روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
17 مرداد 1397  |  جامعه  |  کد خبر: 51033
0
0
۹۱ روز تا انتخابات نوامبر
ترکیب دادگاه عالی تا کی می‌ماند؟
آمریکای امروز، به شکلی بی‌سابقه دوقطبی است. در تحلیل‌های علوم انسانی میزان قطبیت صحنه سیاسی این کشور با دوران جنگ داخلی آمریکا مقایسه می‌شود. این میزان از دوقطبی‌بودن، عواقب زیادی در صحنه انتخاباتی می‌تواند داشته باشد. در انتخابات ۲۰۱۶، دو نفر از نامحبوب‌ترین‌های تاریخ سیاست آمریکا با هم رقابت کردند و حجم زیادی رای سلبی در میان بود. پیروزی کسی مانند ترامپ، در کنار عوامل کوچک و بزرگ بسیار، تحت تاثیر این قطبیت نیز بود. کم نبودند کسانی که به ترامپ رای دادند چون حتی در شرایطی که فردی مثل او گزینه حزب جمهوری‌خواه باشد، حاضر نبودند به گزینه حزب دمکرات رای بدهند. در شماره‌های آینده بیشتر به تاثیرات این دوقطبی روی انتخابات امسال خواهیم پرداخت.
اما یکی دیگر از تبعات این دوقطبی، سیاسی‌شدن دادگاه عالی و تبدیل‌شدن آن به مسئله‌ای مهم در بحث‌های سیاسی انتخاباتی، برخلاف دوره‌های گذشته است. مسئله‌ای که در ۲۰۱۶ نیز به ترامپ کمک کرد محافظه‌کاران را حفظ کند.
حالا یکی از مسائل پیش روی آمریکایی‌های اهل سیاست، عمر اعضای دادگاه عالی است. ترکیب ۵ به ۴ که در پیش است، ترکیبی بسیارامیدوارکننده برای محافظه‌کاران و رعب‌آور برای لیبرال‌هاست. آن‌ها البته از این هم می‌ترسند که گزینه‌های بعدی خروج از دادگاه نیز براساس سن، لیبرال باشند و ترکیب را تشدید کنند.
وب‌سایت Five Thirty Eighاز روی آمارهای علمی سن، امید به زندگی، جنسیت و سوابق دادگاه، تخمینی از عمر احتمالی دو بلوک دادگاه عالی، محافظه‌کار و لیبرال زده است و در نموداری، شانسِ طبعاً رو به کاهش زنده‌ماندن همه اعضای هر کدام از این بلوک‌ها را ترسیم کرده. نقطه عطف این نمودار، جایی که قبل و بعد از آن شانس مساوی وجود دارد، برای زنده‌ماندن همه قضات محافظه‌کار، ۸ سال است و برای قضات لیبرال ۵ سال. این یعنی کابوس دمکرات‌ها برای تغییر بیشتر ترکیب به نفع محافظه‌کاران در دوران ترامپ، غیرممکن نیست و از طرف دیگر البته، اگر دمکرات‌ها بتوانند در ۲۰۱۸ و ۲۰۲۰، کنگره و کاخ سفید را بگیرند، احتمال خوبی وجود دارد که فرصت جبران مافات در ترکیب دادگاه داشته باشند.
با این داده‌ها ممکن است به نظر برسد شدت حیاتی‌بودن مسئله کرسی خالی دادگاه بیشتر از واقعیت نشان داده می‌شود اما باید در نظر گرفت، ترکیب دادگاه عالی برای تاثیرگذاری چنددهه‌ای نیازی ندارد چنددهه برقرار بماند. پرونده‌ای مهم درباره ترکیب مناطق انتخاباتی در ایالت ویسکانسین، در دادگاهی که کندی را داشت مطرح شد، اما به دلیل نقصی، برگردانده شد تا دوباره ارائه شود و حالا باید احتمالا در دادگاهی کاوانا را دارد مطرح شود. همین فاصله چندماهه به احتمال زیاد سرنوشت این پرونده مهم را که سرنوشت رابطه ترکیب‌بندی سیاسی با قانون اساسی را تعیین می‌کرد، از پیروزی به شکست تغییر داده است.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه