روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
23 اسفند 1397  |  سیاست  |  کد خبر: 59949
0
0
سرشبکه قاچاق کتاب دستگیر شد
ایرنا| متهم اصلی شبکه نشر و توزیع کتاب به صورت قاچاق، توسط ماموران امنیتی دستگیر شد. رئیس کارگروه صیانت از حقوق ناشران روز چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگار فرهنگی ایرنا ضمن تایید خبر دستگیری متهم اصلی جریان نشر و توزیع کتاب به صورت غیرقانونی، اظهارکرد: این فرد مدت ها تحت تعقیب و متواری بود.
محمود آموزگار کتاب قاچاق را کتاب هایی عنوان کرد که فاقد مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هستند و افزود: متهم کتاب های پرفروش ناشران را بدون مجوز چاپ کرده و به فروش می رساند و این اقدام در زمینه کتاب هایی که خارج از کشور منتشر می شدند نیز صورت می گرفت.
رئیس کارگروه صیانت از حقوق ناشران گفت: این فرد به همراه خانواده فعالیت می کرد و در بسیاری از انبارهای کتاب های قاچاق کشف شده اخیر نیز آثار تخلفات وی مشهود بود.
آموزگار ضمن انتقاد از برخی رسانه ها در مورد اشاره به نام متهم، گفت: این ادعا و اتهام در حال حاضر مطرح است و براساس آئین دادرسی کیفری تا مظنونی حکمش قطعی نباشد نمی توان نام او را فاش کرد.
وی افزود: متهم در حال حاضر در مظان اتهام است تا در مرجع رسیدگی مورد بررسی قرار گرفته و تایید شود.
اتحادیه ناشران استان تهران با همکاری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و نیز پلیس امنیت قضایی از اسفند ماه سال گذشته، اقدام جدی در زمینه پیشگیری و پیگرد قاچاق کتاب را از طریق کارگروه صیانت از حقوق ناشران و مولفان آغاز کرد. فعالان پیشگیری از شبکه توزیع قاچاق کتاب سرانجام در تاریخ 28 بهمن ماه درب سوله‌های انبار کتاب قاچاق را به روی اهالی رسانه گشودند تا کشفیات چند ماهه کارگروه صیانت از حقوق ناشران و مولفان که با همکاری اداره‌کل حراست وزارت ارشاد و اقدام پلیس امنیت و دستور قضایی انجام شده بود را رسانه‌ای‌تر کند. در این سوله که حدودا یک هزار و 350 متر مربع وسعت داشت، حدود 700 هزار جلد کتاب انبار شده بود که سعید میرجلالی دبیر کارگروه صیانت از حقوق ناشران، مولفان و مترجمان، ارزش مالی این کتاب‌ها را بین 15 تا 20 میلیارد تومان اعلام کرد.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه