روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
26 اردیبهشت 1397  |  سیاست  |  کد خبر: 47178
0
0
نوبخت:
نپرسید ملت در شرایط تحریم متحمل چه هزینه هایی شدند
ایرنا| سخنگوی دولت گفت: دولت یازدهم که با اعتماد مردم روی کار آمد دربرابر اتهامات آمریکا و حصر اقتصادی ملت ایران سکوت نکرد و تحریم‌ها را شکست. تاریخ، قطعا روحانی را به خاطر شجاعت و خدمتی که به ملت کرد، تکریم خواهد کرد.
محمد باقر نوبخت در نشست خبری روز سه شنبه در پاسخ به سوالی درباره بیانیه مجلس خبرگان نسبت به مسائل هسته ای و برجام اظهارداشت: در حال حاضر به هیچ وجه وقت آن نیست که ما ذهن مسئولان دیپلماسی کشور را که درگیر مباحث جهانی هستند و وزیر خارجه کشورمان هم در کشورهای دیگر برای دفاع از حقوق ملی در تلاش است به این پرسش‌ها معطوف کنیم.
وی ادامه داد: آیا برجام اساسا فارغ از اینکه تصمیم درست یا نادرستی بوده، مجاری حقوقی و قانونی را طی کرده یا خیر؟ همه می دانید که برجام هم در مجلس و هم در عمل به باید و نبایدهایی که از سوی مقام معظم رهبری تعیین شده بود، همه مراحل را طی کرد تا اجرایی شد.
سخنگوی دولت افزود: آیا تصمیمی که گرفته شد، درست بود یا خیر؟ اگر به سال 92 برگردیم خواهیم دید شرایط آن زمان چگونه بود؟ آمریکا تمام اتهامات واهی رژیم صهیونیستی علیه ایران را تایید می کرد و بر این اساس پرونده ما به شورای حکام رفت . این پرونده پس از تایید به شورای امنیت ارجاع شد و شورای امنیت هم چند قطعنامه علیه کشور ما صادر کرد . حتی کشور‌ها و دوستان ما هیچکدام از قطعنامه‌ها را وتو نکردند و در فصل هفتم قرار گرفتیم و تحریم‌های یک جانبه آمریکا، تحریم شورای امنیت شد که برای همه کشورها لازم الاتباع بود و ملت در یک محاصره اقتصادی قرار گرفت.
نوبخت گفت: چه انتظاری دارید از دولتی که با اعتماد مردم سرکار آمد، آیا همان حصر را تایید کند و بماند یا در جهت رفع اتهامات اقدام کند. اگر سکوت می کردیم غفلت بزرگ جهانی بود که خداوند ما را نمی بخشید که نسبت به چنین ظلمی هیچ اقدامی نمی کردیم بنابراین باید حقانیت کشور را ثابت و اتهامات وارده را رد می کردیم.
وی اضافه کرد: دولت وارد عمل شد و از آژانس بین المللی تاییدیه گرفتیم مبنی بر اینکه فعالیت هسته ای ایران نظامی نیست، آیا این یک دستاورد هست یا خیر و آیا بر اساس این رفع اتهام از شورای امنیت قطعنامه نگرفتیم که همه قطعنامه‌های قبلی بلااثر شود؟ ما توانستیم هر مقدار که بخواهیم نفت و مواد پتروشیمی بفروشیم و مشکل بیمه و کشتیرانی برطرف شد.
سخنگوی دولت ادامه داد: هرچند که نظام بانکی ما در رابطه با سرمایه گذاری با بانک‌های خارجی دچار مشکل است و آمریکا همواره مانع گذاری کرد تا به خوبی انجام نشود، ولی تحریم‌ها را شکستیم و ایران از محاصره شورای امنیت خارج شد.
نوبخت گفت شاید درست نباشد در شرایط فعلی بیان کنیم که در شرایط تحریم، ملت چه هزینه‌های را پرداخت کرد. هزینه هایی که شخص من سخنگو هیچگاه پرداخت نمی کردم ولی دولت و ملت پرداخت می کرد، چرا وادار می کنید حرف هایی زده شود که افرادی از آن سواستفاده کنند.
وی خاطرنشان کرد اجماعی که در آن زمان آمریکا توانست حتی دوستان ما را با خود همراه کند و علیه ما قعطنامه بگیرد، ولی ما توانستیم شرایطی بوجود آوریم که به محض اینکه ترامپ موضع خود را برای خروج از برجام اعلام کرد خانم موگرینی آن را نفی کند. این دستاورد در عالم سیاست و بین الملل ارزش ندارد؟
دل عده ای برای تحریم‌ها تنگ شده
سخنگوی دولت گفت: امروز مردم جهان می دانند حرف آمریکا درست نیست چون اگر درست بود کشورهای دیگر نیز با او همراهی می کردند و از طرفی ما برای بازگشت به گذشته مشکلی نداریم و اگر خواستیم از برجام خارج شویم حتما خارج خواهیم شد و غنی سازی زیر 4 درصد را به 20 درصد و هر عددی که بخواهیم دور از چشم همه انجام می دهیم و قطعا آن‌ها ضرر خواهند کرد.
نوبخت گفت: اگر دل عده ای برای تحریم‌ها تنگ شده، مشکلی نیست ولی بدانند تا جایی که بتوانیم در شرایط تحریم هم نمی گذاریم زورگوی هایی دولت آمریکا به نتیجه بنشیند. وی با اشاره به اینکه برجام یک قرارداد برد – برد بود و در عمل توانستیم نیکنامی جمهوری اسلامی ایران را در جهان ثابت کنیم، گفت: بارها رهبری نسبت به مردان دیپلماسی به نیکی یاد کردند بنابراین چیزی را از دست نداده ایم.
‏ FATF را به برجام گره نزنیم
نوبخت در پاسخ به این که با خروج آمریکا از برجام موضوع FATF چه خواهد شد، گفت: این موضوع ربطی به برجام ندارد و سیاست ما هم براساس قانون مبارزه با پولشویی که بر اساس آن اقدام خواهیم کرد .
سخنگوی دولت افزود: این موضوع را مرتب به برجام گره نزنیم بنابراین لازم است که این موضوع را به اتمام برسانیم و مجلس همکاری ارزشمندی در این زمینه داشت وانتظار داریم از این لیست خارج شویم وبه شرایط عادی برگردیم .
سخنگوی دولت در پاسخ به این که با توجه به خروج آمریکا از برجام دولت برای جذب سرمایه خارجی برای طرح‌های خود چه اقداماتی انجام خواهد داد، گفت: ما از دو مسیر این موضوع را پیگیری می کنیم یکی استفاده از منابع بانکها که 73 هزار 400 میلیارد تومان برای 12 برنامه کلی در نظر گرفته ایم وربطی به سرمایه گذاری خارجی ندارد.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه