روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
27 دی 1397  |  سیاست  |  کد خبر: 57709
0
0
توافق برگزیت نخست‌وزیر در پارلمان با شکستی سنگین و تاریخی رد شد
آوار «نـه» بر سر «مـی»
در مقابل ۲۰۲ رای موافق، ۴۳۲ نماینده با توافق دولت مخالفت کردند از سال ۱۹۲۴ سابقه نداشته است که دولت با فاصله بیش از ۱۰۰رای در طرحی شکست بخورد
همدلی| گروه سیاسی: پریروز، وقتی ترزا می برای تعیین تکلیف سرانجام طرحش به پارلمان بریتانیا می‌رفت، کمتر کسی انتظار داشت او بتواند پیروز بیرون بیاید، اما احتمالاً تعداد کسانی که انتظار این شکست سنگین را داشتند، از آن هم کمتر بود. توافقی که ترزا می برای خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا با این اتحادیه تنظیم کرده بود، سه‌شنبه با رکوردی تاریخی در پارلمان رد شد تا جای شک و تردید چندانی در سرنوشت این طرح باقی نماند. در پارلمان ۶۵۰نفری بریتانیا، در مقابل فقط ۲۰۲ رای موافق، ۴۳۲ نماینده رای مخالف به این طرح دادند تا با ۲۳۰ رای اختلاف، فاصله رای از تعداد موافقان بیشتر شود.
فاصله ۲۳۰ رای می را در صفحات تاریخ بریتانیا وارد کرد. به گزارش رسانه‌های انگلیس، آخرین بار که شکستی در این ابعاد در پارلمان به دولت تحمیل شده، در سال ۱۹۲۴ و در دولت حداقلی حزب کارگر بوده که در آن، نخست‌وزیر رمزی مک‌دونالد در پرونده مربوط به حکم علیه یک روزنامه، با فاصله ۱۶۶ رای شکست خورد. گاردین گزارش می‌دهد، شکست‌های با فاصله بیش از ۱۰۰رای در تاریخ نادرند. مک‌دونالد در همان روز ۸ اکتبر ۱۹۲۴، دو بار با فاصله‌های ۱۶۶ و ۱۶۱ رای شکست می‌خورد و یک بار دیگر در ۲۳ ژوئن همان سال در یک طرح مسکن با فاصله ۱۴۰ رای. گاردین می‌نویسد در دوران بعد از جنگ جهانی دوم، شکست‌های سنگین در سال ۱۹۷۹ با فاصله ۸۹ رای و در سال ۱۹۷۸ با فاصله ۸۶ رای بوده‌اند.
این شکست تاریخی در حالی به دولت تحمیل شد که ترزا می دو سال صرف مذاکره با اتحادیه اروپا و نیز با نمایندگان پارلمان برای تنظیم این طرح کرده بود. این طرح بنا بود یک ماه پیش، در آخرین ماه سال ۲۰۱۸ به رای گذاشته شود اما یک روز قبل از موعد مقرر، نخست‌وزیر با اشاره به اینکه ارائه طرح در آن زمان منجر به شکستش خواهد شد، رای‌گیری را یک ماه عقب انداخت تا در طول این یک ماه و با عبور از تعطیلات آغاز سال، بتواند با مذاکره و فشار افکار عمومی و نیز با گرفتن تضمین‌های بیشتر از اتحادیه اروپا حمایت بیشتری در پارلمان جلب کند.
دولت ترزا می طبق قانونی که در همین هفته پارلمان تصویب کرده بود، قاعدتا باید در سه‌روز آینده پیشنهاد بعدی خود را ارائه کند. پیشتر هم تصور می‌شد که در صورتی که فاصله رای کم باشد، مثلاً در محدوده ۵۰ تا ۷۰ رای، می دوباره همین طرح را با تغییرات اندک یا با دریافت تضمین‌های بیشتر از اتحادیه اروپا به پارلمان بیاورد و شاید بتواند نمایندگان را قانع کند؛ اما با شکست سنگینی که طرح خورد، به جای ارائه طرح جایگزین در سه‌روز آینده تعیین سرنوشت نخست‌وزیر به روز بعد موکول شد.
بلافاصله بعد از این شکست، جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر درخواست رای عدم اعتماد به دولت را به پارلمان ارائه کرد. این رای دیروز در پارلمان به رای گذاشته شد و تا لحظه تنظیم این گزارش، جلسه هنوز در جریان بود. در صورتی که می دوباره شکست بخورد و برکنار شود، با توجه به شکنندگی ائتلاف حاکم، احتمال می‌رود بریتانیا ناچار به برگزاری انتخابات دوباره باشد؛ کارشناسان اما پیش‌بینی می‌کردند او از این جلسه جان سالم به در برد.
در حال حاضر، بدون وجود هیچ توافقی، بریتانیا همچنان در مسیر خروج از اتحادیه اروپاست و حدود دو ماه و نیم دیگر، بدون توافق از اتحادیه خارج خواهد شد، مگر اینکه درخواست تعویق تاریخ اعمال بند ۵۰، مربوط به خروج را به اتحادیه اروپا ارائه دهد.
تنها گزینه جدی جایگزین طرح می، توافقی شبیه نروژ است که آن هم فعلاً هوادار چندانی در پارلمان ندارد. بعد از شکست طرح می، احتمالات اصلی، برگزاری همه‌پرسی دوم برای لغو برگزیت و برگزیت بدون توافق هستند و گزینه انتخابات سراسری برای تغییر دولت نیز هنوز مطرح است؛ اما در فاصله باقیمانده تا مارس، ممکن است اتفاقات دیگری بیفتد. اگر بریتانیا بخواهد همه‌پرسی مجدد یا انتخابات سراسری برگزار کند احتمالاً ناچار به کسب مهلت از اتحادیه اروپا خواهد بود. با توجه به اینکه برای تعویق زمان خروج لازم است تمام اعضای اتحادیه موافقت کرده باشند، برخی ناظران معتقدند موافقت اتحادیه با این تعویق صددرصدی نیست.
اولین واکنش‌های اتحادیه اروپا به این رای در صحبت‌های ژان کلود یانکر رئیس کمیسیون اروپا، دونالد تاسک، رئیس شورای اروپا و میشل بارنیه، مذاکره‌کننده ارشد اتحادیه اروپا در مسئله برگزیت دیده شد.
یانکر در بیانیه‌ای با ابراز تاسف از نتیجه رای مجلس عوام بریتانیا گفت: «بریتانیا باید هر چه زودتر قصد خود را مشخص کند. زمان تقریباً تمام است.» بارنیه با موضع مشابهی در سخنانش در پارلمان اروپا این مصالحه را بهترین مصالحه ممکن خواند و گفت اکنون بریتانیاست که باید مشخص کند که چه طور می‌خواهد ادامه دهد.
اما شاید جالب‌توجه‌ترین موضع را تاسک گرفت. بسیاری از ناظران بریتانیایی معتقدند زمان آن رسیده که بریتانیا از برگزیت دست بردارد. بعد از شکست این طرح نیز گروهی از نمایندگان عضو حزب کارگر به جمع حامیان برگزاری همه‌پرسی مجدد پیوستند. اتحادیه اروپا تا امروز موضعی رسمی در این باره نگرفته بود و بلکه گاهی مقاماتش اعلام کرده بوده این اتحادیه قصد ندارد در این زمینه دخالتی کند. تنها موضع اروپایی، حکمی حقوقی بود که نشان می‌داد بریتانیا می‌تواند به صورت یک‌جانبه، برگزیت را لغو کند و در اتحادیه اروپا بماند.
این وضعیت اما سه‌شنبه با اظهارنظری از سوی تاسک، تقریباً تغییر کرد، با توییتی که به نظر تلویحاً همان چیزی را می‌گفت که بسیاری از ناظران اروپایی فکرش را می‌کردند: «اگر توافق غیرممکن است و هیچ کس “بدون توافق” را نمی‌خواهد، چه کسی سرانجام شجاعت این را خواهد داشت که بگوید تنها راه حل ممکن چیست؟»
پاسخ این سوال، فعلاً نه کوربین است، نه می.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه