روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
20 تیر 1397  |  جامعه  |  کد خبر: 49637
0
0
روند بهره‌وری دستمزد در پتروشیمی پردیس؛ نزولی اما عالی
ارزیابی کارنامه بهره‌وری شرکت پتروشیمی پردیس حاکی از آن بوده که بهره‌وری دستمزد روند نزولی را از همان سال پایه در پیش گرفت اما شاخص‌ها به‌قدری بالاتر از میانگین‌ها بودند که این کاهش نزولی چندان در آمارها به چشم نیاید.
داوران هشتمین جشنواره ملی بهره‌وری پس از ارزیابی عملکرد کارخانه‌های فعال در حوزه پتروشیمی و محاسبه «بهره‌وری هزینه نیروی کار» و «بهره‌وری سرمایه» آن‌ها و مقایسه این آمار با اهداف برنامه پنجم توسعه و میانگین کل صنعت سیمان کشور، کارنامه بهره‌وری کارخانه‌های این حوزه را منتشر کردند.
بهره‌وری هزینه نیروی کار
بر پایه این گزارش، داوران مبنای ابتدایی این ارزیابی را سال ۸۷و عدد آن را برابر ۱۰۰ تعیین کردند و مابقی سال‌ها تا سال نهایی این ارزیابی یعنی سال ۹۴، میزان بهره‌وری هزینه نیروی کار موردبررسی قرارگرفته است.
در این گزارش بر عملکرد شرکت «پتروشیمی پردیس» و آمارهای بهره‌وری تمرکز کرده تا نسبت شاخص‌های بهره‌وری این شرکت با اهداف برنامه پنجم توسعه و میانگین کل صنعت پتروشیمی به دست آید. بر اساس جدول زیر، بهره‌وری سرمایه در شرکت «پتروشیمی پردیس» سال‌های ابتدایی بهره‌وری سرمایه را نسبت به شاخص سال پایه یعنی (۱۰۰=۸۸) بسیار عالی آغاز کرد. نگاه ابتدایی به عملکرد این شرکت گویای آن است که در سال های ابتدایی این جدول، وضعیت بهره‌وری هزینه نیروی کار شرکت پتروشیمی پردیس با شاخص بسیار ایده‌آل ۵۸۵درصد آغاز شد اما این روند تکرارنشدنی باقی ماند و در سال‌های بعدی این کارنامه نیز روند نزولی در این شرکت آغاز شد که به ترتیب در سال ۹۰ این شاخص به ۴۶۸درصد رسید.
بر اساس این گزارش، روند نزولی ذکر شده در سال‌های ابتدایی چندان با شیب تندی همراه نبود و این شرکت در سال ۹۱ شاخص ۴۵۸درصدی را به ثبت رساند اما با آنکه شرکت پتروشیمی پردیس راه نزولی را پیش گرفته بود اما همین آمار نیز آرزوی بسیاری از شرکت‌های پتروشیمی بوده و حتی بالاتر از میانگین های برنامه پنجم توسعه نیز هست.
با بررسی آمار شرکت پتروشیمی پردیسدر سال۹۲، بهره‌وری هزینه نیروی کار به ۴۴۴درصدی رسید ضمن آنکه در سال بعد یعنی سال ۹۳ نیز این شرکت آمار ۲۲۵درصدی را از خود برجای گذاشت که این ریزش شاخص برای نخستین بار در این شرکت تجربه شد. در سال ۹۴ که سال پایانی شاخص بهره‌وری هزینه نیروی کار در کارنامه این شرکت است، شاخص ۲۵۸درصدی به ثبت رسید و این درحالی است که این آمار بالاتر از ۱۰۰ واحد از برنامه ریزی های کلان ملی کشور جلوتر بود.
بهره‌وری سرمایه
در بررسی بهره‌وری سرمایه شرکت پتروشیمی پردیس، وضعیت همچون بهره وری در دستمزد مطلوب نبوده و این شرکت آمارهایی به مراتب پایین تر از شاخص‌های بهره‌وری دستمزد از خود برجای گذاشته است.
بر اساس این گزارش، در سال ابتدایی بررسی آمار بهره‌وری سرمایه برابر با شاخص ۴۸درصدی بود.
بررسی دومین سال، یعنی سال ۹۰ حاکی از آن است که شاخص‌ها باردیگر روند نزولی را طی کرده و به ۶۰درصدی رسید همچنین عملکرد شرکت پتروشیمی پردیسدر سال ۹۱ نیز نشانگر آن بوده که آماری ۶۶درصدی بدست آمده و نسبت به سال گذشته وضعیت خود را ۶درصد بهبود بخشیده است.
برپایه این گزارش، شرکت پتروشیمی پردیش در سال ۹۲ باردیگر توانست آمار خود را بهبود ببخشد و به شاخص ۸۱درصد برساند اما در سال ۹۳ روند نزولی بهره‌وری سرمایه با کاهش ۲۵درصدی به شاخص ۵۶درصدی رسید. در پایان باید اشاره داشت که شرکت پتروشیمی پردیسدر سال۹۴ و آخرین سال بررسی کارنامه خود آمار ۶۸درصدی را به ثبت رساند.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه