روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
23 خرداد 1397  |  سیاست  |  کد خبر: 48287
0
0
بررسی طرح اجرای اصل تجمعات قانون اساسی در کمیسیون شوراها
ایسنا- پروانه مافی ضمن تشریح جلسه امروز کمیسیون شوراها، بیان کرد: در جلسه امروز طرح اجرای اصل ۲۷ قانون اساسی مورد بررسی قرار گرفت. این طرح توسط بنده و همراه حدود ۴۴ نفر از نمایندگان آماده شده است و به هیات رییسه داده شده بود، هیات رییسه نیز این طرح را به کمیسیون شوراها ارجاع داد. در رابطه با کلیات این طرح مخالفین و موافقین صحبت کردند و در نهایت کلیات آن در جلسه کمیسیون رای آورد و قرار شد کارگروهی برای بررسی مواد این طرح تشکیل شود.
نماینده مردم تهران در مجلس ادامه داد: طرح اصل ۲۷ قانون اساسی مربوط به اصل تجمعات در قانون است. در اجرای اصل ۲۷ قانون اساسی ضرورت دارد نمایندگان مجلس نسبت به تصویب قوانینی که زمینه قانونی شدن تجمعات را فراهم می‌کنند اقدام کنند و ما در راستای اجرایی شدن این اصل این اقدام را انجام دادیم. اصل ۲۷ قانون اساسی به تجمعات اشاره مفصلی دارد و بر اساس آن افراد و اشخاص در ارتباط با خواسته‌ها و درخواست‌هایشان می‌توانند تجمع کنند و درخواست خود را مطالبه نمایند، این اصل تاکنون به صورت ناقص اجرایی می‌شد.
وی افزود: ‌در اهداف این طرح تاکید شده در راستای عمل به اصل ۲۷ قانون اساسی با توجه به اینکه هیات رییسه و رییس مجلس باید بین اجتماع‌کنندگان حضور داشته باشند این مساله نیز بررسی شده است. تجمعات مردمی چون از طرف تشکل خاصی صورت نمی‌گیرد معمولا خواسته تجمع‌کنندگان در قالب یک بیانیه مطرح می‌شود و افراد تجمع‌کننده نباید حمل سلاح داشته باشند چون مخل امنیت و مغایر با اصل ۲۷ قانون اساسی است. این مباحثی بود که در این زمینه مطرح شد و کلیات آن نیز رای آورد. البته در اصل سوم، نهم، ۲۳، ۲۴، ۲۶ و اصل ۴۰ نیز به ایجاد محیطی مساعد و آزادی فردی اشاره شده است.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه