روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
21 شهریور 1397  |  ورزش  |  کد خبر: 52711
0
0
مذاکره‌کننده ارشد اتحادیه اروپا خبر می‌دهد یا هشدار؟
بارنیه: تا حداکثر دو ماه دیگر می‌توانیم به توافق برگزیت برسیم
میشل بارنیه با ترسیم برنامه زمانی ممکن برای برگزیت که مهلت توافق اولیه را تا نوامبر تعریف می‌کند، گفت به نظرش دسترسی به توافق در این فرصت واقع‌بینانه به نظر می‌رسد
روح‌اله نخعی‪-‬ مذاکره‌کننده ارشد اتحادیه اروپا در مسئله برگزیت، میشل بارنیه، روز دوشنبه در حالی که در سفری به اسلوونی به سر می‌برد، گفت «واقع‌بینانه» است که بر این باور باشیم که در دو ماه آینده، توافق برگزیت بین بریتانیا و اتحادیه اروپا به نتیجه برسد:«معاهده مشخص است. ما دو سال زمان داریم تا پیش از اینکه آن‌ها [بریتانیا] خارج شوند... یعنی مارس ۲۰۱۹. این یعنی با درنظرگرفتن زمانی که برای فرایند تصویب در مجلس عوام [بریتانیا] از یک طرف و شورا و پارلمان اروپایی از طرف دیگر لازم است، باید تا قبل از آغاز نوامبر به توافقی دست پیدا کنیم. من فکر می‌کنم این ممکن است.»
در رسانه‌ها و افکار عمومی، اظهارات بارنیه به عنوان نشانه‌ای مثبت از روند پیشرفت مذاکرات دیده شده است؛ تا جایی که پوند هم پس از سخنان مذاکره‌کننده ارشد برگزیت با جهشی در ارزش مواجه شد. بناست رهبران اتحادیه اروپا در جلساتی که پیش روست، از بارنیه بخواهند تا با پیشنهادات ترزا می که حاصل جلسه جنجالی او با کابینه‌اش در چکرز بود کار کند. فایننشال تایمز از یک دیپلمات ارشد اروپایی نقل می‌کند که راهکارهایی که بناست به بارنیه ارائه شوند، به‌عنوان حکم او برای دست‌یابی به توافق عمل خواهند کرد هر چند دیگر منابع نظر دیگری دارند.
در عین حال، برگزاری جلسه‌ای فوق‌العاده بین رهبران اتحادیه اروپا نیز در برنامه است تا به بریتانیایی که با جدول برنامه‌های اتحادیه اروپا برای مذاکرات مخالفت‌هایی داشته این پیام را بدهد که وقت تنگ است. با درنظرگرفتن روند پیشرفت مذاکرات داخل بریتانیا، بین اعضای دولت از یک سو و بین دولت و پارلمان از سوی دیگر و نیز مذاکرات بین بریتانیا و اتحادیه اروپا، به نظر می‌رسد صحبت‌های بارنیه، گرچه در ظاهر ترسیم روند کار به نظر می‌رسد که بناست به مخاطب اطمینان بدهد که اوضاع تحت کنترل است، در واقع هشداری در لفافه است. آنچه بارنیه توصیف می‌کند، بیش از آن که برنامه انتخابی برای پیشبرد مذاکرات باشد، روند به نظر می‌رسد که دو طرف باید به ناچار طی کنند و اگر از آن عقب بیفتند به مشکل خواهند خورد.
این احتمال وقتی جدی‌تر می‌شود که توجه کنیم حرف بارنیه درباره مذاکرات می در سمت اروپاست، در حالی که می هنوز در جبهه بریتانیا ماجرا را قطعی نکرده؛ بلکه مشکلات هنوز بر سر راه او فراوان هستند. در صحنه داخلی سیاست بریتانیا، می توان و حیثیت سیاسی خود را پای برنامه چکرز گذاشته، اما ممکن است این کافی نباشد؛ تا جایی که از همین حالا گروه‌هایی در میان محافظه‌کاران به دنبال کنارزدن می و جایگزین‌کردن او هستند. این جدال درونی خود بررسی جداگانه‌ای می‌طلبد اما فعلاً مهم‌ترین امتیاز می در این زمینه، نبود گزینه‌ای است که به عنوان جایگزین احتمالی او، توافق بقیه را به همراه داشته باشد.
بوریس جانسون، جدی‌ترین نام برای کنارزدن می است اما به هیچ وجه نمی‌توان او را گزینه‌ای «معقول» در شرایط فعلی بریتانیا نامید و به نظر هم نمی‌رسد که محافظه‌کاران هم لااقل فعلا چنین نظری داشته باشند. او احتمالاً به امید جدی‌ترکردن خود به عنوان گزینه نخست‌وزیری است که با این شدت در روزها و هفته‌های اخیر، به برنامه‌های برگزیتی ترزا می حمله می‌کند اما اظهارات تندوتیز و خلاف قاعده‌ای مثل وقتی گفت می در برگزیت، جلیقه انفجاری به تن بریتانیا کرده و کلید انفجار را به بروکسل داده، بیشتر از اینکه او را به عنوان جایگزین جدی می نمایش بدهد، وجهه او را تخریب و البته به همگان یادآوری می‌کند که با چه گزینه پیش‌بینی‌ناپذیری طرف هستند. تا زمانی که جانسون جایگزین اصلی می باشد، اوضاع خیلی برای نخست‌وزیر خطرناک نیست اما با ادامه این روند بعید نیست محافظه‌کاران به سراغ گزینه‌های دیگر بروند یا کس دیگری اوضاع را مناسب ببیند تا پا پیش بگذارد.
اگر در هفته‌های آینده نشانه‌هایی از پیشرفت در مذاکرات دیده شود، ادعای بارنیه بر واقع‌بینانه‌بودن تصور موفقیت به حقیقت خواهد پیوست اما اگر اختلافات و درگیری‌ها ادامه یابد، بر اساس آنچه مذاکره‌کننده ارشد اروپا گفته، فقط دو ماه تا پایان مرحله اول این روند پیچیده زمان باقی است.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه