روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
12 بهمن 1394  |  جامعه  |  کد خبر: 4799
0
0
به دستور سردار جعفری تخریب طبقات اضافه ساختمان میدان سپاه آغاز شد
پایان جنجال های یک ساختمان
همدلی- پس از چند ماه بحث و جدل پیرامون وضعیت
ساخت و‌ساز یک بنای متعلق به سپاه پاسداران واقع در میدان سپاه به نظر می رسد که جنجال های پیرامون این ساختمان پایان یافته و با رایزنی ها و پیگیری‌های صورت گرفته میان سپاه پاسداران و شهرداری تهران، تخریب طبقات اضافه سازه میدان سپاه آغاز شد.
بیش از یک سال و نیم از شروع ساخت و ساز سپاه در میدان سپاه می‌گذرد تا آنکه با مکاتبه انجام شده و تشکیل جلسه میان شهرداری تهران و سپاه پاسداران، چند روزی است که تخریب طبقات مازاد این سازه آغاز شده است. محمد باقر قالیباف چندی پیش در صفحه شخصی خود در اینستاگرام با تقدیر از سردار عزیز جعفری نوشته بود: «چندی پیش مطلبی را درباره ساخت سازه‌ای بلند در میدان سپاه با برادرانم در میان گذاشتم. پس از انتشار مطلب در جلسه ای با حضور جمعی از ایشان، جزئیات موضوع با عنایت به قواعد و ضوابط طرح های جامع و تفضیلی، مورد گفت وگو قرار گرفت. پس از بررسی موضوع و شنیدن مطالب وارده، دوستان اشراف کاملی نسبت به تمامی ابعاد و مسائل مرتبط با ساخت این بنا پیدا کرده و برادر بزرگوارم سردار عزیز جعفری، فرمانده محترم سپاه پاسداران دستور کاهش فوری طبقات را ابلاغ کردند. از این اقدام قاطعانه، شجاعانه و صادقانه همزمان سابق خود تشکر و قدردانی می کنم؛ اقدامی که بار دیگر نشان داد سپاه همواره در تبعیت از قوانین و صیانت و حفظ حقوق مردم پیشرو و مقدم است.» در این راستا حتی جلسه‌ای نیز با حضور مسئولان مربوطه در شورای شهر تهران برگزار و کمیته‌ای برای بررسی زوایای مختلف این سازه تشکیل و نهایتا نیز رای بر کاهش طبقات صادر شد تا براساس آن حریم عمارت کلاه فرنگی حفظ شود.
اما ساخت و ساز در سازه سپاه این روزها شکل جدیدی به خود گرفته است و براساس گزارش ایسنا، پد بالگرد ساختمان بزرگ برداشته شده و به‌نظر می‌رسد در روزهای بعدی شاهد تخریب طبقات مازاد این سازه که حتی دیوارچینی نیز نشده است، خواهیم بود. روند ساخت و ساز محدوده نظامی میدان سپاه که عمارت تاریخی «کلاه فرنگی» در آن قرار دارد، در چندماه گذشته با مخالفت شهرداری و اعتراض شماری از اعضای شورای شهر تهران مواجه شده بود.امری که برخی از اعضای شورای شهر، علت آن را تخلف شهردار منطقه اعلام کرده بودند.چندی پیش ابوالفضل قناعتی عضو شورای شهربا بیان اینکه شهردار منطقه در مورد این ساخت و ساز تخلف کرده است، گفته بود: براساس توافق فیمابین شهرداری و نیروهای مسلح، هرگاه نیروی مسلح اعم از ناجا، ارتش، سپاه و... بخواهند فضایی را در محدوده خود ایجاد کنند باید طی نامه ای به شهردارمنطقه در این خصوص درخواستی را مطرح کننند.
وی با بیان اینکه در خصوص ساخت و ساز در میدان سپاه نیز، سپاه طی نامه ای خطاب به شهردارمنطقه 7 این موضوع را مطرح کرد، گفت: متاسفانه شهردار منطقه 7 هیچگونه پاسخی به درخواست سپاه نداد و از آنجایی که براساس توافقنامه، عدم پاسخگویی به منزله پاسخ مثبت است، سپاه نیز ساخت و ساز را آغاز کرد.
عضو هیات رییسه شورای شهر با بیان اینکه بررسی ها نشان داده است که شهردار منطقه 7 به دلیل بیان عدم موافقت خود تخلف کرده است ، گفت: در فاز اول ساخت و ساز شهرداری با عدم بیان مخالفت خود، زمینه را فراهم کرده است.
وی افزود: بررسی ها نشان داد که سپاه به صورت خودسر اقدام به چنین عملی نکرده و شهردار منطقه مذکور در این زمینه سهل انگاری داشته و باید پاسخگو باشد.
قناعتی با اشاره به رای شورای عالی معماری و شهرسازی مبنی بر توقف ساخت و ساز میدان سپاه، گفت: اما مسئولان مربوطه سپاه درحال پیگیری هستند تا موافقت کمیسیون ماده 5 برای ادامه ساخت و ساز را جلب کنند.
موضوعی که به نظر می رسد با نامه سردار جعفری مبنی بر تخریب طبقات اضافه این ساختمان، به گونه ای دیگر پایان یافته است.
علت اصلی این جدل ها وجود ساختمانی تاریخی در این محوطه به نام «عمارت کلاه فرنگی» بوده است که ساختمان بلند مرتبه میدان سپاه، تهدیدی برای حریم آن به شمار می رفت و با مخالفت سازمان میراث فرهنگی روبه رو شده بود. سابقه حضور نیروهای نظامی در این محدوده میدان سپاه به سال‌های دور بازمی‌گردد. عمارت کلاه‌فرنگی در ‌سال ١٢٩١ قمری به فرمان ناصرالدین شاه قاجار خارج از حصار تهران ساخته شد. این عمارت در میان باغ عشرت‌آباد قرار داشت که کاخ‌ها و کوشک‌های پهناور و بزرگ داشت. این باغ بیشتر مکان برگزاری مراسم عروسی و تفریحات شاه بود. پس از سرنگونی دودمان قاجار، کاخ و خانه‌های پیرامون آن در اختیار نهادهای نظامی قرار گرفت. به همین دلیل آن را پادگان «شهربانی» یا «عشرت‌آباد» نامیدند. از همین رو تاریخچه عمارت کلاه‌فرنگی «عشرت‌آباد» با نظامیان همراه شد، تا جایی که زندان درون پادگان به نام «زندان عشرت‌آباد» خوانده می‌شد. پس از چند‌سال این پادگان به نیروهای گارد پهلوی واگذار شد. با پیروزی انقلاب این پادگان به نیروی هوایی سپاه اختصاص یافت تا این‌که به نام «پادگان ولیعصر» تغییر نام پیدا کرد. این بنا در‌ سال ١٣۴۶ در فهرست آثار ملی ثبت شد.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه