روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
12 بهمن 1394  |  سیاست  |  کد خبر: 4759
0
0
روایت تازه از مذاکرات هسته‌ای
عراقچی: آمریکایی‌ها خواهان آب‌سنگین ایران هستند
همدلی- سیدعباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه و رییس ستاد پیگیری اجرای برجام، صبح دیروز در نشستی در جمع معاونان، اساتید و دانشجویان در دانشگاه شهید بهشتی جزئیاتی تازه از مذاکرات هسته‌ای بیان کرد و ضمن اشاره به ماه‌ها بحث علمی بین متخصصان ایرانی و کارشناسان غربی درباره راکتور اراک و در نهایت پیروزی ایران در این بحث، گفت: تسلیم شدن 1+5 در مقابل پذیرش طرح ایران برای بازطراحی راکتور اراک یکی از شیرین‌ترین لحظات زندگی من و مذاکرات بود.
عراقچی همچنین گفت: در طول مذاکرات صحنه‌هایی را دیدم که به خود و دانشمندان کشورمان افتخار می‌کردیم و به خود می‌بالیدیم. امروز آب سنگین ما در بهترین آزمایشگاه‌های دنیا توسط آمریکایی‌ها تست‌شده و مشخص‌شده که از بالاترین خلوص برخوردار است و امروز آمریکایی‌ها خواهان آب‌سنگین ما هستند.
موفقیت کارشناسان ایرانی
پس از ماه‌ها جدال علمی درباره راکتور اراک
رییس ستاد پیگیری اجرای برجام در این نشست،ادامه داد: وقتی طرف مقابل در مذاکرات اصرار داشتند که راکتور اراک به خاطر تولید پلوتونیوم و خطر استفاده از آن در سلاح هسته‌ای موردادعای آن‌ها، تعطیل شود و ما قبول نمی‌کردیم و در بن‌بست بودیم این متخصصان ایرانی بودند که طرحی را ارایه کردند برای بازطراحی قلب راکتور به شکلی که سالانه به‌جای ده کیلو پلوتونیوم کمتر از یک کیلو تولید کند. این در حالی بود که آن‌ها این طرح را نمی‌پذیرفتند و معتقد بودند شدنی نیست. من شاهد بودم که ماه‌ها جدال علمی بین متخصصان ایرانی و 1+5 به‌ویژه با آمریکایی‌ها در جریان بود. آمریکایی‌ها می‌گفتند این طرح عملیاتی نیست و ما می‌گفتیم هست. درنهایت ما پیروز شدیم و طرح ایران برای بازطراحی موردپذیرش قرار گرفت.
عراقچی افزود: یکی از لحظات شیرین زندگی من و نیز در مذاکرات لحظه‌ای بود که طرف مقابل در آن‌سوی میز مذاکره تسلیم طرح ایران برای بازطراحی شد و قرار شد راکتور اراک باقی بماند و قلب آن بازطراحی شود.
معاون ظریف گفت: الان در تنظیمات و اسناد امضاشده برای اراک مدرن‌سازی این راکتور میان چین و یک شرکت ایرانی است و 1+5 موظف است در تامین تجهیزات و تاییدات علمی و فنی و غیره کمک کند.معاون ظریف در سخنان خود در این مراسم ضمن گرامیداشت سی و هفتمین سالگرد انقلاب اسلامی،‌ گفت: آنچه انقلاب به ما عطا کرد مولفه‌های تبدیل‌شدن به قدرت منطقه‌ای و بین‌المللی بود. ایران بعد از چهار دهه امروز قدرت بزرگی حتی فراتر از منطقه است. تنها کشوری است که از ثبات و امنیت برخوردار است و هیچ مساله‌ای نیست که در منطقه بدون حضور و نفوذ آن حل شود.وی افزود: ایران با همه تحریم‌های سنگینی که در درجات بالای علمی، اقتصادی و سیاسی به آن تحمیل شد توانست مقاومت کند. ایران کشوری است که در هر انتخابات بیش از 73 درصد در آن مردم مشارکت می‌کنند و این میزان مشارکت را حتی کشورهای دموکرات در خود ندارند.
قدرت فراتر از منطقهِ ایران در پسابرجام
این عضو تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای بابیان اینکه در پسابرجام ایران حتماً به قدرتی فراتر از قدرت منطقه‌ای تبدیل خواهد شد، گفت: به اعتقاد من در مذاکرات هسته‌ای دو مولفه قدرت ایران ازجمله قدرت علمی و دیپلماتیک در سطحی بالا شکوفا شد. ما وقتی توانستیم 6 قدرت بزرگ دنیا را پای میز مذاکره بنشانیم که در عرصه علمی و میدانی هسته‌ای جای پای خود را محکم کردیم. همچنین آن‌ها وقتی به‌پای میز مذاکره آمدند که فهمیدند تهدید نظامی به ایران کارگر نیست و این مرهون سربازان و پاسداران و توانمندی نظامی کشور بود. همچنین آن‌ها از تحریم‌های یک‌جانبه علیه ایران ناامید شدند و دیدند که ایران هرچند این هزینه‌ها برایش سنگین است اما به‌زانو درنیامد.
وی ادامه داد: همچنین ما توانستیم در حوزه علمی در عرصه هسته‌ای خود را تثبیت کنیم. وقتی 20 سانتریفیوژ را به 20 هزار رساندیم و کیفیت آن‌ها را ارتقا دادیم و یا مواد هسته‌ای خود را افزایش دادیم این توانایی‌ها را نیز مدیون متخصصان و شهدای هسته‌ای‌مان هستیم.
معاون ظریف با اشاره به ادعای طرف مقابل مبنی بر اینکه با مذاکرات هسته‌ای ایران را از دستیابی به سلاح هسته‌ای دور کردند، گفت: ما نه سلاح هسته‌ای داریم و نه در دکترین خود آن را می‌بینیم و اساساً آن را حرام می‌دانیم. اگر آن‌ها ادعا می‌کنند که توانسته‌اند از طریق مذاکره جلوی دستیابی ما به سلاح هسته‌ای بگیرند از طرف ما امتیاز فوق‌العاده‌ای نیست. در مقابل آن‌ها برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای ما را به رسمیت شناخته‌اند و حالا با برجام آن‌ها حاضرند همکاری هسته‌ای با ما داشته باشند ازجمله در تحقیق و توسعه. وی ادامه داد: جامعه بین‌الملل و شورای امنیت غنی‌سازی در ایران را به رسمیت می‌شناسند و مازاد مواد هسته‌ای ما را خریداری می‌کنند و این یعنی به سطح علمی هسته‌ای ایران احترام می‌گذارند.
جذب دانشجو مشابه عملکرد سفارتخانه‌های انگلیس
عراقچی در این نشست درباره جذب دانشجو در شرایط پسابرجام نیز سخن گفت. این دیپلمات باسابقه افزود: وزارت امور خارجه وظیفه خود می‌داند که در این حوزه با دانشگاه‌ها همکاری کند. ما هم مثل وزارت امور خارجه انگلیس که سفارتخانه‌هایشان موظف هستند به جذب دانشجو کمک کنند این برنامه را در دستور کار خود داریم و سفارتخانه‌ها و مراکز خارجی‌مان وظیفه دارند در این خصوص عمل کنند و اگر جایی سهل‌انگاری شود با آن برخورد می‌کنیم. عراقچی تاکید کرد: گسترش همکاری‌های علمی بین‌المللی ازجمله برگزاری سمینارها و همایش‌ها و نیز جذب دانشجو بیش از آنکه به کمک وزارت امور خارجه نیاز داشته باشد مستلزم حرکتی مستمر و جدی از سوی دانشگاه‌هاست.
آمریکا بازهم قانون ویزا را تغییر خواهد داد
اما در حاشیه این مراسم، عراقچی به برخی سوالات خبرنگاران پاسخ گفت. رئیس ستاد پیگیری اجرای برجام درخصوص واکنش ایران به قانون محدودیت صدور ویزا و تاثیر آن بر برجام و تمهیدات در این زمینه افزود: دولت آمریکا و وزیر خارجه این کشور تعهد کردند این قانون به‌گونه‌ای اجرا شود که به منافع حاصل از برجام خدشه‌ای وارد نشود. آن‌ها در قدم اول ترتیباتی را اتخاذ کردند که تجار و بازرگانان در سفر به ایران دچار مشکل نشوند. در مراحل بعدی قرار است تمهیداتی به خرج دهند که برای افراد دیگر مشکلی ایجاد نشود. منتظریم تصمیم مقامات آمریکایی در رابطه با نوع اجرای قانون ویزا تاثیرات خود را بگذارد و ببینیم به آن شکل که تصویب‌شده اجرا می‌شود خللی در برجام می‌کند یا خیر و بعد تصمیم مقتضی گرفته خواهد شد. به گزارش «همدلی»، عراقچی همچنین در پاسخ به سوالی در رابطه با اقدامات برای بازگشت آقای خاوری با بهتر شدن روابط ایران و کانادا اظهار کرد: این موضوع در حوزه کاری من نیست.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه