روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
23 خرداد 1397  |  اقتصاد  |  کد خبر: 48292
0
0
مرکز آمار
۶۰ درصد از کارکنان کارگاه‌ها بدون مزد کار می کنند!
مطابق آمارهای مرکز آمار ایران، حدود ۶۰ درصد از کارکنان کارگاه‌های بازرگانی و خدماتی را کارکنان بدون مزد و حقوق تشکیل می دهند.
طبق اعلام مرکزآمار ایران، طرح جامع آمارگیری از کارگاه‌های بازرگانی و خدمات یکی از طرح‌های نوین مرکز آمار ایران است که با هدف تهیه‌ اطلاعات مناسب از ویژگی‌های کارگاه‌های بازرگانی و خدمات، در سطح کشور توسط مرکز آمار ایران و با همکاری سازمان‌ برنامه‌ و بودجه استان‌های کشور به اجرا درآمده است تا در برنامه‌ریزی‌های اقتصادی به کارگرفته شود. این طرح شامل ٣٠ کد طبقه‌بندی فعالیت‌های اقتصادی ایران است که قسمت اعظم کارگاه‌های بخش بازرگانی و خدمات کشور را شامل می‌شود.
مطابق با گزارش مرکز آمار ایران از آخرین نتایج این طرح در سال ١٣٩۴ نشان می‌دهد که در این سال حدود ٨٣ درصد از کارکنان بخش بازرگانی و خدمات را کارکنان مرد و ١٧ درصد را کارکنان زن تشکیل می‌دهند. کارگاه‌های با فعالیت‌های مربوط به سلامت انسان دارای ۵۶ درصد کارکن زن و بیشترین سهم در بین فعالیت‌های بخش بازرگانی و خدمات بوده است و کارگاه‌های دارای فعالیت‌ تعمیر وسایل نقلیه موتوری با یک درصد، کمترین سهم را در سهم زنان شاغل دارا می‌باشند.
همچنین ۶۰ درصد از کارکنان کارگاه‌های بازرگانی و خدمات را کارکنان بدون مزد و حقوق و ۴٠ درصد کارکنان در این کارگاه‌ها، مزد و حقوق‌بگیر هستند. بیش از ٣٨ درصد از ارزش افزوده کارگاه‌های بازرگانی و خدمات مربوط به فعالیت خرده‌فروشی بجز وسایل نقلیه موتوری و موتورسیکلت ‌است.
بهره‌وری کارکنان این کارگاه‌ها در سال ١٣٩۴ به ازای هر کارکن معادل ٢١٩ میلیون ریال بوده‌است. میزان بهره‌وری کارکنان هم به ازای هر ساعت بیش از ٩٠ هزار ریال و دستمزد به ازای هر ساعت به طور متوسط حدود ۵۶ هزار ریال بوده است. بر اساس نتایج به طور متوسط هر کارکن ۵١ ساعت در هفته به فعالیت مشغول است.
نتایج طرح نشان می‌دهد که ضریب نفوذ رایانه در این کارگاه‌ها ٢٨ درصد می‌باشد که کارگاه‌های با فعالیت تولید فیلم سینمایی، ویدئویی و برنامه‌های تلویزیونی و فعالیت‌های خدمات مالی بجز تامین وجوه بازنشستگی با ضریب نفوذ ١٠٠ درصد دارای بالاترین نسبت از این حیث در کارگاه‌های مورد بررسی است. ٢١ درصد از کارکنان کارگاه‌های مورد بررسی نیز از اینترنت برای فعالیت‌های خود در داخل یا خارج از کارگاه استفاده نموده‌اند.
٩ درصد از مدیران کارگاه‌های مورد بررسی را زنان تشکیل داده‌اند که فعالیت‌های آموزش با ۵٠ درصد بیشترین سهم را از این حیث دارا می‌باشد. ٨٢ درصد از کارگاه‌های بازرگانی و خدمات از ابزارهای الکترونیکی برای پرداخت و دریافت خود بهره برده‌اند که فعالیت‌های جنبی خدمات مالی و فعالیت‌های بیمه با ٩٨ درصد بالاترین میزان استفاده را در این زمینه دارا بوده‌اند.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه