روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
23 خرداد 1397  |  دانش و فناوری  |  کد خبر: 48313
0
0
در بیست و ششمین جلسه علنی شورای شهر صورت گرفت
تعیین نرخ جدید برای خدمات شهری مشهد
سید علی شفیعی - همدلی| اعضای شورای اسلامی شهر مشهد در بیست و ششمین جلسه علنی تصمیم گرفتند، نام برخی خیابان‌ها را تغییر ندهند و همچنین برای خدمات شهری در حوزه جمع‌آوری، حمل و دفع زباله‌ها، نرخ جدید تعیین کردند.
در این جلسه، اعضای شورا، پنج دستور جلسه را با موضوعاتی درخصوص تغییر نام برخی معابر و بوستان‌ها، تعیین تکلیف احکام قلع بنا، تعیین نحوه بهای خدمات جمع‌آوری، حمل و دفع زباله‌های شهری، افزایش سرمایه شرکت گردشگری توسعه و عمران هفت حوض و مجوز تاسیس شرکت توسعه و عمران توس مورد بحث قرار دادند.
دعوت به انسجام
در ابتدای این جلسه، رئیس شورای اسلامی شهر مشهد با تاکید بر حفظ انسجام و وحدت برای حل مشکلات کشور، به شعارهای لیست امید از انتخابات به بعد اشاره و اظهار کرد: امیدواریم بتوانیم با توسعه عدالت محور، ایجاد بسترهای مناسب و کاهش نابرابری‌ها، تحرک اقتصادی و افزایش سرمایه‌گذاری در سطح شهر، مشکلات معیشتی مردم را در حد توانمان حل کنیم.
وی ادامه داد: یکی از موضوعاتی که در فضای داخلی این روزهای کشور مطرح است، تهدیدها و رفتارهای منفعت‌گرایانه قدرت‌های استکباری بوده و تنها نسخه شفابخش ما برای ایستادگی در برابر این تقابل‌ها، انسجام، وحدت و همبستگی اجتماعی است.
«محمدرضا حیدری» تصریح کرد: انسجام داخلی می‌تواند پیام مناسبی برای همه کسانی که در جریان مقابله با نظام اسلامی قرار گرفته‌اند، باشد.
وی ریشه مسائل و مشکلات جامعه را در مدیریت اداره جامعه در چهار دهه گذشته دانست و افزود: تقابل و تهدیدها و گاهی سوءمدیریت‌ها چالش‌هایی به‌وجود می‌آوردند که حل این مشکلات هم بدون اتحاد و وحدت ملی امکان‌پذیر نیست.
حیدری ادامه داد: انتظار داریم همه تریبون‌ها و همه مجموعه‌هایی که تاثیرگذار هستند، موضوع امید و اعتماد مردم را تقویت کرده و مراقبت کنند تا برخی اختلاف‌نظرها در حوزه اداره جامعه به‌تقابل‌های درون جامعه تبدیل نشود.
وی به مشارکت مردم در مناسبت‌های مختلف ملی و مذهبی اشاره کرد و گفت: شعارهایی که از تریبون‌های راهپیمایی‌ها عرضه می‌شود، باید شعار وحدت‌بخش و انسجام‌بخش باشد.
رئیس شورای اسلامی شهر مشهد در ادامه به روز صنایع‌دستی اشاره کرد و ادامه داد: صنایع‌دستی هم در حوزه اشتغال‌زایی و هم زنده نگه داشتن فرهنگ و هنرمان اثرگذار بوده و در این راستا، شهرداری و حوزه معاونت فرهنگی می‌تواند بسترهای لازم را برای هنرمندان این عرصه فراهم کند.
کوشش، کوشش ماند
اولین دستورجلسه مورد بررسی در این جلسه شورا، مربوط به تغییر نام برخی معابر و بوستان‌های شهری بود، اعضای شورای اسلامی شهر مشهد مصوب کردند تا بوستان‌های واقع در شهرک نیکروز و نوکاریز به‌نام بوستان لاله نوکاریز و بوستان‌های واقع در شهرک نوماریز و نیکروز به‌بوستان نرگس نیکروز تغییر کند.
همچنین اعضای شورای اسلامی شهر مشهد مصوب کردند، بلوار تازه تاسیس در خیابان بهار به‌نام برادران شهید حسن و علی عامل تغییر کند و خیابان شهید صارمی 22 با حفظ شماره به‌نام استاد سیدجعفر یاحقی نام‌گذاری شود.
دیگر بند این دستور جلسه درخصوص تغییر نام بلوار کوشش و خیابان میرزا کوچک خان بود که با مخالفت اعضاء مواجه شد.
افزایش تدریجی بهای خدمات شهری
همچنین اعضای شورای اسلامی شهر مشهد درخصوص تعیین بهای خدمات جمع‌آوری، حمل و دفع زباله‌های شهری پس از بحث بسیار تصمیم‌گیری کردند.
در ابتدا، اولین بند این ماده واحده مبنی بر تعریف منابع درآمد مدیریت اجرایی پسماند به‌تصویب رسید، اما در بند دوم معاون خدمات شهری و محیط زیست شهرداری که به‌عنوان نماینده شهرداری در صحن شورا حضور داشت، با این نظریه کمیسیون برنامه و بودجه مخالف بود و انتظار داشت تا بهای خدمات به‌گونه‌ای دریافت شود تا پس از حدود 10 سال، تمام بهای خدمات از شهروندان دریافت شود.
خلیل الله کاظمی گفت: مبلغی که از منازل مسکونی برای یک سال دریافت می‌شود، 40هزار تومان بوده، درحالی که هزینه کامل خدمات شهری 183هزار تومان است.
وی در مخالفت با افزایش 15 درصدی بهای خدمات، افزود: این 15درصد تنها هزینه‌های تورمی را جبران می‌کند و افقی را که قانون برای این‌گونه خدمات دیده، محقق نمی‌کند.
به‌گفته کاظمی، براساس قانون، هزینه بهای خدمات باید به‌گونه‌ای تعیین شود که پس از مدتی، همه هزینه‌ها از شهروندان دریافت شود.
احمد نورزی، رئیس کمیسیون اقتصادی شورای اسلامی شهر مشهد با کاظمی موافق بود و گفت: اگر ما می‌خواهیم به نرخ واقعی برسیم، باید به‌لایحه شهرداری برگردیم.
وی ادامه داد: ما شهرفروشی می‌کنیم تاهزینه بهای خدمات رفت وروب وحمل ودفع زباله‌ها را بدهیم و این ناعادلانه است.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه