روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
24 خرداد 1397  |  ورزش  |  کد خبر: 48358
0
0
واکنش‌های کارشناسان و نمایندگان کنگره به مفاد توافق ترامپ با کیم جانگ اون بدبینانه است
ترامپ؛ خوش‌بین یا خوش‌خیال
روح‌اله نخعی‪-‬ بعد از اعلام توافق بین رئیس‌جمهور آمریکا و رهبر کره شمالی، واکنش‌های رسمی و اولیه مقامات ارشد کشورها به شکلی قابل پیش‌بینی با حمایت از مذاکره و دیپلماسی و ابراز امیدواری به حل اختلافات به شکل مسالمت‌آمیز و کاهش تنش‌ها در منطقه و جهان بود؛ اما در میان خبرنگاران، کارشناسان و دیپلمات‌های فعلی و سابق کشورهای مختلف، انتقادات و تردیدهایی نسبت به رویکرد ترامپ در این گفت‌وگوها مطرح می‌شود. این کارشناسان معتقدند، ترامپ با خوش‌بینی بیش‌ازحد و بی‌تجربگی، در این گفت‌وگو امتیازات زیادی به کره شمالی داده، بدون اینکه دستاورد مهمی کسب کرده باشد.
به‌خصوص، آن‌هایی که از توافق هسته‌ای با ایران دفاع می‌کرده‌اند، حالا انتقادات بیشتری به ترامپ وارد می‌کنند. این گروه معتقدند، ایران در برجام در مقابل امتیازهایی که دریافت کرده، امتیازهایی نیز داده و عقب‌نشینی‌هایی داشته در حالی که آمریکا تا اینجا به صورت یک‌جانبه خواسته‌های مهمی از کره شمالی را پذیرفته، در مقابل وعده‌هایی کلی، مبهم و تکراری از سوی کره شمالی و بدون اینکه او را به تغییر موضع اساسی قانع کرده باشد. از این نظرگاه، روندی که ترامپ در پیش گرفته، توافقی به مراتب ضعیف‌تر و نامتعادل‌تر از برجام است و مشخص نیست چه طور ترامپی که به این توافق رضایت می‌دهد، آن چنان به برجام حمله می‌کرد. با توجه به کنایه‌هایی که ترامپ بعد از این گفت‌وگو صریح و ضمنی به اوباما می‌زند و با مقایسه این دو پرونده برخی نتیجه می‌گیرند، مشکل اصلی ترامپ با برجام این بوده که این توافق محصول کار اوباما بوده است و حالا هم یکی از انگیزه‌های اصلی او برای پیشبرد مذاکره با کره شمالی که باعث می‌شود او خواسته‌های کره شمالی را آسان‌تر بپذیرد و مشتاق پیشرفت گفت‌وگو باشد، کسب این نتیجه به عنوان موفقیتی در مقابل اوباماست.
کالین کال، مشاور امنیت ملی معاون رئیس‌جمهور سابق آمریکا که از اعضای تیم مذاکره‌کننده آمریکا در برجام بود و از منتقدان سیاست خارجی ترامپ بوده است، در توییتر نوشت: «منتقدان توافق هسته‌ای ایران، اوباما را به وادادن اهرم‌های حداکثری در ازای یک توافق ناقض محکوم می‌کنند؛ در حالی که این توافق ۱۵۶ صفحه‌ای، محدودیت‌های طولانی‌مدت و قابل ارزیابی هسته‌ای را ایجاد کرده است. ترامپ اکنون فشارهای حداکثری به کره‌شمالی را در ازای وعده‌های توخالی یک‌صفحه‌ای رها کرده است.»
میچ مک‌کانل، رهبر جمهوری‌خواهان در سنا نیز واکنش محتاطانه‌ای به این گفت‌وگو داشته است. مک‌کانل گفته اگر کره شمالی به وعده هایش عمل نکرد، واشنگتن باید آماده واکنش باشد:‌ «اگر پیونگ یانگ به تعهداتش عمل نکند، ما و متحدانمان باید آماده احیای سیاست فشار حداکثری باشیم.»
چاک شومر رهبر اقلیت دمکرات هم از کسانی که از نبود جزئیات در توافقات انتقاد می‌کند و معتقد است آمریکا در امتیازدادن به کره شمالی عجله کرده است. او می‌گوید ترامپ اهرم‌های مهم فشار آمریکا روی برنامه اتمی کره شمالی را نادیده گرفته است.
باب کورکر، رئیس کمیته روابط خارجی سنا هم در واکنش به این توافق موضع تردیدآمیزی مشابه موضع مک‌کانل گرفته است: «از اینکه رییس‌جمهور توانست با کیم جونگ اون دیدار داشته باشد، خوشحالم اما تشخیص این‌که چه ماهیتی داشته سخت است.» او گفته از مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا که قرار است ادامه مذاکرات را پی بگیرد خواسته تا به کنگره توضیح دهد دولت چه در سر دارد. درخواست کورکر عبارت آشنایی است. زمانی که دولت ترامپ اعلام کرد از توافق هسته‌ای با ایران خارج می‌شود، بسیاری از نمایندگان کنگره با مبهم توصیف کردن وضعیت آمریکا در قبال ایران و برجام به این اعتراض داشتند که در کنگره از برنامه دولت و نقشه راه ترامپ در حالت‌های مختلف بی‌اطلاع هستند و دقیقاً نمی‌دانند آمریکا می‌خواهد چه کند. حالا در مسئله کره شمالی هم انگار کنگره از چندوچون برنامه دولت و فراز و فرود آن بی‌اطلاع است. باب منندز، سناتور دمکرات که از پیش از به نتیجه رسیدن مذاکرات هسته‌ای ایران از مخالفان آن بود، درباره مذاکره کره شمالی گفته «در تبادل سلفی‌ها در سنگاپور ما سیاست “حداکثر فشار و تحریم” مان را تضعیف کردیم.» اشاره منندز به سلفی‌گرفتن نخست‌وزیر سنگاپور به کیم جانگ اون به عنوان اولین سلفی رهبر کره شمالی است که خبرساز شد و حالا منندز به تنها این سلفی را دستاورد گفت‌وگوها می‌خواند.
شاید غیرمنتظره‌ترین مخالفت با این توافق اولیه را باید اعتراض تام کاتن دانست. تام کاتن، سناتور جوان و تندروی جمهوری‌خواه از جمهوری‌خواهانی است که در پرونده‌های مختلف همراه و هم‌نظر رئیس‌جمهور بوده از او حمایت کرده است. او در مخالفت با برجام نیز هم نظر ترامپ و حتی گاهی از ترامپ جدی‌تر و شدیداللحن‌تر بود. حالا اما کاتن در اظهارنظری که باز هم تند است گفته: «باید صبر کنیم و به دنبال باطل کردن طلسم پیشنهاداتی باشیم که رییس‌جمهور ناآگاهانه در دیدار با یک دیکتاتور بعد از خروج از توافق با تهران در آن شیرجه زده است.» او در ادامه البته کمی مثبت‌تر از این گفت‌وگو می‌گوید: «یک مکتب فکری وجود دارد که می‌گوید رییس‌جمهوری آمریکا نباید با دیکتاتورها مذاکره کند. به نظر من استثنائاتی برای این مکتب وجود دارد اگر این دیکتاتورها سلاح هسته‌ای داشته باشند.» به نظر کاتن: «کشورهایی نظیر ایران و کوبا هنوز سلاح هسته‌ای ندارند. آنها نمی‌توانند از این منظر تهدیدی برای آمریکا باشند. زمانی که مانند شوروی به موشک دست پیدا کردند، من از مذاکره روسای جمهوری قبلی با آنها حمایت می‌کنم.»
ویکتور چا، رئیس سابق شورای امنیت ملی در امور آسیا در دولت بوش، با یادداشتی در نیویورک‌تایمز سعی کرده نگاه خوش‌بینانه‌ای داشته باشد اما موضع او نیز با انتقاد همراه است: «به‌رغم نواقص متعدد، نشست سنگاپور نشان دهنده شروع یک فرآیند دیپلماتیک برای خلاص شدن ما از دست یک جنگ بود. رویکرد غیر متعارف ترامپ مطالبات زیادی را در سیاست خارجی آمریکا ایجاد کرده است.»
آن طور که در گزارش ایلنا به نقل از آسوشیتدپرس آمده، کلسی داون پورت، رییس سیاست عدم اشاعه سلاح در موسسه کنترل سلاح که از توافق ایران حمایت می‌کرد، نتیجه نشست را متوسط ارزیابی کرده و گفته است: برای اینکه ترامپ اعلام پیروزی کند، خیلی زود است.
در بین وعده‌هایی که طرفین به یکدیگر داده‌اند، شاید مهم‌ترین وعده ملموس کوتاه‌مدت و ملموس آمریکا، وعده تعلیق مانورهای مشترک با کره جنوبی باشد. اما همین وعده، جدی‌ترین واکنش‌ها را درون آمریکا برانگیخته است. منتقدان رویکرد ترامپ که بعضی از آن‌ها در کنگره نیز هستند، از کاهش حضور و اقدامات نظامی آمریکا در کره جنوبی ابراز نگرانی کرده‌اند، به خصوص که این مسئله از مهم‌ترین خواسته‌های کره شمالی بوده. آن‌ها معتقدند در حالی که کیم هنوز از موضوعات اساسی محل مناقشه درباره هیچ کدام اقدام جدی نکرده، آمریکا نباید این خواسته اصلی کره را برآورده کند. از طرفی اما خبرهایی که از فرماندهان نظامی آمریکا می‌رسد این احتمال را برآورده می‌کند که وعده ترامپ در این باره از حد وعده فراتر نخواهد رفت. فرمانده نیروهای نظامی آمریکا در کره جنوبی در واکنش به اخباری که مبنی بر لغو رزمایش‌های آمریکا منتشر شد گفت که هیچ دستوری برای لغو برنامه رزمایش دریافت نکرده و طبق روال پیشین کارها ادامه دارد. دینا وایت، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا اما بی‌خبری جیمز متیس وزیر دفاع، از قصد ترامپ برای این تعلیق را تکذیب کرد.
شاید همین نگرانی‌ها نسبت به رویکرد ترامپ است که باعث شده نمایندگان جمهوری‌خواه و دمکرات در کنگره، به دنبال محدودکردن اختیار ترامپ در این راستا هستند. آن‌ها می‌خواهند با محدودکردن پذیرش هر گونه توافق با کره شمالی به رای دوسومی در کنگره، مطمئن شوند، ترامپ در مسیر این تصمیم تنها نخواهد بود. تحسین و تمجید اغراق‌آمیز ترامپ از کیم جانگ اون قبل و بعد از گفت‌وگو، اقداماتی مانند پخش کلیپی شبیه تریلرهای هالیوودی توسط شخص ترامپ برای کیم جانگ اون در میان گفت‌وگوها و پیام کنایه‌آمیز او به اوباما درباره موفقیتش، این احتمال را در ذهن منتقدان جدی‌تر می‌کند که ترامپ، درک دقیقی از جدیت و اهمیت موقعیت فعلی‌اش در مقابل کیم ندارد. در حالی که هنوز مذاکرات بسیاری بین دو کشور باقی است، ترامپ در توییت‌هایش رسما می‌نویسد که کره شمالی دیگر تهدید هسته‌ای به حساب نمی‌آید.
انتقاد از مواضع رئیس‌جمهور آمریکا، مختص مقامات فعلی و سابق آمریکایی هم نیست. ایسنا گزارش می‌دهد، وزیر خارجه فرانسه بر راستی آزمایی نسبت به تعهد کره شمالی برای خلع سلاح هسته‌ای تاکید کرده است. لودریان خاطر نشان کرده: «این خبر خوبی است اما باید تضمین شود که اصل خلع سلاح هسته‌ای که بعد از این نشست اعلام شد واقعا به شکلی برگشت ناپذیر و همین طور قابل‌راستی‌آزمایی اجرا شود.» لودریان به انتقاد از مواضع ترامپ درباره اروپا هم پرداخته است: «فقط در عرض چند روز، شاهد حمله ترامپ به “جاستین ترودو” نخست وزیر کانادا بودیم که متحدی تاریخی است و شما می‌بینید که ترامپ بعد از اجلاس گروه 7، ناگهان از متحدانش فاصله می‌گیرد و روز بعد عملا «دیکتاتوری» را در آغوش می‌گیرد که در یک حکومت دیکتاتوری کمونیستی متولد شده و [ترامپ] تا همین چند روز پیش می‌گفت کاملا مخالف او است.» لودریان افزود: «ترامپ مصمم است به تدریج ابزار چندجانبه‌گرایی را که بعد از آخرین جنگ [جنگ جهانی دوم] ایجاد شد، برچیند. این یک دوره تردید و خطر است. آمریکا خود را در قلعه قدرت خود محبوس کرده است.»
ایتسونوری اونودرا وزیر دفاع ژاپن هم به ماجرای تعلیق رزمایش‌ها واکنش نشان داد و حضور نظامی آمریکا در کره‌ جنوبی و رزمایش‌های نظامی مشترک این دو کشور را برای امنیت منطقه شرق آسیا «حیاتی» خواند: «ما می‌خواهیم بر سر این الزام یک تفاهم میان ژاپن، آمریکا و کره‌ جنوبی برقرار باشد.» او تاکید کرد: «ژاپن رزمایش نظامی مشترک خود با آمریکا را ادامه خواهد داد و به برنامه‌هایش برای تقویت تدابیر دفاعی خود در مقابل تهدید حملات موشک‌های بالستیک کره شمالی ادامه خواهد داد.»
سخنگوی رئیس‌جمهوری روسیه نیز ضمن استقبال از گفت‌وگو، فرایند لازم را پیچیده‌تر از آنچه رخ داد توصیف می‌کند. او می‌گوید: «مسائل دشواری همچون مسئله شبه جزیره کره را نمی‌توان امیدوار بود که در یک ساعت و با یک دیدار حل شود.» وزیر خارجه روسیه نیز انتقاد دیگری به رویکرد ترامپ وارد می‌کند. سرگئی لاوروف که مثل دیگر مقامات از اصل تماس مستقیم بین رهبران حمایت کرده، گفته است: «با وجود تمام اهمیتی که برای حل مشکلات بین کره شمالی و آمریکا قائل هستیم، تضمین امنیت آن به صورت دوجانبه و توسط دو کشور امکان‌پذیر نخواهد بود.»
کاهش تنش بین دو کشور دارای سلاح هسته‌ای، استقبال همه را به همراه دارد اما آنچه نگرانی‌ها را برمی‌انگیزد این است که مدیریت نامناسب گفت‌وگوها، اگر منجر به شکست دیپلماسی شود، خطراتی جدی به همراه دارد. رفتار ترامپ در این میان یا نشانه این است که او در نتیجه گفت‌وگو با کره شمالی به ادامه روند مذاکرات توسط تیم خودش و تیم کیم و دستیابی به صلح، خوش‌بین است یا از این خبر می‌دهد که با فقدان تجربه و مشاوره ناکافی، او با خوش‌خیالی همین دست‌دادن‌ها و سلفی‌گرفتن‌ها را نشانه رفع اختلاف و صلح می‌داند.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه