روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
20 تیر 1397  |  اقتصاد  |  کد خبر: 49615
0
0
روایت اینستاگرامی سکاندار اقتصاد از واکنش او به مطالبات اقتصادی مردم طی ماه‌های گذشته تا کنون
نوشداروی آقای وزیر
همدلی| سکاندار اقتصاد دست به قلم شد و در صفحه اینستاگرامش تلاش کرد به مردم اطمینان دهد صدای مطالبه آنها را شنیده است. او نوشته است: « وضعیت مردم را درک می‌کنم.» چند ماهی می‌شود که مسعود کرباسیان وزیر امور اقتصادی و دارایی آماج انتقاد شدید قرار گرفته است. همین چند روز پیش بود که عضو کمیسیون اقتصادی مجلس از بررسی استیضاح کرباسیان در مجلس خبر داده بود. اگرچه موضوع استیضاح مورد حمایت همه نمایندگان قرار نگرفت اما همین اتفاق نشان می‌دهد که اوضاع و احوال اقتصادی کشور تحت تاثیر عوامل داخلی و خارجی متعددی پدیده آمده اما به مطالبه ترمیم کابینه ختم شده است. برخی از کارشناسان و تحلیل‌گران سیاسی و اقتصادی معتقد هستند که عملکرد تیم اقتصادی دولت ناموفق بوده و نیاز به تغییر دارد. گروه دیگر اما با اشاره به اینکه رویکردها و سیاست‌ها بیش از افراد تاثیرگذار هستند در مقابل این تغییر مقاومت می ‌کنند. ماه‌هاست اوضاع اقتصادی کشور چنان گره کور خورده است که به اعتقاد بسیاری از تحلیل‌گران اقتصادی دیگر به دندان هم باز نمی‌شود. همین چند روز پیش بود که عضو هیات رئیسه مجلس نامه ۱۰۲ نماینده خطاب به رئیس جمهور و رئیس قوه قضاییه برای رسیدگی به شرایط اقتصادی کشور را قرائت کرد.
محمدعلی وکیلی عضو هیات رئیسه مجلس در جلسه علنی روز چهارشنبه 13 تیرماه با اشاره به نامه ۱۰۲ نماینده خطاب به رئیس جمهور و رئیس قوه قضاییه ادامه داد: «تعداد ۱۰۲ نماینده طی نامه ای خطاب به حسن روحانی رئیس جمهور و آیت الله صادق آملی لاریجانی خواهان توجه به شرایط کنونی اقتصاد کشور و یادآوری مواردی از جمله کنترل نقدینگی و سوق دادن آن به سمت تولید، ارائه بسته حمایتی ویژه طبقات محروم، واگذاری طرح های نیمه تمام به مردم و ایجاد جاذبه برای سرمایه گذاری مردم، ساماندهی نظام بانکی و ایجاد جاذبه برای سرمایه‌گذاری مردم در بانک ها شدند.»
او تصریح کرد: « نمایندگان همچنین خواهان حمایت حداکثری قوه قضاییه از سرمایه گذاری و ایجاد فضای امن و آرام برای فضای کسب و کار و برخورد با احتکارگران و سوداگران، همچنین بسیج امکانات نهادها، بنیادهای عمومی وابسته به بخش های حاکمیتی و نیروهای مسلح برای کمک به حل مشکلات مردم در شرایط کنونی، پاسخگویی بهنگام نسبت به شایعات و ابهامات و تفویض اختیارات به استانداران در شرایط امروز برای استفاده از امکانات منطقه ای، تسهیل فضای کسب و کار داخلی شدند.» به گفته عضو هیات رئیسه مجلس : « مجلس طی نامه ای اعلام آمادگی کرده که آماده است برای برون رفت از شرایط کنونی و همچنین انجام ماموریت های فوق الذکر در صورت نیاز به اخذ مجوز در قالب طرح یا لایحه اقدام کند.»
حالا وزیر امور اقتصادی و دارایی اعلام کرده است: « به هیچ عنوان مطالبات و خواسته‌های مردم را رد نمی‌کنم و وضعیت آنها را درک می‌کنم.» بر اساس این گزارش مسعود کرباسیان؛ در بخشی از یادداشت خود با اشاره به وضعیت فعلی اقتصادی کشور اینطور نوشته است: « دولت اقدامات اصلاحی و مدیریتی خود را انجام می‌دهد ولی زمانی مردم از آن آگاه می‌شوند که اثراتش را در جامعه و اقتصاد ببینند و حتی شاید گاهی هم نیاز به اطلاع رسانی فراگیرتر در مورد این اقدامات باشد. » او در ادامه قدری صریح‌تر صحبت کرده و گفته است: « من وزیر اقتصاد این کشور هستم که خودم را با منافع ملی، توسعه و نیازهای مردم تراز می‌کنم. اما یک رسالت مهم من به عنوان وزیر اقتصاد این است که از حیثیت اقتصاد ایران دفاع کنم. قبول دارم که اخبار منفی مدام در گردش است. به وضعیت 99.72 درصد سپرده‌گذاران شش موسسه مالی و اعتباری منحله بزرگ رسیدگی و مشکلات سپرده‌گذاران رفع شده‌ است. تقریبا می‌توانم بگویم که هیچ اقتصاددانی با هر گرایش فکری در کشور نیست که موضوعی را مطرح کرده، راهبرد و تحلیلی ارائه داده باشد و ما از آن بی اطلاع باشیم یا به آن رجوع نکرده‌ باشیم.»
او در ادامه یادداشت خود بخش مهمی از اقتصاد ایران؛ تجارت داخلی و خارجی را به تصویر کشیده و گفته است: « در دو ماهه ابتدای امسال میزان صادرات کشور 21.9 درصد افزایش یافته‌ است.» به گفته کرباسیان همچنین تاکید دولت فروش اموال مازاد بانک‌هاست. نتیجه اینکه کمیته فروش اموال مازاد بانک‌ها در وزارت اقتصاد شروع به کار کرد و طی 6 ماه 4400 میلیارد تومان از اموال مازاد بانک‌ها فروخته شد. دولت موفق شد 99.72 درصد سپرده‌گذاران موسسات مالی و اعتباری را تعیین تکلیف کند، 100 درصد واگذاری‌های سال گذشته و دو ماهه امسال به بخش‌خصوصی واقعی بود طی سال‌های 92، 93 و 94 رقم رشد نقدینگی به ترتیب 32.8، 22.3 و 30درصد بوده‌است. از سال 1395 حرکت نقدینگی نزولی شد و در این سال به 23.2 درصد رسید. سال 96 هم نرخ رشد نقدینگی 22.1 درصد بود. سال 1396 تشکیل سرمایه در بخش ساختمان 9 دهم درصد مثبت، در بخش ماشین‌آلات 2.5 درصد مثبت و تشکیل سرمایه ثابت ناخالص هم 1.4 درصد مثبت بوده‌است.
او در پایان بادداشت اینستاگرامی خود نوشته است: « سال گذشته خالص عرضه کار جدید کشور 797 هزار نفر و خالص اشتغال جدید 791 هزار نفر بوده‌ است. در خرداد ماه امسال دو متغیر اصلی شاخص کل بورس و ارزش بازار، نسبت به خرداد ماه سال گذشته به ترتیب با 38.3 و 31.6 درصد رشد مواجه شدند؛ در گمرکات زمان ترخیص کالا که یک بحران بزرگ ما بود در مورد صادرات از 7 روز به یک روز رسیده و زمان ترخیص کالا برای واردات از 26 روز به 3 روز رسیده‌ و سال گذشته کل تسهیلات اعطا شده به تولید 12 درصد در قیاس با سال ماقبل رشد داشته‌ است.»
اظهار نظرهای متفاوتی در خصوص صحبت‌های مسعود کرباسیان وجود دارد. برخی کارشناسان می‌گویند شفاف سازی یکی از ویژگی‌های تیم اقتصادی دولت‌های یازدهم و دوازدهم است، در مقابل کارشناسانی هم قرار دارند که می‌گویند این حرف‌ها با فرض درست بودن، نوشدارو پس از مرگ سهراب است.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه