روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
17 مرداد 1397  |  جامعه  |  کد خبر: 51036
0
0
دعوای عربستان و کانادا بر سر بازداشت فعالان حقوق بشری
اوتاوا: به دفاع از حقوق بشر ادامه می‌دهیم
ایلنا| وزیر خارجه کانادا در واکنش به اقدام عربستان سعودی در اخراج سفیر این کشور از ریاض، اعلام کرد که اوتاوا به دفاع از حقوق بشر ادامه خواهد داد. به گزارش روسیاالیوم، «کریستیا فریلند» وزیر خارجه کانادا، دوشنبه‌شب طی کنفرانسی خبری تاکید کرد: «اوتاوا همواره از حقوق بشر در کانادا و همه جهان دفاع خواهد کرد». وزیر خارجه کانادا تصریح کرد: «حقوق زنان جزئی از حقوق بشر است».
وزارت خارجه قطر: اظهارات دبیرکل شورای همکاری علیه کانادا بیانگر موضع دوحه نیست
ایلنا| به گزارش رای الیوم، وزارت خارجه قطر، دوشنبه‌شب در بیانیه‌ای اعلام کرد، اظهارات «عبداللطیف الزیانی» دبیرکل شورای همکاری خلیج‌فارس درباره بحران دیپلماتیک کنونی میان عربستان سعودی و کانادا «بیانگر موضع دولت قطر نیست».
آمریکا از عربستان درباره بازداشت فعالان توضیح خواست
ایسنا| به گزارش سایت شبکه روسیاالیوم، در اولین واکنش واشنگتن به مناقشه بین ریاض و اوتاوا به دلیل بازداشت‌ فعالان حقوقی در عربستان یک مقام وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای تاکید کرد: ما از دولت عربستان می‌خواهیم اطلاعات بیشتری درباره بازداشت‌ تعداد عدیده‌ای از فعالان بدهد و به پروسه و تدابیر حقوقی احترام بگذارد. وی خاطرنشان کرد: عربستان و کانادا هر دو هم‌پیمان نزدیک به ما هستند. در این راستا رویترز گزارش داد، نمایندگان اروپایی نیز نقض‌های حقوق بشر در عربستان را محکوم کرده‌اند.
واشنگتن پست: رویکرد تند عربستان علیه کانادا پیامی به دیگر منتقدان خارجی است
ایسنا| روزنامه واشنگتن پست در مطلبی به سوابق تنش‌های عربستان با کشورهای غربی بر سر مسائل حقوق بشری با توجه به اختلاف اخیر کانادا با عربستان بر سر همین مسائل پرداخت. واشنگتن پست نوشت: این تشدید سریع تنش‌ها نشان دهنده یک سیاست خارجی هرچه بیشتر، جسورانه تحت نظارت محمد بن سلمان است هرچند که او تحسین‌هایی را از بابت تغییرات اساسی در عربستان، تنوع بخشیدن به اقتصاد آن و کاهش برخی محدودیت‌های اجتماعی برانگیخته اما در عین حال به درگیر کردن عربستان در یکسری منازعات خارجی نظیر جنگ داخلی یمن و خصومت با قطر کمک کرده است. کریستیان اولریکسن، یک کارشناس خاورمیانه در موسسه بیکر وابسته به دانشگاه رایس گفت: او می‌گوید: این حرکت این پیام را به دیگرانی که به فکر انتقاد از سیاست‌های عربستان هستند نظیر کشورهای اروپایی که انتقادهایی از عربستان از بابت یمن داشته‌اند، می‌فرستند.
زیرنویس: موضع‌گیری اعتراضی کانادا علیه عربستان، نه در صحنه بین‌المللی، نه از سوی کانادا و نه خطاب به عربستان اتفاق نادری نبود. لحن و تریبون این اعتراض هم، به اندازه واکنش سعودی‌ها تند نبود. اگر عربستان، به محکوم‌کردن دخالت کانادا یا واکنشی مانند این بسنده می‌کرد، احتمالاً ماجرا خیلی ساده‌تر تمام می‌شد. واکنش شدید عربستان، با این انگیزه انجام شد که جلوی انتقاد دیگر کشورها را بگیرد اما در عمل به نظر می‌رسد هم‌پیمانان عربستان را به واکنش منفی برانگیخته است.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه