روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
23 خرداد 1397  |  اقتصاد  |  کد خبر: 48293
0
0
بدهی های دولت 10 تا 13 برابر آب رفت!
تابناک|‍ دولت برای ساماندهی و تعیین تکلیف میزان بدهی خود، طبق قانون از سال 94 مجموعه ای را تشکیل داد. این مجموعه در ابتدا توسط وزارت اقتصاد تشکیل شد و سپس در سال جاری به سازمان برنامه و بودجه انتقال یافت. با انتقال این مجموعه به سازمان برنامه و بودجه، به تازگی معاون این سازمان اعلام کرده است که میزان بدهی های دولت 50 تا 60 هزار میلیارد تومان است که این رقم با رقم اعلامی وزارت امور اقتصاد و دارایی در بهمن ماه 1395 تفاوت چشمگیری دارد!
در بهمن ماه 1395 بود که وزارت امور اقتصاد و دارایی طی گزارشی سعی کرد تا به شفاف سازی وضعیت مطالبات و بدهی های دولتی بپردازد و به همین منظور اعلام کرد که رقم بدهی های دولتی کشور تا پایان دی ماه سال 1395 به 700 هزار میلیارد تومان رسیده است که این رقم شامل بدهی های دولت، بدهی های شرکت های دولتی و بدهی دولت به شرکت های دولتی است.
در حالی که بسیاری حجم بدهی های دولت را معضل اصلی اقتصاد می دانستند وزارت اقتصاد و امور دارایی اعلام کرد که معضل اصلی مشخص نبودن میزان دقیق بدهی های دولت و ترکیب آن است. معضلی که می تواند موجب رکود در بازپرداخت بدهی ها و تعمیق کمبود نقدینگی در اقتصاد شود؛ بنابراین صرف وجود بدهی های دولتی به عنوان صورت مسئله محسوب نمی شود بلکه برآورد دقیق از حجم بدهی ها و به تبع آن اتخاذ راهکارهایی نظیر تهاتر، اوراق خزانه اسلامی و به طور کلی ایجاد بازار بدهی دارای اهمیت و اولویت است.
در قانون رفع موانع تولید، در سال 1394 پیشنهاد داده شد که برای رفع این مشکل و شفاف سازی بدهی های دولت، یک مجموعه ای در وزارت اقتصاد و امور دارایی تشکیل شود. این مجموعه که با نام مرکز پایش بدهی های دولت در وزارت اقتصاد و امور دارایی تشکیل شده بود در سال جاری و به گفته حمید پورمحمدی معاون سازمان برنامه و بودجه به این سازمان انتقال یافته است.
نکته حائز اهمیت در این انتقال این بود که با انتقال این دفتر به سازمان برنامه و بودجه به یکباره رقم بدهی های دولت 10 تا 13 برابر آب رفت. پورمحمدی در زمینه میزان بدهی های دولت گفت: اگر رقم بدهی از سوی سازمان حسابرسی اعلام شود مورد تایید است و این سازمان رقم بدهی های دولت را بین 50 تا 60 هزار میلیارد تومان اعلام کرده است و هنوز ارقام بالاتر از این رقم ها اثبات نشده است!
وی سپس توپ افزایش میزان بدهی های دولت را در زمین دستگاه ها و نهادها انداخت و گفت: بسیاری از ارقامی که از سوی دستگاه های مختلف درباره رقم بدهی های دولت اعلام می شود، اغراق شده است زیرا برخی از این دستگاه ها با اعلام این گونه آمارها، ضعف خود و برخی عملکردهای غلط خود را می پوشانند! وی ادامه داد که برخی از دستگاه ها زیان خود را در قالب بدهی دولت نشان می دهند.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه