روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
17 مرداد 1397  |  سیاست  |  کد خبر: 50993
0
0
ایران به دلیل موقعیت استراتژیک‌اش از دیرباز مورد توجه قدرت‌های جهانی بوده که باید از این فرصت استفاده کرد
ایران در چشم آمریکا
گروه سیاسی ـ از بدو پیروزی انقلاب اسلامی، ایران بیش از دوران پهلوی دوم مورد توجه دولت‌های آمریکا قرار گرفته و این توجه همچنان ادامه دارد. یکی از دلایل این توجه، جغرافیای خدادادی است که خالق هستی به این سرزمین و ایرانیان عطا کرده که این جغرافیا امروز یکی از استراتژیک‌ترین نقاط جهان است و طبیعی است که کشورهای قدرمندی مانند آمریکا به این نقطه راهبردی در جهان امروز توجه کنند.
نکته مهمی که در این بین وجود دارد استفاده از این جایگاه خدادادی است که مدیران کشور باید به آن توجه داشته باشند. مساحتی نزدیک به یک میلیون و 700 هزار کیلومتر مربع و اشراف به گلو گاه‌های کلیدی جهان، جمعیتی بالغ بر 80 میلیون تن و بازاری بزرگ و پویا، استعدادهایی درخشان، منابع انسانی و در کنار آن منابع طبیعی بی‌نظیر که کمتر کشوری در جهان ازآن برخوردار است.
درست است که منافع ملی ما با کشورهای قدرتمند جهان گره خورده اما این نکته را نیز باید در ذهن داشت که منافع ملی آنان هم به ایران متصل است و در یک کلام آنان نیز به ایران و مردمش محتاجند.
بهره‌برداری بر اساس منافع ملی از چنین شرایطی بسته به هوش و ذکاوت دولتمردان ایران دارد تا چگونه بتوانند از این ظرفیت‌ها برای پیشبرد کشور و رفاه مردم استفاده کنند. البته ظرفیت‌های ایران آنچنان زیاد است که نیاز چندانی به ذکاوت ندارد و همین که قوه حرص زمامداران کشورهای بزرگ تحریک می‌شود نشاندهنده ظرفیت‌های شگرف این سرزمین است.
رئیس جمهور آمریکا به درستی به قدر و اندازه این ظرفیت‌ها یقین پیدا کرده و در صدد است از ایران به عنوان برگی برنده برای خود و کشورش استفاده کند. همین تمایل به نزدیکی با ایران، خصم‌های منطقه‌ای ایران را آشفته کرده چون آنان نیز به‌خوبی به ظرفیت‌های جهانی شدن ایران آگاهند و می‌دانند اگر چنانچه مشکلات منطقه‌ای و جهانی ایران با قدرت‌های جهانی حل و فصل شود، سیاست، اقتصاد، فرهنگ و حتی ورزش آنان رقیبی بسیار جدی‌تر از امروز در مقابل خواهند داشت که مقابله با آن کاری بسیار سخت و دشوار خواهد بود.
حال باید از دستگاه دیپلماسی و کلیت نظام این انتظار را داشت تا از این ظرفیت‌ها به نحو احسن استفاده کنند و در کنار آن رفاه ملت را نیز در نظر بگیرند. زمامداران آمریکا می‌دانند که با تحریم‌های سنگین راه پیشرفت ایران را مسدود می‌کنند پس بر مسئولان کشور امری ایجابی است که از این چالش‌ها با اتکا بر دیپلماسی بهترین بهره را بگیرند و آن را به فرصتی بی‌نظیر برای اصلاح امور سیاسی ـ اقتصادی کشور بدل کنند.
رییس‌جمهور آمریکا با اشاره به بازگردانده شدن تحریم‌های این کشور علیه ایران، مدعی شد: من خواهان صلح در جهان هستم نه چیز دیگر.
ایسنا ـ دونالد ترامپ رییس‌جمهور آمریکا که دوشنبه شب (15 مرداد ماه) دستور وضع مجدد تحریم‌های واشنگتن علیه تهران را که به واسطه برجام لغو شده بود امضا کرد، در پیامی تاکید کرد که این تحریم‌ها سخت‌ترین تحریم‌هایی است که تاکنون وضع شده است.
وی در پیام خود نوشت: تحریم‌های ایران به طور رسمی آغاز شده است. آنها سخت‌ترین تحریم‌هایی است که تاکنون وضع شده و در ماه نوامبر نیز شدیدتر خواهد شد. هر کسی که با ایران تجارت کند قادر نخواهد بود با آمریکا تجارت کند. من خواهان صلح در جهان هستم نه چیز دیگر.
کاخ سفید با انتشار بیانیه‌ای ضمن اعلام این خبر اعلام کرد: از سه‌شنبه (هفتم اوت) تحریم‌های صنعت خودرو، طلا و ریال علیه ایران اجرایی می‌شود. مابقی تحریم‌ها هم که نفت و بانک مرکزی ایران را هدف قرار می‌دهد از روز پنجم نوامبر (14 آبان) اجرایی خواهد شد.
همچنین در این بیانیه آمده است که ترامپ تراکنش‌های مالی دیگر کشورها با ایران را از نزدیک رصد می‌کند و افراد و یا نهادهایی که کار با ایران را کاهش ندهند خود را در معرض عواقب سنگینی قرار خواهند داد.
دونالد ترامپ در این بیانیه از کشورهای دیگر خواسته که با ادامه اینگونه اقدامات، ایران را در دو راهی انتخاب بین تغییر رفتار تهدیدآمیز و ثبات‌زا و بازگشت به آغوش اقتصاد جهانی یا ادامه مسیر رو به پایین انزوای اقتصادی قرار دهد.
این بیانیه در ادامه ادعاهای بی‌اساس واشنگتن علیه کشورمان آورده است: ایران امروز تهدیدی است برای آمریکا و متحدان ما. آنها نظام مالی بین‌المللی را تضعیف و از تروریست‌ها و شبه نظامیان در سراسر جهان، حمایت می‌کنند.
همچنین مایک پمپئو وزیر امورخارجه آمریکا در پیامی توئیتری با تکرار اداعاهای واهی آمریکا علیه ایران نوشت: 90 روز پیش رئیس‌جمهوری، ایالات متحده آمریکا را از توافق ناکام ایران خارج کرد. امروز تحریم‌ها علیه ایران مجدداً اعمال شد تا با فعالیت‌های بد آن مقابله کند. ایران باید از منابع این کشور برای کمک به شهروندان خود استفاده کند، نه حمایت از تروریست و تحکیم رهبری خود.
محمدجواد ظریف وزیر امورخارجه کشورمان در پاسخ در صفحه توییتر خود نوشت: دولت ترامپ می‌خواهد جهان بر این باور باشد که این دولت نسبت به مردم ایران دغدغه دارد.
وی ادامه داد: با این حال، نخستین تحریم‌هایی که دولت آمریکا مجددا وضع کرده، مجوز فروش هواپیماهای مسافربری بالای ۲۰۰ سرنشین را به بهانه‌های واهی لغو می‌کند که این موضوع شهروندان عادی ایرانی را با خطر مواجه می‌سازد. ریاکاری آمریکا حد و مرزی نمی‌شناسد.
همچنین اتحادیه اروپا با ابراز تاسف نسبت به بازگشت تحریم‌ها علیه ایران، تاکید کرد که متعهد به اجرای کامل و موثر توافق هسته‌ای و ادامه برخورداری ایران از منافع اقتصادی برجام است و به علاوه از شرکت‌های اروپایی در برابر این تحریم‌ها محافظت می‌کند. فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز در این باره،‌ گفت: اتحادیه اروپا بر این باور است که ترغیب به تجارت با ایران برای حفظ توافق هسته‌ای ضروری است و ما از شرکت‌ها و سرمایه گذاران می‌خواهیم تا تجارت خود با ایران را افزایش دهند.
موگرینی در ادامه گفت که اروپایی‌ها خود درباره‌ این که با چه کسی تجارت کنند تصمیم می‌گیرند.
وی تصریح کرد:‌ ما تمام تلاش خود را برای نگه داشتن ایران در توافق هسته‌ای و تضمین برخورداری ایران از منافع اقتصادی مورد انتظار از این توافق به گونه‌ای که شامل مردم ایران شود به کار گرفته‌ایم چرا که معتقدیم این در راستای منافع امنیتی منطقه ما و تمام جهان است.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه