روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
20 تیر 1397  |  ورزش  |  کد خبر: 49626
0
0
اجلاس ناتو - ترامپ در سایه تنش بر سر روسیه و بودجه دفاعی
ایرنا| «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا این هفته در حالی به منظور شرکت در اجلاس سران پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) عازم اروپا می‌شود که اختلافات او با متحدانش در ناتو بر سر روابط با مسکو و انتقاد از بودجه دفاعی، موفقیت این اجلاس را تحت‌الشعاع قرار داده است.
به گزارش ایرنا، ترامپ تاکنون بارها در مواضع علنی خود از متحدان اروپایی‌اش به دلیل خودداری از افزایش بودجه دفاعی انتقاد کرده است. وی به عنوان رئیس‌جمهور از اولین نشست خود با سران ناتو استفاده کرد تا از کشورهای این ائتلاف به دلیل قصور در اختصاص بودجه دفاعی انتقاد کند.
از سال 2014 بودجه دفاعی کشورهای ناتو به غیر از آمریکا به میزان 87 میلیارد دلار افزایش یافته است. این افزایش از زمانی بوده که سران ناتو برای اولین بار متعهد شدند دو درصد از تولید ناخالص داخلی خود را در یک دهه صرف بودجه دفاعی کنند.
تا سال 2024 میلادی، دست‌کم 18 متحد آمریکا در ناتو به هدف مذکور دست خواهند یافت که سه برابر تعداد کشورهایی است که این هدف را در سال 2014 محقق کردند.
ناتو بعلاوه اهداف تدافقی و بازدارندگی خود در کشورهای نزدیک به روسیه را تقویت کرده است. نیروهای آمریکایی و اروپایی اکنون در کشورهای بالتیک (لیتوانی، لتونی و استونی) و لهستان مستقر هستند.
سران ناتو این هفته در روزهای 11 و 12 جولای (21 و 22 تیر) به منظور افزایش وحدت و قدرت دفاعی و بازدارندگی این ائتلاف در بروکسل گرد هم می‌آیند.
ترامپ ماه گذشته با ارسال نامه‌هایی به همتایان خود در ناتو درباره «ناامیدی فزاینده» آمریکا از این ائتلاف هشدار داد. رئیس‌جمهوری آمریکا در یکی از این نامه‌ها نوشت: آمریکا به شکل فزاینده تمایل ندارد که شکست ائتلاف را در مشارکت در چالش‌های امنیتی نادیده بگیرد.
وی ماه گذشته نیز در اجلاس سران گروه هفت در کانادا گفت: ناتو به اندازه پیمان نفتا بد است. ترامپ اوایل سال جاری میلادی درباره خارج‌کردن سربازان آمریکایی از آلمان ابراز تمایل کرد و گفت هزینه‌های حفظ نیروهایش در آلمان بسیارزیاد است.
در حالی که فشار ترامپ برای سهیم‌شدن کشورهای ناتو در هزینه‌های دفاعی اختلافاتی را در این ائتلاف برانگیخته است، اعضای آن بر این باورند که آن‌ها تعهد قوی‌تری دارند که شامل همکاری در مقابله با فشارهای خارجی است.
ترامپ در مقابل بی‌توجهی به چنین اختلافاتی به نشست خود با «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهوری روسیه امیدوار است. وی از مدت‌ها قبل به دنبال برقراری روابط خوب با روسیه بوده و برخی از کارشناسان معتقدند که وی ممکن است در مقایسه با ایجاد اتحاد بیشتر و تقویت ناتو، امید بیشتری به نتایج مثبت در نشست با پوتین داشته باشد.
روزنامه آمریکایی شیکاگو تریبیون در این زمینه نوشت: ترامپ ممکن است به عنوان رهبر یک ناتوی قوی و متحد وارد مذاکره با پوتین در هلسینکی شود و ازموضع قدرت با رئیس‌جمهوری روسیه مواجه شود. وی در عین حال می‌تواند یک ناتوی عمیقا دچار اختلاف را در بروکسل ترک کند و از موضع ضعف به دیدار رئیس‌جمهوری روسیه برود و اکنون انتخاب با رئیس‌جمهور آمریکا است که کدام یک را برگزیند.
ترامپ نگرانی‌ها درباره مذاکراتش با پوتین را کاملا رد کرده است. وی ماه گذشته گفت روسیه باید دوباره اجازه یابد وارد گروه 7 شود. مسکو بعد از الحاق کریمه به خاک روسیه از این گروه خارج شد.
وی مارس گذشته در تماس تلفنی با پوتین به دلیل پیروزی‌اش در انتخابات به رئیس‌جمهور روسیه گفت: روسیه و آمریکا باید با هم کنار بیایند.
اکنون مشاوران ترامپ امیدوارند که وی از تنش‌هایی که در اجلاس ماه گذشته گروه 7 ایجاد کرد، اجتناب کند.
از سوی دیگر نگرانی اروپا این است که مواضع پوتین بر ترامپ تاثیر بگذارد. آنها به اجلاس سنگاپور با کیم جونگ اون رهبر کره شمالی اشاره می‌کنند که بعد از اجلاس گروه هفت برگزار شد و ترامپ بدون مشورت و اطلاع‌رسانی به دولت کره جنوبی و پنتاگون اعلام کرد که همه مانورهای نظامی با کره شمالی را تعلیق کرده است.
آنها نگران هستند که ترامپ ممکن است به طور یکجانبه همه مانورهای برنامه‌ریزی‌شده ناتو را لغو کند، به‌ویژه مانور بزرگ «تریدنت جانکچر» (TridenJuncture) که برای برگزاری در اواخر ماه اکتبر (آبان) برنامه‌ریزی شده است و مانور دیگری موسوم به «آناکوندا» (Anakonda) که قرار است ماه نوامبر به عنوان تمرینی برای دفاع از لهستان برگزار شود.
نگرانی دیگر اروپایی‌ها از این است که ترامپ در دیدار با پوتین تحریم‌های روسیه بر سر الحاق کریمه و درگیری‌ها در شرق اوکراین را لغو کند.
آمریکا و متحدان غربی‌اش به بهانه نقش مسکو در درگیری‌های شرق اوکراین و الحاق کریمه به خاک روسیه در سال 2014 تحریم‌هایی را علیه مسکو وضع کردند. روسیه همواره چنین اتهاماتی را رد کرده است.
«دنیل ام پرایس» مشاور اقتصادی دولت «جورج دبلیو بوش» درباره اعتماد اروپا به آمریکا گفت: اروپا در گذشته تردیدی نداشت که منافع و ارزش‌های آمریکا اساسا با منافع و ارزش‌های آنها همسو است. اما اکنون آنها تردید دارند که آیا می‌توانند درمواقع بحران به آمریکا اعتماد کنند یا نه.
وی این کاهش اعتماد اروپا به آمریکا را «ملموس» دانست.
«کِی بیلی هاچسون» سفیر آمریکا در ناتو هفته گذشته به خبرنگاران گفت که موضوع امسال اجلاس سران ناتو «قدرت و وحدت» خواهد بود. وی در اظهاراتی مغایر با سخنان دبیرکل ناتو که گفته بود ائتلاف از اختلافات گذشته جان سالم بدر برده است، تصدیق کرد که اختلافات فزاینده‌ای بین متحدان ناتو بروز کرده است.
متحدان آمریکا که از نخستین روزهای روی کار آمدن ترامپ امیدوار بودند بتوانند مواضع وی را درباره مسائلی از قبیل توافق آب وهوایی، تعرفه‌ها و توافق هسته‌ای ایران تغییر دهند اکنون با دفاع ترامپ از چنین مواضعی مواجه هستند. انتقادهای ترامپ از دیگر مقامات اروپایی و پافشاری وی بر مواضعش باعث بروز اختلافات مختلفی بین سران قدرت‌های جهانی شده است.
اجلاس گروه هفت نقطه عطف چنین تحولاتی بود و دفتر «انگلا مرکل» صدر اعظم آلمان با انتشار عکسی تنهابودن رئیس‌جمهور آمریکا در مذاکره با متحدان اروپایی‌اش را به تصویر کشید. در این عکس ترامپ در یک سوی میز و شرکای ائتلافی وی و مرکل در سوی دیگر میز بودند.
با وجود افزایش خصومت بین ترامپ و رهبران ناتو، کارشناسان انتظار دارند که متحدان آمریکا به روند افزایش بودجه دفاعی خود ادامه دهد. این به دلیل فشار ترامپ بر آنها نیست بلکه به خاطر آن است که آنها به این درک رسیده‌اند که باید مستقل از آمریکا بودجه بیشتری را صرف هزینه دفاعی کنند.
«جیمز گلدگییر» استاد روابط بین‌الملل دانشگاه آمریکا در این زمینه گفت: اروپایی‌ها به این درک رسیده‌اند که باید به فکر آینده‌ای باشند که آمریکا ممکن است در این ائتلاف حضور نداشته باشد.
در اجلاس ناتو همچنین مبارزه با تروریسم در دستور کار خواهد بود. ترامپ در جریان کمپین انتخاباتی‌اش ناتو را سازمانی «منسوخ» خواند و مدعی شد که این ائتلاف به اندازه کافی بر موضوع مبارزه با تروریسم تمرکز نداشته است.
حامیان ناتو در مقابل گفته‌اند، تنها زمانی که متحدان به اصل 5 پیمان ناتو استناد کردند بعد از حملات تروریستی یازده سپتامبر به خاک آمریکا بوده است.
سفیر آمریکا در ناتو تاکید کرده که موضوع مبارزه با تروریسم اولویت ترامپ در اجلاس امسال خواهد بود. وی گفت ترامپ از متحدانش خواهد خواست تعهدات خود در قبال افغانستان را گسترش دهند.
اما صرف نظر از هزینه‌های دفاعی و روابط با روسیه بیشترین فشار در روابط آمریکا و متحدانش بر سر مسائلی در خارج از ناتو است که از جمله می‌توان به اعمال تعرفه‌های آمریکا بر واردات فولاد و آلومینیوم از اروپا اشاره کرد.
«ینس استولتنبرگ» دبیر کل ناتو در آستانه نشست ماه گذشته وزیران دفاع ناتو گفت تعرفه‌ها در کنار خروج آمریکا از توافق هسته‌ای ایران و توافق پاریس «اختلافات جدی» بین آمریکا و متحدانش را تشکیل می‌دهد.
وی ابراز امیدواری کرد همچون گذشته بر اختلافات کنونی فائق آید و با وجود اختلافات، بار دیگر از اعضا در مقابل تهدیدها دفاع کند.
شیکاگو تریبیون درباره دیدار ترامپ با سران ناتو و رئیس‌جمهور روسیه نوشت: اکنون همه چیز برای برگزاری اجلاس بزرگ ناتو مهیا است: هزینه‌های دفاعی افزایش یافته است، بازدارندگی در شرق اروپا قوی است و یک ائتلاف متحد به تقویت موضع ترامپ در مذاکره با پوتین کمک خواهد کرد. همه چیز مهیا است به جز یک چیز که آن هم شخص ترامپ است. با وجودی که ترامپ می‌تواند از اجلاس موفقیت‌آمیز ناتو برای فشار بر روسیه استفاده کند اما به نظر می‌رسد که او علاقه‌مند به بهبود روابطش با روسیه حتی به ضرر ناتو است. اکنون باید دید آیا ترامپ کدامیک را انتخاب خواهد کرد: روسیه یا ناتو؟
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه