روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
19 مهر 1397  |  سیاست  |  کد خبر: 53681
0
0
۲۶ روز به انتخابات نوامبر
چشم‌انداز فعلی نوامبر؛ مجلس آبی می‌شود، سنا قرمزتر
ترکیب فعلی رقابت نشان می‌دهد، دمکرات‌ها اکثریت مجلس نمایندگان را از جمهوری‌خواهان خواهند گرفت اما در سنا کرسی هم از دست خواهند داد
کمتر از یک ماه به انتخابات مانده، اما این فاصله به هیچ وجه فاصله کمی نیست. پژواک‌های ماجرای کاوانا هنوز ادامه دارد. در این فاصله تا روز انتخابات، اخبار جدید در ماجرای کره شمالی، تحقیقات مالر، ایران، سرنوشت راد روزنستاین، روسیه، کودکان جداشده از خانواده در جنوب آمریکا، اتحادیه اروپا، جنگ تجاری، کانادا، دیوار مرزی، چین، شرکت‌های ترامپ، عربستان، پورتوریکو، افغانستان، نفت، برزیل، جانشین نیکی هیلی، سوئد، داعش، مکزیک، برگزیت، ایتالیا، ایوانکا ترامپ، فرانسه، سازمان ملل و... می‌توانند نقش‌آفرینی‌های خود را در صحنه انتخابات داشته باشند. این همه در حالی است که طوفان شدید مایکل به سمت ایالت کلیدی فلوریدا در حرکت است و این خود می‌تواند آغاز رشته اتفاقاتی باشد که تاثیرات خود را در انتخابات بگذارند. نباید فراموش کرد که نامه کلیدی جیمز کومی که به اعتقاد بسیاری ضربه مهلک نهایی به کارزار کلینتون بود، در هفته پایانی کارزار انتخابات ۲۰۱۶ منتشر شد و با توجه به آن سابقه حتی ممکن است .
با این حال در این مرحله، بعد از مدتی حرکت دمکرات‌ها در جهت مخالف پیش‌بینی‌های سنا و افزایش احتمال شگفتی‌سازی‌شان، به نظر می‌رسد اوضاع دوباره به حالت قبل برگشته و دمکرات‌ها دوباره در مقابل نقشه سنای امسال گرفتار شده اند؛ به این معنا که نه‌تنها نخواهند توانست اکثریت سنا را در تقابل سخت این مجلس از جمهوری‌خواهان پس بگیرند، بلکه احتمال دارد با کرسی‌های کمتری کنگره بعدی را آغاز کنند.
به نظر غریب می‌رسد که در دو انتخابات که در یک روز برگزار می‌شوند، یک حزب در یکی برنده شود و حزب دیگر در دیگری. به طور معمول در انتخابات کشورهای مختلف، رقابت‌های همزمان، نتایج نسبتاً مشابهی دارند. اگر یک حزب مردم را قانع کرده باشد که انتخاب بهتری است، اغلب رای آن‌ها را در همه رقابت‌ها کسب کرده است. در سال ۲۰۱۶ نیز تصمیم نهایی صندوق رای برای فرستادن ترامپ به کاخ سفید با پیروزی‌های این حزب در دو مجلس دیگر همراه شد.
در نگاه اول به نظر می‌رسد لازمه این اتفاق رای متفاوت در دو مجلس باشد، یعنی یک حزب برای مجلس نمایندگان و دیگری برای سنا. این پدیده، اگرچه در سال‌های اخیر روبه‌افزایش بوده اما به‌هیچ‌وجه به اندازه‌ای نیست که بتواند چنین اختلافی را رقم بزند. مهمتر اینکه پدیده‌ای که «تقسیم برگه رای» خوانده می‌شود نیز اغلب بین انتخابات ریاست‌جمهوری و کنگره اتفاق می‌افتد، مثلاً رای هیلاری/جمهوری‌خواه در سال ۲۰۱۶. به‌مراتب بعیدتر است که کسی در دو مجلس چنین اختلاف تصمیمی داشته باشد.
در واقع علت این پدیده باز هم مسئله نقشه سناست. اگر در سنا نیز مثل مجلس نمایندگان هر ۱۰۰ کرسی پای صندوق بودند، احتمالاً شاهد این اختلاف نمی‌بودیم.
تعیین‌کننده‌ترین تغییری که در این میان رخ داده هم تغییر شدید وضعیت هایدی هایت‌کمپ از رقابتی نسبتاً برابر به بازنده احتمالی است. ممکن است این تاثیر رای کاوانا به نظر برسد اما با تعداد پایین نظرسنجی‌ها در داکوتای شمالی و وجود یک نظرسنجی که همین وضعیت را پیش از رای کاوانا نشان می‌دهد می‌تواند نشانه این باشد که این تغییر قبلاً رخ داده بوده و صرفاً در رادار دیده نشده.
تمام سرنوشت رقابت سنا نهایتاً در داکوتای شمالی، تنسی، آیرزونا، نوادا، فلوریدا، ایندیانا، تگزاس، میزوری و میسیسیپی مشخص می‌شود که همگی هم در مقابل تغییرات ملی تاثیرپذیرند و هم به طور مستقل پتانسیل تغییر دارند. در بیشتر این ایالات هم دمکرات‌ها هنوز فرصت دارند، از این رو، با یک خبر انفجاری یا به احتمال بعیدتر با چند اتفاق مختلف در چند ایالت ممکن است هنوز فرصت معجزه برای دمکرات‌ها باشد.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه