روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
20 تیر 1397  |  دانش و فناوری  |  کد خبر: 49633
0
0
مدیرعامل گروه بین‌المللی نوین زعفران:
از فرصت افزایش نرخ ارز برای صادرات استفاده نکردیم
مشهد - سید علی شفیعی - همدلی | اگر کشور ما به جای ۳۰ یا ۴۰ میلیارد دلار صادرات غیرنفتی ۱۵۰ یا ۲۰۰ میلیارد دلار صادرات غیرنفتی داشته باشد، نه مشکل اشتغال خواهیم داشت و نه مشکل بزهکاری در جامعه. به خاطر صادرات باید ارتباطمان با کشورهای دیگر خوب باشد و به روز باشیم تا در بازار هدف بتوانیم رقابت کنیم.
مدیرعامل گروه بین‌المللی نوین زعفران، نوسانات ارزی و تغییر مقررات و بخشنامه‌های مختلف را باعث ایجاد مشکل در قیمت‌گذاری اکثر محصولات شده دانست و افزود، این موضوع برای زعفران هم به ویژه در بحث بسته‌بندی مشکل‌زا بوده و این بی‌ثباتی بازار خود از عوامل کاهش گردش اقتصادی است.
علی شریعتی مقدم ادامه داد: افزایش نرخ ارز می‌تواند به افزایش صادرات کمک کند اما متاسفانه فرصت افزایش نرخ ارز تبدیل به یک راهبرد کلان برای توسعه صادرات نشده و گرچه در برخی ارقام، شاهد افزایش صادرات کشور در دو تا سه ماهه نخست امسال هستیم اما در واقع صادرکنندگان با نگرانی جدی در انتقال پول خود و تهیه مواد اولیه‌شان روبه‌رو هستند.
وی خاطرنشان ساخت: اگر کشور ما به جای ۳۰ یا ۴۰ میلیارد دلار صادرات غیرنفتی ۱۵۰ یا ۲۰۰ میلیارد دلار صادرات غیرنفتی داشته باشد، نه مشکل اشتغال خواهیم داشت و نه مشکل بزهکاری در جامعه. به خاطر صادرات باید ارتباطمان با کشورهای دیگر خوب باشد و به روز باشیم تا در بازار هدف بتوانیم رقابت کنیم.
شریعتی مقدم ادامه داد: شرکت نوین زعفران در افزایش کیفیت، بسته‌بندی، تنوع و تکنولوژی بسته‌بندی زعفران همواره پیشرو و پیشگام بوده است و از جمله بسته‌بندی‌های ابتکاری؛ بسته‌های کپسولی از زعفرانهای آماده مصرف به میزان ۱۰۰ تا ۱۲۵ میلی‌گرم است که از سوی دیگر کشورها هم کپی‌برداری شده است.
وی افزود: در مجموع نوین زعفران تاکنون ۴۰۰ نوع بسته‌بندی محصول داشته که ممکن است برخی‌ از آنها در حال حاضر از رده خارج شده باشند.
مدیر عامل نوین زعفران ادامه داد: از تکنولوژی روز برای خشک کردن زعفران استفاده می‌کنیم و با خشک کردن سریع زعفران قدرت رنگ گیری و کیفیت زعفران یک و نیم تا دو برابر می‌شود و به کاهش آلودگی این محصول نیز کمک می‌کند.
شریعتی مقدم تاکید کرد: در متوسط تولید از ۱۱۰ هزار هکتار اراضی، ۳.۱ کیلوگرم زعفران برداشت می‌شود؛ یعنی ۳۳۸ تن زعفران خشک در سال زراعی ۹۶_۹۷ برداشت شده است که در مزارع آرمانی نوین زعفران این میانگین بین ۲۰ تا ۳۰ کیلوگرم است و نشان می‌دهد اگر روی راندمان تولید کار کنیم می‌توانیم منافع بیشتری برای بخش تولید داشته باشیم.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه