روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
21 شهریور 1397  |  سیاست  |  کد خبر: 52693
0
0
افغانستان علاقه مند به تکمیل و امضای سند همکاری های جامع کمیته ‌های 5گانه
ایرنا| «سیدعباس عراقچی» که دیروز سه شنبه در راس هیاتی وارد افغانستان شده است با «عبدالله عبدالله» در کاخ سپیدار کابل دیدار و در باره مسائل مهم سیاسی، اقتصادی و بازرگانی بین دو کشور دیدار و گفت و گو کرد.
«عبدالله عبدالله» در این نشست با قدردانی از کمک های ایران به مردم و دولت افغانستان گفت: با حسن نیت ایران کار بر روی سند همکاری ‌های جامع و کمیته ‌های پنج‌ گانه صورت گرفته است.
او افزود: دولت وحدت ملی افغانستان علاقه مند به تکمیل و امضای سند همکاری های جامع بین دو کشور است.
عبدالله با اشاره به اوضاع جاری افغانستان تصریح کرد: تروریسم تهدیدی در برابر امنیت ملی این کشور است و همکاری های ایران و افغانستان در زمینه مبارزه با تروریسم و با توجه به افزایش تهدید های مشترک ضرورت دارد گسترش یابد.
رئیس اجرایی افغانستان با مهم خواندن نشست سه جانبه افغانستان، ایران و هند که دیروز برگزار شد ابراز امیدواری کرد که این نشست‌، زمینه ساز فرصت‌های تازه برای مردم و سرمایه گذاران سه کشور می شود.
او تاکید کرد که افغانستان در سیاست خارجی‌ خود براساس اصل حاکمیت و منافع ملی تصمیم می ‌گیرد و روابط میان دو کشور تحت تاثیر کشور دیگری قرار نمی گیرد.
عراقچی نیز در این دیدار گفت که کار سه کمیته از کمیته ‌های پنج‌ گانه برای دست‌ یافتن به سند جامع همکاری‌های مشترک میان دو کشور نهایی شده است.
او افزود که کار روی دو کمیته دیگر 90 درصد پیشرفت داشته که نهایی شدن این سند منجر به شکوفایی و گسترش روابط دو کشور خواهد شد.د
معاون وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد که سیاست ایران در قبال افغانستان مبتنی بر حاکمیت ملی و همکاری با دولت است و از ابتکار دولت افغانستان برای حفظ وحدت ملی، تامین ثبات، صلح و امنیت حمایت می‌ کند. همچنین گفت: با مطرح کردن نگرانی های ایران در مورد تروریسم ، بر مبارزه مشترک با این پدیده تاکید و گفت که تروریسم خوب و بد ندارد.
عراقچی تصریح کرد که ایران امنیت افغانستان را به منزله امنیت خود می داند بنابر این باید در مبارزه با داعش همکاری‌های بیشتر بین دو طرف وجود داشته باشد
او بر تداوم همکاری‌ بانکی و گسترش روابط اقتصادی میان دو کشور تاکید کرد و گفت که هم اکنون مبادله اقتصادی میان ایران و افغانستان به سه میلیارد دلار می ‌رسد.
در این دیدار دو طرف در خصوص همکاری دوجانبه در راستای مبارزه با تروریسم، مبارزه با قاچاق و تولید مواد مخدر، مهاجرین، برجام، معضل آب و گسترش همکاری‌ های دوجانبه، بحث و تبادل نظر کردند.
رئیس سازمان سازمان هلال احمر ایران نیز در راس هیاتی دیروز در کابل مستقر شدند.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه