روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
21 شهریور 1397  |  فرهنگ و هنر  |  کد خبر: 52702
0
0
بررسی «همدلی در خصوص شیوه‌های مهار نقدینگی یک هزارو 600 هزار میلیارد تومانی در گفت و‌گو با کارشناسان
بانک‌ها پیش قدم شوند
همدلی| فاطمه آقایی‌فرد - بحران نقدینگی در حالی این‌روزها به پاشنه‌آشیل اقتصادی تبدیل شده است که به‌نظر می‌رسد دولت و بانک مرکزی راه‌کاری برای هدایت این حجم از پول‌های سرگردان ندارند. بر اساس جدیدترین گزارش بانک مرکزی، حجم نقدینگی در پایان تیرماه امسال به 16 تریلیون و 22 هزار و 500 میلیارد ریال رسید که از ابتدای سال 4.7 درصد و در مقایسه با مدت مشابه پارسال 20.1 درصد رشد داشته است. این‌همه صفر سرسام‌آور وقتی مقابل عدد 16 قرار می‌گیرند، داستان تلخ کاهش ارزش پول ملی و تورم را به یاد می‌آورند. داستانی ‌که هر زاویه‌ای از اقتصاد را با معضلات جدی همراه کرده و نگرانی‌های مهمی را به هر گوشه‌ای از این اقتصاد نا آرام تزریق می‌کند.
گزارش‌هایی که در تارنمای رسانه‌ها منتشر شده نشان می‌دهند بحران نقدینگی از سال 92 سیر صعودی به خود گرفته و در تمام این سال‌ها سه برابر رشد کرده است. مهمترین تاثیر آن در کنار کاهش قدرت خرید مردم بوده است. به باور بسیاری از کارشناسان، رشد نقدینگی تقاضا را برای دریافت کالا افزایش می‌دهد و در صورت عدم تولید متناسب با آن تورم ایجاد می‌شود. این در حالی است که شرایط اقتصادی و رکود تورمی امکان ادامه فعالیت را از تولیدکننده‌ها گرفته است. سال‌ها از این هشدارها گذشته و به باور بسیاری از تحلیلگران عدم رعایت انضباط مالی در دولت‌های مختلف، حجم پول‌های سرگردان را ساعت به ساعت افزایش داده است.
حالا دیگر کار از این هشدار گذشته و به‌نظر می‌رسد که صفرهای سرسام‌آوری که در مقابل اعداد و ارقام قرار گرفته‌اند، مسئولان و مردم را حسابی دستپاچه کرده‌اند. این اتفاقات بهانه خوبی به دست مدیران بانک‌ها داده تا گردهم بیایند و برای هدایت این پول‌ها به سمت تولید چاره‌اندیشی کنند. در روزهایی‌که حال و روز پریشان اقتصاد، مردم و مسئولان را حسابی دستپاچه کرده است، سکاندار جدید بانک مرکزی به همراه مدیران عامل بانک‌های کشور گردهم آمدند تا راه‌حلی اورژانسی برای درمان زخم‌های کهنه اقتصادی بیابند.
به گزارش روز سه‌شنبه ایرنا از بانک مرکزی، عصر دوشنبه، نشست مدیران عامل بانک های کشور با عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی برگزار شد و در آن مهمترین مسایل پولی و بانکی کشور بررسی و نقش بانک‌ها در ایجاد فضای مناسب برای تداوم امید بخش کسب‌وکار در کشور مورد تاکید قرار گرفت.
بر اساس این گزارش، در این جلسه بانک‌های کشور آمادگی خود را برای همراهی و کمک به بانک مرکزی در کنترل و مهار نقدینگی و نیز پشتیبانی از فعالان اقتصادی اعلام کردند و مقرر شد در کنترل بازار ارز نیز با سیاست‌های بانک مرکزی همراهی کنند.
رئیس کل بانک مرکزی در این جلسه با یادآوری رهنمودهای رهبر معظم انقلاب در مورد کنترل و هدایت نقدینگی و جلسه اخیر شورای عالی هماهنگی اقتصادی در حضور سران قوا، بر عزم نظام در کنترل نقدینگی و حمایت از سیاست های بانک مرکزی در این زمینه تاکید کرد. اگرچه در این دورهمی‌ اشاره‌ای به نحوه کنترل نقدینگی نشده است و همین موضوع نشان می‌دهد که هنوز راهکاری برای کنترل این حجم از پول سرگردان در کشور وجود ندارد.
بدهی‌ها را تسویه کنید
نقدینگی با صفرهای سرسام‌آوری‌که در مقابل اعداد و ارقام ایجاد کرده تا از مرز یک هزارو 600 هزار میلیارد تومان نیز عبور کرده باشد، عصر دوشنبه در شرایطی عبدالناصر همتی و مدیران عامل بانک‌ها را گردهم آورده بود که به باور بسیاری از کارشناسان یکی از مهمترین معضلات کنونی کشور است. بدیهی است که بانک‌ها باید برای کنترل نقدینگی و کمک به حال پریشان تولید باید اقدام کنند، اما سوالی که می‌توان مطرح کرد نحوه هدایت این حجم از پول سرگردان به سمت تولید است که گویی از سوی همتی یا مدیران عامل بانک‌ها به آن اشاره نشده است. کاظم دوست‌حسینی، کارشناس اقتصادی، دراین‌باره به «همدلی»، می‌گوید: «در حال حاضر چندین عامل در شکل‌گیری معضلات کشور نقش دارند؛ نقدینگی، تورم و رکود تولید، که در درجه اول باید نقدینگی را کنترل کرد.» او در ادامه افزود: «در بحث مهار نقدینگی مهمترین فاکتوری که باید در نظر گرفته شود، تسویه بدهی دولت به بانک مرکزی و البته تسویه کلیه بدهی‌ نهادهای دولتی به بانک مرکزی است که در درجه اول این فاکتورها باید مورد توجه باشند.»
سیاست‌های مالی را پیاده کنیم
حال و روز اقتصاد ایران دیگر نیازی به توصیف ندارد. حالا دیگر مردم در هر کوچه و خیابانی به خوبی معنای تورم را می‌دانند و بنظر می‌رسد کشور به راهکارهای کارشناسانه برای بهتر کردن اوضاع اقتصادی نیاز دارد. اما در میان گفت‌وگوهای مسئولان جای خالی راهکار برای مطلوب کردن اوضاع بیشتر از همیشه قابل‌توجه است. اگرچه بانک‌ها تصمیم گرفته‌اند تا برای بهتر کردن اوضاع کسب و کار اقدام کنند، اما بنظر می‌رسد هنوز راهکار کارشناسانه برای اجرای طرح‌های خود ندارند. دوست‌حسینی در ادامه برای بهبود وضعیت اقتصادی و مهار نقدینگی که گفته می‌شود در ایجاد حال پریشان اقتصاد نقش مهمی را دارد، اینطور توضیح می‌دهد: «بعد از تسویه بدهی دولت و نهادهای دولتی به بانک مرکزی، باید نقدینگی را وارد بحث‌های اقتصادی کرد؛ راهکارش هم اتخاذ سیاست‌های مالی است نه پولی.»
مالیات‌ها را ساماندهی کنیم
به باور دوست‌حسینی: «دولت باید از بخش‌های غیرمولد معافیت‌های مالیاتی را حذف کند و در عوض در بخش‌های تولیدی معافیت ایجاد کند.» او در ادامه افزود: «فقط در این صورت است که نقدینگی را می‌توان به سمت تولید هدایت کرد؛ البته این سیاست‌ها باید از سال‌های گذشته مورد توجه قرار می‌گرفت و حالا نتیجه می‌داد.» این در صحبت‌ها در حالی از زبان کارشناسان اقتصادی به گوش می‌رسند که به باور بسیاری از کارشناسان اقتصادی، بهترین راهکار برای کنترل نقدینگی بستن منافذی است که پول‌های سرگردان را می‌بلعند. مثل اتفاقی که از ماه‌های گذشته تاکنون اقتصاد را درگیر خود کرده و صف‌های طولانی در مقابل صرافی‌های چهارراه‌استانبول ایجاد شد؛ دلار و سکه به گاوصندوق‌های مردم رفتند و مسکن و خودرو مثل یک آهنربای قوی سرمایه‌های سرگردان را به سمت خود جذب کردند. به گفته دوست‌حسینی: «حالا دیگر کار به جایی رسیده است که حتی سود بانک‌ها برای بسیاری جذاب نیست و سرمایه‌ها به سمت بازارهایی مثل دلار و سکه سر ریز شده‌اند که باید این پول‌‌ها را به سمت بورس هدایت کرد.»
اسکناس‌ها را به بازار تزریق کنیم
به گفته این کارشناس: «در حال حاضر سیاست خوبی از سوی بانک مرکزی اتخاذ شده که بر اساس آن قیمت ارز را بازارهای داخلی تعیین می‌کنند و دیگر حواله تاثیری روی قیمت‌ها ندارد. از طرفی خرید ارز از سامانه نیما از سوی صرافی‌ها سیاست خوبی است که صرافان بعد از تهیه ارز از این سامانه اسکناس وارد بازار می‌کنند که این می‌تواند موجب تعیین قیمت ارز در بازار داخلی شود.» به گفته او برای کنترل بازار ارز باید منابع ارزی به صورت فیزیکی توزیع شوند تا التهابات بازار را کاهش دهند. لازم به ذکر است که رئیس کل بانک مرکزی در جلسه روز دوشنبه با یادآوری رهنمودهای رهبر معظم انقلاب در مورد کنترل و هدایت نقدینگی و جلسه اخیر شورای عالی هماهنگی اقتصادی در حضور سران قوا، بر عزم نظام در کنترل نقدینگی و حمایت از سیاست های بانک مرکزی در این زمینه تاکید کرد.
وی در مورد درآمدهای ارزی کشور گفت: با وجود تلاش دولت ترامپ برای قطع درآمدهای ارزی کشور، تدابیر مختلفی برای خنثی سازی آن انجام شده و بانک مرکزی با قدرت ارز مورد نیاز کالاهای ضروری و اساسی و نیز مواد اولیه و کالاهای واسطه ای کارخانجات و نیازهای واقعی مردم را تامین می کند.
او افزود: تلاش دولت بر این است که در این جنگ اقتصادی کمترین فشار ممکن به مردم وارد شود؛ امیدواریم روند جاری حداقل منجر به اصلاح الگوی مصرف و واردات کشور شود تا در مسیر تعمیق تولید ملی و توسعه صادرات قرار گیریم.
هر چه هست باید آشفتگی‌های بازار کنترل شوند و سیاست‌هایی که مسئولان از آن‌ها حرف می‌زنند زودتر پیاده شوند.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه