روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
15 آبان 1397  |  سیاست  |  کد خبر: 54742
0
0
شانس دو حزب در رقابت‌های امشب چگونه است؟
مجلس آبی، سنا احتمالاً قرمز
ساده‌ترین سوال که البته اغلب جوابی پیچیده‌تر از آن که تصور می‌شود را دارد این است: کدام احزاب قرار است برنده انتخابات باشند.
اگر از انبوه انتخابات محلی و همه‌پرسی‌ها که در ایالت‌ها و حوزه‌های مختلف به اشکال مختلف برگزار می‌شوند بگذریم، انتخابات امسال، سه صحنه رقابت مهم دارد که تعیین برنده و بازنده هر کدام، قواعد خود را می‌طلبد، مجلس نمایندگان با تمام کرسی‌هایش، ۳۵ کرسی در سنا و ۳۶ فرمانداری. اگر چه نه به اندازه انتخابات ریاست‌جمهوری، تمام این انتخابات تا حدی به هم پیوسته نیز هستند و در محدوده این به هم پیوستگی، بیش از همه مجلس و کمتر از همه فرمانداری‌ها، تحت تاثیر فضای کلی کشور، هستند.
محکم‌ترین شاخص فضای کلی کشور، نظرسنجی کلی رای کنگره، اوضاع را به شدت به نفع دمکرات‌ها نشان می‌دهد. آخرین داده این شاخص در لحظه تنظیم این مطلب، ۵۰.۴درصد به نفع دمکرات ها و ۴۲.۲درصد به نفع جمهوری‌خواهان است، یعنی ۸.۲درصد به نفع دمکرات‌ها؛ اما نکته اینجاست که ترکیب جمعیتی حوزه‌ها و ایالت‌ها امتیاز بالایی به جمهوری‌خواهان می‌دهد و از این رو، نقطه تساوی یعنی جایی که در مجلس نمایندگان به‌عنوان وسیع‌ترین انتخابات، تعداد کرسی‌ها به سمت تساوی خواهد رفت، جایی است که اوضاع حول‌وحوش ۵درصد به سود دمکرات‌ها باشد. دمکرات‌ها برای اینکه اکثریت را به دست بیاورند، باید حداقل به طور مطلق ۲۳ کرسی از رقیب بگیرند، یعنی اگر ۱ کرسی باختند ۲۴ کرسی دیگر را بگیرند و... .
ناگفته نماند، دیگر شاخص مهم، یعنی محبوبیت رئیس‌جمهور جمهوری‌خواه نیز، به سود آبی‌هاست: ۵۲.۶درصد مخالف ترامپ هستند و ۴۲.۲درصد حامی: -۱۰.۴درصد
در وضعیت فعلی، دمکرات‌ها احتمالاً حدود ۳۵-۴۰ کرسی به دست خواهند آورد. اگر حدود ۳درصد ضعیف‌تر از نظرسنجی‌ها عمل کنند، وارد محدوده‌ای می‌شوند که احتمال شکست و ماندن در اقلیت، واقعی می‌شود. از طرف دیگر اگر همین حدود یعنی ۳درصد قوی‌تر عمل کنند، در مجلس نمایندگان تا ۲۰ کرسی بیشتر هم ممکن است به دست بیاورند و البته، شانسی واقعی برای سنا هم پیدا می‌کنند.
در مجلس سنا، همان طور که پیشتر مفصل به آن پرداخته شده، ترکیب انتخابات از پیش به نفع جمهوری‌خواهان است. از ۳۵ کرسی این دوره فقط ۹کرسی در حال حاضر در اختیار قرمزهاست که در ۵ تایشان رقابتی واقعی جریان دارد. دمکرات‌ها، با ۲۶ کرسی (۲۴ + ۲ کرسی مستقل) وارد می‌شوند که ۱۰ تای آن‌ها پتانسیل تغییر دارند. این کرسی‌های رقابتی اغلب در ایالاتی هستند که ترامپ در سال ۲۰۱۶ در آن‌ها پیروز بوده و از این رو، آبی‌ها در موضع دفاعی قرار دارند.
با ترکیب فعلی ۵۱ به ۴۹ (۵۱ به ۴۷+۲) و با توجه به حضور مایک پنس به‌عنوان رای صدویکم سنا در صورت تساوی، برای کسب اکثریت باید تمام این کرسی‌های آسیب‌پذیر را حفظ کنند و همزمان از ۵ کرسی جمهوری‌خواه دو کرسی را به دست بیاورند، یا به ازای هر کرسی از دست رفته، یکی بیشتر. ترکیب فعلی نظرسنجی‌ها حاکی از این است که محتمل‌ترین گزینه این است که به طور مطلق، تعداد کرسی‌های قرمز یکی بیشتر خواهد شد یا حداکثر ترکیب به همین شکل حفظ خواهد شد، احتمالاً با تعویض تعداد مساوی کرسی. پیروزی دمکرات‌ها در کسب اکثریت یا حتی افزایش تعداد کرسی، نیازمند این است که دمکرات‌ها بهتر از نظرسنجی‌هایشان نتیجه بگیرند، همان حدود ۳ درصد، یا اینکه در تعداد کافی از کرسی‌ها، تک‌به‌تک، عواملی جداگانه ورق را به سمت آبی برگردانند که البته حالت بعیدتری است. نکته البته اینجاست که نتیجه فعلی، تاثیر مهمی بر شانس دمکرات‌ها در کسب اکثریت در ۲۰۲۰ دارد و حتی اگر اینجا اکثریت را نگیرند، ممکن است بتوانند زمینه خوبی برای پیروزی ۲۰۲۰ فراهم کنند، یا برعکس.
فرمانداری‌ها، البته در سطح ملی کمترین تاثیر مستقیم را دارند اما از نظر تاثیر این سمت بر قوانین انتخاباتی دوره‌های آینده یا معرفی نیمکت‌نشینان تازه برای ریاست‌جمهوری و دلایل دیگر، همچنان اهمیت بالایی دارند. در این ترکیب، اگرچه جمهوری‌خواهان از نظر تعداد سمت، احتمالاً گزینه‌های بیشتری را کسب خواهند کرد، اما از نظر ایالات تاثیرگذار و از نظر جمعیت ایالات، پیش‌بینی می‌شود دمکرات‌ها پیروزی‌های مهم‌تری را کسب کنند.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه