روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
21 شهریور 1397  |  ورزش  |  کد خبر: 52715
0
0
باید منتظر نتیجه عملی تهدید آمریکا بود
ایلنا| پاسخ دیوان بین‌المللی کیفری به تهدیدهای بولتون: بی‌وقفه به کار خود ادامه می‌دهیم
دیوان بین‌المللی کیفری در بیانیه‌ای اعلام کرد که سازمانی مستقل و بی‌طرف بوده و از حمایت ۱۲۳ کشور برخوردار است.
به گزارش خبرگزاری رویترز، دیوان بین‌المللی کیفری روز سه‌شنبه اعلام کرد که «همچنان بی‌وقفه به کار خود ادامه خواهد داد».
این در حالی است که روز گذشته «جان بولتون» مشاور امنیت ملی آمریکا، در پی تحقیق این سازمان درباره فعالیت‌های سربازان آمریکایی در جنگ افغانستان، این دیوان را تهدید به تحریم کرد.
این دیوان در بیانیه‌ای اعلام کرد که سازمانی مستقل و بی‌طرف بوده و از حمایت ۱۲۳ کشور برخوردار است.
در متن این بیانیه آمده است: «دیوان بین‌المللی کیفری، به‌مثابه یک دادگاه قانونی، همچنان بی‌وقفه به کار خود ادامه خواهد داد و با هماهنگی با اصول قانونی به جلو خواهد رفت.»
زیرنویس: پاسخ دیوان بین‌المللی کیفری به‌خودی‌خود حائز اهمیت است. در دنیای سیاست و دیپلماسی، سخن به‌خودی‌خود عمل به‌حساب می‌آید و موضع‌گیری‌های این‌چنینی در مقابل پرخاش‌هایی که آمریکای ترامپ مدام به نهادهای بین‌المللی دارد، هم مهم هستند و هم لازم. لازم است که این نهاد تاکید کند که بنا نیست به خاطر سخنرانی بولتون رویکردش را تغییر دهد. لازم است، اگر بناست که این اتفاق نیفتد، گفته شود. اما مهم‌تر از این پاسخ از سوی این نهاد، نتیجه عملی این گفت‌وشنید است. اگر در راستای این موضع‌گیری، دیوان به مسائل افغانستان رسیدگی کند و روند لازم را، ولو علیه آمریکا باشد، طی کند، این پاسخ معنادار می‌شود و البته اتفاق مهم و شایسته توجهی رخ خواهد داد؛ اما اگر بنا باشد بعد از تهدید آمریکا چنین بیانیه‌ای صادر شود و همزمان پرونده افغانستان به بایگانی برود و عواقبی نه بابت آن پرونده و نه بابت این تهدید در کار نباشد، چنین پاسخی معنای چندانی نخواهد داشت.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه