روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
24 خرداد 1397  |  سیاست  |  کد خبر: 48355
0
0
معاون علمی و فناوری عنوان کرد:
استارتاپ‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان دروازه بازگشت نخبگان
به اعتقاد معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری، ایجاد زیست‌بوم کارآفرینی و نوآوری بستری ایجاد کرده است که نخبگان و دانشجویان ایرانی غیر مقیم برای بازگشت به ایران و فعالیت در کسب و کارهای دانش‌بنیان و استارتاپی به کشور تمایل و انگیزه پیدا کرده اند
سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری با بیان این‌که استارتاپ‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان بزرگ‌ترین زمینه برای بازگشت نخبگان جوان ایرانی به کشور هستند گفت: درحال حاضر بهترین زیرساخت برای بازگشت نخبگان به داخل کشور شرکت‌های دانش‌بنیان و استارتاپ ها هستند و علیرغم این‌که تصور می‌شد این افراد بیش‌تر تمایل دارند دردانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی مشغول شوند اما اکنون بیشترین علاقه مندی آنها فعالیت‌های استارتاپی است.
وی افزود: حاضر سالیانه به طور متوسط 400 نفر از نخبگان به کشور بازمی‌گردند و در کسب و کارهای استارتاپی فعالیت می‌کنند که برای سال آینده برنامه ریزی ما برای بازگرداندن بیش از این تعداد خواهد بود.
رئیس‌بنیاد ملی نخبگان با بیان این‌که تمرکز و تلاش برای جذب نخبگان ایرانی مقیم خارج بوده است، اظهار کرد: بررسی آمارهای تعداد افرادی که در قالب این طرح به کشور بازگردانده شده‌اند نشان می دهد که روند بازگشت این افراد صعودی بوده و تمایل آنان برای فعالیت در کشور با ایجاد زیست‌بوم کارآفرینی و نوآوری، افزایش یافته است.
ستاری ادامه داد: ما درحدود دو سال است که به این حوزه ورود کرده ایم تا بتوانیم نخبگان خارج از کشور را به کشور بازگردانیم که خوشبختانه تا حدود زیادی در اجزای این برنامه‌ها موفق بوده ایم.
معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری، شیوع آمارهای اغراق‌شده و نادرست در خصوص مهاجرت نخبگان ایرانی را یک آسیب جدی دانست و عنوان کرد: ما بایک بزرگ نمایی عجیب در آمار خروج نخبگان و سیاسی کاری در ارائه این آمارها مواجهیم. تاجایی‌که این آمارها نهادینه شده و جایگزین آمارهای صحیح شده است.
وی افزود: آماری که به نقل ازصندوق بین المللی پول متعلق به سال 2009 ، خروج سالانه 180 هزار نخبه از ایران را مدعی می‌شود، از اساس نادرست بوده و چنین چیزی از سوی این صندوق اعلام نشده است.
ستاری با تاکید بر این که باید موضوع مهاجرت نخبگان ایرانی علمی بررسی شود، بیان کرد: تا زمانی‌که اقتصاد و فرهنگی کشورمان اصلاح نشود، با پدیده مهاجرت نخبگان مواجه هستیم و این موضوع فقط مختص کشور ما نیست، به‌طوری که کشورهایی همچون چین در صدر کشورهای دارای بیش‌ترین تعداد دانشجوی مهاجر هستند.
رئیس بنیاد ملی نخبگان با بیان این‌که آمار مهاجرت نخبگان ایرانی در مقیاس های جهانی ، نسبت به متوسط جهانی مهاجرت، حداقل سه برابرکمتر است، ادامه داد: ایران با در اختیار داشتن 4 میلیون و 700 هزار دانشجو باید حداقل سه درصددانشجویان خود را خارج از ایران داشته باشد در حالی که اکنون این میزان یک درصد است و ایران صرفاً 48 تا 50 هزار دانشجو در خارج از کشور دارد.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه