روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
26 تیر 1397  |  جامعه  |  کد خبر: 49880
0
0
خطر قطع عضو در کمین سیگاری‌ها
رئیس انجمن جراحان عروق ایران، ضمن اینکه چاقی را علت اصلی گرفتگی عروق و تصلب شرایین دانست، در عین حال نسبت به خطر بروز بیماری بورگر در سیگاری‌ها و همچنین خطر قطع عضو به دنبال این بیماری هشدار داد.
حمدرضا کلانتری معتمد در گفت‌وگو با ایسنا، در توضیح عوامل خطرساز بیماری‌های عروقی گفت: دیابت، چاقی و افزایش وزن و همچنین دخانیات از عوامل خطرساز این بیماری هستند. برای پیشگیری از این بیماری باید وزن و قند خون کنترل و از استعمال دخانیات پرهیز شود. این فوق تخصص جراحی عروق با اشاره به انواع مختلف گرفتگی عروق افزود: مشکلاتی که در خون‌رسانی به وجود می‌آید در سه نوع رگ شریانی، وریدی و لنفاوی رخ می‌دهد که در هرکدام از این رگ‌ها باعث بروز گرفتگی و بیماری می‌شود.
وی در این باره ادامه داد: شرایین عمده، خونرسانی به پا را انجام می‌دهند و گرفتگی عروق پا بیماری شایعی است که با درد پاها همراه است. اگر به تدریج عروق تنگ شوند، فرد با درد هنگام راه رفتن مواجه می‌شود و هنگام درد گرفتن، از ادامه مسیر بازمی‌ماند و با این توقف و استراحت موقت مواد سمی شسته می‌شوند و دوباره جریان خونرسانی برقرار می‌شود که البته با ضعف همراه است.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه