روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
21 شهریور 1397  |  اقتصاد  |  کد خبر: 52699
0
0
سلسله نشست‌های «اقتصاد غیررسمی» با حضور «فردریش اشنایدر» استاد دانشگاه یوهانس کپلر
ایلنا| سلسله نشست‌های «اقتصاد غیررسمی» با حضور «پروفسور فردریش اشنایدر»، استاد دانشگاه یوهانس کپلر اتریش و متخصص اقتصاد سایه‌ای و غیررسمی در تاریخ‌های ۲۴ الی ۲۶ شهریور ۱۳۹۷ برگزار می‌شود..
این سلسله نشست‌ها که ابتدا قرار بود در تیرماه امسال و در هفته تامین اجتماعی برگزار شود، به علت کسالت پروفسور اشنایدر، لغو و به زمان دیگری موکول شده بود که در نهایت در شهریور امسال امکان برگزاری آن فراهم شده است. اقتصاد غیررسمی یا اقتصاد سایه ای که موضوع اصلی این نشست است، بخش مهمی از فعالیت‌های اقتصادی در کشورهای مختلف را تشکیل می‌دهد و بر بسیاری از حوزه‌های مختلف زندگی اجتماعی تاثیرگذار است.
همواره بخشی از عملکرد عمومی کشورها به‌عمد از دید ماموران و واحدهای جمع‌آوری آمار و اطلاعات، مخفی نگه داشته می‌شود. این فعالیت‌ها، که ممکن است هم قانونی و هم ازنظر اقتصادی مولد باشند، بیش‌وکم در اقتصادهای مختلف مشاهده می‌شوند، اما در کشورهای درحال‌توسعه، گسترده‌تر و لذا اثرگذارتر هستند.
افراد ممکن است به دلایل مختلف، ازجمله فرار از پرداخت مالیات‌ها و عوارض گمرکی، فرار از پرداخت حق بیمه‌های اجتماعی، اجتناب از رعایت استانداردهای قانونی معین نظیر حداقل مزد، سقف ساعت کار، استانداردهای حفاظتی یا بهداشتی و اجتناب از رعایت روش‌های اداری معین نظیر تکمیل پرسشنامه‌های آماری یا سایر فرم‌های اداری، فعالیت‌هایی که ماهیتاً قانونی هستند را به‌عمد از نهادهای رسمی پنهان کنند. در ادبیات از این بخش پنهان اقتصاد به نام‌های مختلفی تعبیر شده که اقتصاد غیررسمی و سایه‌ای ازجمله آن‌ها هستند. فعالیت در بخش غیررسمی پایه کسورات (اعم از مالیات‌ها و حق‌بیمه) را کاهش می‌دهد و بنابراین، بر منابع درآمدی دولت و صندوق‌های بیمه‌ای تاثیر دارد.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه