روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
26 اردیبهشت 1397  |  سیاست  |  کد خبر: 47176
0
0
ظریف با تحقق تضمین‌ها، از بروکسل بازمی‌گردد؟
نفس‌های برجام تند می‌شود
همدلی| گروه سیاسی- محمد جواد ظریف، وزیر خارجه جمهوری اسلامی در سفرش به بروکسل در شب هنگام روز سه شنبه با وزیران خارجه آلمان، فرانسه و بریتانیا دیدار کرد که تا لحظه تنظیم گزارش خبر موثقی از نتیجه نشست حاصل نشد. همچنین پیش از آن دیدار ظریف با فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، صبح دیروز (سه شنبه) به وقت محلی در محل شورای اروپا در بروکسل برگزار شد. مجموع نشست‌ها در حالیست که رهبر انقلاب ایران روز ۱۹ اردیبهشت در واکنش به خروج ایالات متحده از برجام، تصریح کردند به سه کشور اروپایی حاضر در این توافق هم اعتمادی ندارند و به مسئولان دولتی پیشنهاد کرده بودند تا اگر قصد دارند توافق برجام را با حضور روسیه و چین و سه کشور اروپایی بریتانیا، فرانسه و آلمان، ادامه دهند از سه کشور اروپایی تضمین عملی بگیرند. حال باید دید این تضمین‌ها در این نشست و برخاست‌ها چگونه و به چه شیوه ای عملی و محقق خواهد شد؟

به گزارش خبرگزاری ایرنا در دیدار بروکسل ، بر ضرورت اجرای کامل برجام توسط تمام طرف‌های باقیمانده، ارائه تضمین ایران برای بهره مندی از منافع برجام و اینکه تضمین بشود این بهره مندی‌ها نظر مشترک ایران و اتحادیه اروپا می باشد، تاکید شد.
ظریف درباره این دیدارها گفته است: بحث‌های خوبی با خانم موگرینی در آستانه نشست‌های دیروز داشتیم که درباره نحوه اقدام و چگونگی رسیدن به تضمین ها، کارها شروع شده است. دوروز پیش در سطح کارشناسی (ملاقاتی) وزرا داشتند و همین طور کاری که در طول یکی دو هفته آینده به صورت مشترک در سطح سیاسی و کارشناسی ادامه خواهیم داد، در زمینه روش هایی که هم منافع ایران و سایر اعضای باقیمانده برجام تضمین شود، اقدام خواهد شد.
وزیر امورخارجه ایران ادامه داد: برجام دارای منافع برای تمام طرف‌ها است و ما بایستی اطمینان حاصل کنیم که یک کشور با خروج غیرقانونی‌اش نمی تواند از این اقدام منفعتی ببرد. او در جمع خبرنگاران افزود: در مسیر درستی برای حرکت به جلو قرار داریم تا اطمینان حاصل کنیم که منافع تمام طرف‌های باقیمانده در برجام به ویژه ایران حفظ شود.
محمد جواد ظریف دوشنبه شب بعد از سفر به پکن و مسکو و دیدار با وزرای خارجه چین و روسیه وارد بروکسل شد تا با همتایان خود در اتحادیه اروپا شامل وزرای خارجه انگلیس، فرانسه و آلمان و همچنین مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا دیدار کند.
این دیدار در پی اعلام خروج یکجانبه و غیرقانونی آمریکا از برجام در راستای دستور رئیس جمهوری اسلامی ایران، به منظور رایزنی و تبادل نظر با اروپا و دیگر طرف‌های توافق هسته ای و بررسی امکان تداوم برجام در صورت تضمین منافع ملت ایران انجام می شود.
پیش از این رئیس جمهوری در تماس‌های تلفنی با آنگلا مرکل صدراعظم آلمان و امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه خواستار تضمین دقیق، صریح و مشخص منافع تهران در برجام شد و از اتحادیه اروپایی بویژه آلمان، فرانسه و انگلستان خواست در فرصت محدود، موضع قاطع خود را درباره چگونگی تامین و تضمین منافع ایران در برجام پس از خروج آمریکا از این توافق، اعلام کنند.
موگرینی نیز دیروز بعد از دیدار با ظریف، ساعت 18:30 به وقت بروکسل با وزرای خارجه سه کشور انگلیس ، فرانسه و آلمان دیدار کرد و پس از آن این چهار نفر با ظریف دیدار کردند.
در هنگام برگزاری این نشست‌ها و ملاقات‌ها خبرنگار روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال به نقل از یک مقام ارشد اتحادیه اروپا، از ادامه همکاری‌های این اتحادیه با ایران در بخش انرژی به رغم اعمال مجدد تحریم‌های آمریکا خبر داد.
به گزارش ایرنا، لارنس نورمن روز سه شنبه در توییتی به نقل از یک مقام ارشد اتحادیه اروپا که نام وی فاش نشده است، نوشت که سران اتحادیه اروپا که برای شرکت در نشست غیررسمی با سران کشورهای غرب بالکان به صوفیه بلغارستان رفته اند، تصمیم گرفتند مادامی که ایران به توافق هسته ای پایبند است، کشورهای عضو اتحادیه اروپا به اجرای برجام ادامه دهند.
سران اتحادیه اروپا همچنین بر لزوم محافظت از منافع اقتصادی اروپا در برابر فشار تحریم‌های آمریکا تاکید کردند. 
این مقام ارشد اتحادیه اروپا در مورد نحوه واکنش به اقدام ترامپ در خروج آمریکا از برجام گفت: ما وحشت نکرده‌ایم. وی با بیان اینکه تمام گزینه‌ها برای حفاظت از شرکت‌های اروپایی ‹نقائصی› دارد گفت که در جریان نشست چهارشنبه شب سران اتحادیه اروپا در صوفیه ‹نیازی به تصمیم گیری در مورد تمهیدات خاص نیست’.
لارنس نورمن در توییتی دیگر به نقل از یک مقام ارشد اروپایی نوشت: سفر آخر هفته (29و30اردیبهشت)میگوئیل آریاس کانته مسئول امور انرژی و اقلیم اتحادیه اروپا به تهران تائید شده و این اقدام پیام ادامه همکاری با ایران در بخش انرژی خواهد بود.
تاکید پوتین و مکرون بر پایبندی به برجام
روسای جمهوری روسیه و فرانسه در تماس تلفنی که به ابتکار طرف فرانسوی صورت گرفت، بر پایبندی دو کشور بر توافق هسته ای موسوم به برجام تاکید کردند.
به گزارش روز سه شنبه ایرنا به نقل از کرملین، ولادیمیر پوتین و امانوئل مکرون بخش قابل توجهی از مکالمه تلفنی خود را به بررسی آخرین تحولات حول برجام پس از خروج یک طرفه آمریکا از این توافق بین المللی اختصاص دادند.
پوتین همچنین مکرون را در جریان گفت وگوهای خود با «یوکیا آمانو» مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی قرار داد که روز گذشته در سوچی صورت گرفته بود.
دو طرف در خصوص بحران سوریه و شرکت رئیس جمهوری فرانسه در همایش بین المللی اقتصادی سن پترزبورگ که قرار است 24 تا 26 ماه می (3 تا 5 خرداد ماه) برگزار شود، گفت وگو کردند.
توافق هسته ای امنیتی است
به گزارش پارس‌تودی، تارنمای وزارت خارجه انگلیس به نقل از «بوریس جانسون» وزیر خارجه این کشور نوشت: انگلیس و متحدان اروپایی این کشور دیدگاه خود را مبنی بر این که توافق هسته‌ای برای امنیت این کشورها حیاتی بوده است، حفظ کردند و به این توافق پایبند خواند ماند.
جانسون همچنین از آمریکا خواست تا از هر اقدامی که مانع از پایبندی طرف‌های دیگر توافق هسته‌ای به تعهدات خود، ازجمله تحقق معافیت‌های تحریمی از طریق تجارت مشروع می‌شود خودداری کند.
بوریس جانسون وزیر خارجه انگلیس ­پیشتر درپی تصمیم رئیس جمهور آمریکا مبنی بر خارج شدن از توافق هسته‌ای یا (برجام) در پیامی در صفحه توییتر خود نوشت: تصمیم آمریکا برای خروج از توافق هسته‌ای ایران بسیار جای تاسف دارد. انگلیس قویا به برجام متعهد است و با سه شریک اروپایی و طرف‌های دیگر برای حفظ این توافق همکاری می‌کند. منتظر جزئیات بیشتری از ا قدام آمریکا هستیم.
ضرورت دوستی دوسوی اقیانوس اطلس
به گزارش رویترز، آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان در مورد توافقنامه هسته‌ای (برجام)، گفت: «معتقدم با وجود اینکه اختلاف نظر (میان اروپا و آمریکا) در مورد مسائل مشخصی وجود دارد و با توجه به این نکته که توافقنامه ایران اصلا یک مساله کوچک و بی‌اهمیت نیست، باید کل اعتقاد ما بر این امر استوار باشد که دوستی میان دو سوی اقیانوس اطلس یکی از مهمترین پایه‌های امنیت ما را تشکیل می‌دهد و البته به عنوان یکی از مهمترین ستون‌ها نیز در این زمینه باقی می‌ماند»
به نقل از وبسایت دویچه وله که در سایت باشگاه خبرنگاران جوان منتشر شد میخائیل روث، معاون وزیر امور خارجه آلمان اعلام کرد
در پایگاه اینترنتی دویچه وله آمده است، معاون وزیر امور خارجه آلمان می‌گوید ضرب الاجلی که ایران به اروپا داده تا منافعش در توافق هسته‌ای را تامین کند نیازمند بحث و گفتگو است. ایران، آلمان، فرانسه و انگلیس دیروز برای بحث در مورد این مسئله دیدار کردند.
میخائیل روث گفت: «لازم است ضرب الاجل ۴۵-۶۰ روزه‌ای که ایران به اروپا داده تا تضمین‌هایی برای حفظ منافعش در توافق هسته‌ای به دست آورد مورد بحث و گفتگو قرار گیرد. لازم است بحث شود آیا ما واقعاً با چنین تاریخ‌ها و ضرب الاجل‌هایی به پیشرفت دست پیدا می‌کنیم یا خیر.»
روث این اظهارات را در بروکسل پیش از جلسه‌ای که قرار بود میان ایران، فرانسه، آلمان و انگلیس دیروز در مورد توافق هسته‌ای برگزار شود بیان کرد. فدریکا موگرینی دیپلمات ارشد اتحادیه اروپا نیز در این نشست حضور خواهد داشت.
پایگاه اینترنتی دویچه وله در ادامه گزارش داده است که به دنبال تصمیم دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا مبنی بر خروج از توافق هسته‌ای، یک مقام ایرانی گفت: «اروپایی‌ها بین ۴۵ تا ۶۰ روز فرصت دارند تضمین‌های لازم برای حفظ منافع ایران را تامین کنند و خسارات ناشی از خروج آمریکا را جبران نمایند.» این اظهارنظر به عباس عراقچی معاون وزیر خارجه ایران نسبت داده شده است. معاون وزیر امور خارجه آلمان گفت: «اگر تهران به توافق هسته‌ای ادامه دهد اروپا مایل است مسئولیت اقتصادی بیشتری را در ایران برعهده بگیرد. هدف این توافق جلوگیری از ساخت سلاح هسته‌ای توسط تهران است.»
وی همچنین اذعان کرد تحریم‌های آمریکا علیه ایران می‌تواند بر شرکت‌های اروپایی تاثیر بگذارد و این نشان می‌دهد که حل و فصل این شرایط چقدر دشوار است.
رد اثرات منفی تحریم ها
به نقل از اسپوتنیک، «دیوید سالیوان»، سفیر اتحادیه اروپا در آمریکا روز گذشته در اندیشکده «شورای آتلانتیک» اعلام کرد: اتحادیه اروپا در حال یافتن تدابیری برای دفاع از خود در مقابل اثرات منفی تحریم‌های مجدد آمریکا علیه ایران است.
وی در ادامه افزود: ما باید اثرات منفی هرگونه تحریم‌های اولیه و ثانویه آمریکا علیه ایران را که ممکن است بر شرکت‌های اروپایی تاثیر بگذارد را در نظر بگیریم. اروپایی‌ها هیچ جایگزین معتبری برای برجام ارائه نکرده اند که برای امنیت جهانی حیاتی باشد. حتی آمریکا هم یک جایگزین مناسب برای توافق هسته ای ایران ارائه نکرده است.
برجام در سال 2015 میان ایران و کشورهای 1+5 امضا شد. این توافق هسته ای محدود شدن برنامه‌های هسته ای ایران را در ازای رفع تحریم‌های اقتصادی این کشور به دنبال داشت که هفته پیش آمریکا از برجام خارج شد و این معادله را تبدیل به 4+1 کرد.

استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه