روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
24 مرداد 1397  |  ورزش  |  کد خبر: 51392
0
0
رییس اتحادیه طلا در پاسخ به ایرنا
آزادسازی واردات طلا، حباب قیمتی را از بین می برد
ایرنا| رییس اتحادیه طلا و جواهر گفت: آزادسازی واردات طلای خام که رییس کل بانک مرکزی وعده داده است، مشکلات و حباب قیمتی پیش آمده در بازار را از بین می برد.
«ابراهیم محمدولی» روز (سه شنبه) در نشست خبری در پاسخ به خبرنگاران گفت: برخی فعالان صنفی می گفتند هنوز بخشنامه گمرک برای واردات طلال اجرا نشده است و مسیر گذشته و موانع قبلی وجود دارد.
وی افزود: زمانی آزادسازی واردات طلا خوب است که هرکس براحتی طلا بیاورد اما هنوز موانع وجود دارد.
رییس اتحادیه طلا اضافه کرد: جنس سکه از طلاست که قیمت جهانی دارد اما رویدادهای اخیر سبب شده است در تولید و صادرات طلا دچار مشکل شویم.
«مجموع این شرایط سبب شده است تولید طلا و جواهر ما در حد صفر قرار گیرد و دیگر توان رقابت با سایر کشورها را نداشته باشد».
وی از تعلل در تصویب لایحه مالیات بر ارزش افزوده انتقاد کرد و گفت: این لایحه از پنج ماه پیش در نوبت بررسی مجلس شورای اسلامی قرار دارد اما هنوز به صحن نرفته است تا اصل طلا از مالیات بر ارزش افزوده معاف شود.
به گفته وی، با وجود همه تلاش ها علیه کشور باید دست به دست هم داده و تولید و اشتغال را توسعه دهیم و حتی از محل صنعت طلا و جواهر ارزآوری داشته باشیم.
مدیریت بازار سکه مناسب نیست
رییس اتحادیه طلا و جواهر درباره وجود حباب حدود یک میلیون تومانی در بازار گفت: حباب به وجود آمده ناشی از نبود تعادل در عرضه و تقاضای آن است و باید گفت یا سیاست های بانک مرکزی در این بازار بموقع عمل نمی شود یا بازار بدرستی مدیریت نمی شود.
محمدولی اضافه کرد: در مباحث اقتصادی باید بازار عرضه و تقاضا هماهنگ شود اما تا به حال به آن عمل نشده است و بنابراین می بینیم که بانک مرکزی با پیش فروش سکه یا اعلام اینکه قصد دارد امکان فروش گواهی پیش فروش سکه را فراهم کند، بر بازار اثر منفی می گذارد. وی افزود: اتحادیه طلا پیشنهادهای خود را برای بهبود وضعیت به بانک مرکزی داده است زیرا به نظر می رسد در شرایط کنونی بیش از آنکه به دلیل تحریم های خارجی دچار مشکل شویم، با تصمیم ها و سیاست های اشتباه از درون تحریم شده ایم.
«یکی از ایرادهای بزرگ در موضوع سکه به واسطه هایی برمی گردد که سرپایی در بازار معامله می کنند؛ این افراد در بازار دنبال سودهای آنچنانی‌اند».
محمدولی بخشی از این مشکل را ناشی از عرضه عمومی سکه توسط بانک مرکزی دانست که با پیش فروش و حراجی سکه، این امکان را فراهم کرد که هر فردی در عرصه سکه وارد شود؛ در حالی که می توانست توزیع سکه را برای تنظیم بازار به اتحادیه ها و واحدهای صنفی معتبر واگذار کند و نتیجه بگیرد.
اتحادیه طلا در فضای مجازی فعالیت ندارد
محمدولی تاکید کرد اتحادیه طلا در فضای مجازی هیچ تارنمای اینترنتی یا کانال ندارد و بناست سایت این اتحادیه تا یک ماه آینده به بهره برداری برسد تا نرخ ها به طور شفاف اعلام شود.
وی نسبت به خرید طلای آب شده هشدار داد و گفت: از آنجا که افراد غیرمتخصص در این عرصه ورود کرده اند، احتمال اینکه عیار طلای فروخته شده کمتر از حد استاندارد باشد، وجود دارد و از این رو به مردم توصیه می شود به جای طلای آب شده، از واحدهای صنفی مجاز مصنوعات طلا بخرند.
مردم به جای سکه، طلای کم اجرت بخرند
نایب رییس اتحادیه طلا و جواهر نیز در این نشست خبری گفت: یکی از پیشنهادهایی که این اتحادیه برای برون رفت بازار از شرایط کنونی به بانک مرکزی داده، این است که بانک مرکزی ضرب سکه را بر عهده داشته باشد اما توزیع آن را به واحدهای صنفی بسپارد.
«مسعود یزدانی» افزود: اگر مشکل در نظام توزیع سکه از بین رود، حباب قیمتی کنونی نیز برطرف می شود؛ در حالی که اکنون سکه حدود یک میلیون تومان حباب دارد. وی افزود: وجود حباب در بازار سکه به این معنی است که خریداران برای هشت گرم طلا یک میلیون بیشتر پول می دهند؛ در حالی که اگر مصنوعات با اجرت ساخت کمتری دارد بخرند، ضرر نمی کنند.
«طلای با اجرت کم متفاوت از طلای دست دوم است؛ اکنون شاهدیم برخی به فروش طلای دست دوم به نام کم اجرت یا بدون اجرت اقدام می کنند که جدای از مشکلات بهداشتی که ممکن است ایجاد کند، تخلف است».
وی خواستار آن شد که قوانین صادراتی برای صدور مصنوعات طلا تسهیل شود و صنعت طلای ایران بتواند با کشورهای صاحبنام در این عرصه رقابت کند. یزدانی اخذ مالیات بر ارزش افزوده از اصل طلا را یکی دیگر از موانع این صنعت برشمرد که مجلس درصدد است با اصلاح قانون این مشکل را رفع کند. این نشست خبری در اتحادیه طلا و جواهر برگزار شد. 2700 واحد صنعتی در سراسر کشور پروانه این اتحادیه را دارند.
اجرای بسته جدید ارزی دولت از شانزدهم مردادماه آغاز شده است.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه