدون توافق بریتانیا از اتحادیه اروپا را افزایش داده است.
میشل بارنیه، مذاکره‌کننده ارشد اتحادیه اروپا نیز در واکنش به رد توافق برگزیت در مجلس عوام بریتانیا اظهار داشت که این نهاد هر آنچه در توان داشت برای دستیابی به توافق با لندن انجام داده است.
سخنگوی کمیسیون اروپا نیز سه‌شنبه‌شب تاکید کرد که اتحادیه اروپا آماده است تعویق برگزیت را در صورت درخواست «با انگیزه» بریتانیا بررسی کند.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه