روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
15 آذر 1397  |  یادداشت  |  کد خبر: 55845
0
0
محمود اشرفی
تندباد در کرانه جنوبی خلیج فارس
چیدمان استراتژیک منطقه‌ای امریکا در تندباد دگرگونی‌های کرانه جنوبی خلیج فارس با یک نابسامانی بنیادین روبه‌رو شده است. در استراتژی امریکا که عمدتا با هدف رویارویی با ایران تدوین شده، عربستان سعودی اصلی‌ترین عامل منطقه‌ای این کشور به شمار می‌رود. ثبات و اعتماد عمده‌ترین ویژگی‌های یک شریک استراتژیک است. این در حالی است که عربستان سعودی با شتاب از این عناصر بنیادین دور می‌شود. ماجرای قتل یکی از اتباع سعودی در کنسولگری استانبول و گزارش‌های منتشر شده مبنی بر دخالت ولیعهد سعودی در این ماجرا بخش عمده‌ای از سیاست‌سازان امریکا را نسبت به قابل اعتماد بودن عربستان دچار تردید کرده است. این بی‌اعتمادی جنبه فردی نداشته بلکه بی‌اعتمادی نسبت به جریان حاکم بر عربستان سعودی را به دنبال دارد.
امریکایی‌ها به ماجرای قتل در کنسولگری از زاویه حقوق بشری نگاه نمی‌کنند، بلکه آنها را تروریسم نهادینه شده در نظام سعودی هراسان ساخته است. در یک رابطه دیپلماتیک منافع مالی تا حدود مشخصی می‌تواند بر حقایق سیاسی سرپوش بگذارد و تداوم داشته باشد. سیاستمداران امریکایی هنوز رد پای پررنگ عربستان در ماجرای یازدهمین روز سپتامبر را فراموش
نکرده‌اند.
بی‌اعتمادی امریکا به عربستان سعودی تنها به کاهش مناسبات استراتژیک این دو کشور محدود نخواهد شد. دو کشور دیگر منطقه یعنی امارات متحده عربی و بحرین به عنوان دو تیول عربستان سعودی در این فرایند تحت تاثیر قرار خواهند گرفت. کنش‌های دیپلماتیک امارات و بحرین به شدت تحت تاثیر چگونگی رابطه سیاسی ریاض و واشنگتن است. دورشدن امریکا از عربستان سعودی موجب کاهش سطح مناسبات مستحکم امارات و بحرین با عربستان سعودی شده و بنیان استراتژی منطقه‌ای امریکا با دگرگونی بیشتری روبه‌رو خواهد شد. و در این میان قطر نیز در راستای منافع ملی خود چشم به راه دگرگونی‌هایی این چنینی است.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه