روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
26 اردیبهشت 1397  |  سیاست  |  کد خبر: 47172
0
0
واکنش‌ها به نامه‌ احمد جنتی در انتقاد از روحانی، همچنان ادامه دارد
نقد خمینی به جنتی
آیت‌الله مسعودی‌خمینی: باید به آقای جنتی گفت که شما در کلمات‌تان مواظب باشید
گروه سیاسی- اظهارنظرها پس از نامه آیت‌الله احمد جنتی به رئیس جمهور همچنان ادامه دارد. احمد جنتی طی بیانیه‌ای که نسبت آن به کل مجلس خبرگان توسط برخی نمایندگان این مجلس زیر سوال رفت از رئیس جمهور خواست که به دلیل کوتاهی در برجام از مردم ایران عذرخواهی کند. متعاقب آن، تیم اطلاع‌رسانی دولت در جوابیه‌ای، پاسخ منتقدان را داد و این درحالی بود که اکثر نیروهای سیاسی موضع‌گیری‌هایی در حمایت از دولت در قبال عملکرد آن از برجام داشتند. یکی از آنان علی مطهری بود که ضمن انتقاد از بیانیه آیت‌الله جنتی، اشکالی هم به توافق هسته‌ای وارد کرد. نظرات گوناگون در این خصوص را در ادامه می‌خوانید:
حسینعلی حاجی‌ دلیگانی نماینده مردم شاهین‌شهر در مجلس شورای‌اسلامی در جلسه علنی دیروز سه‌شنبه، 25 اردیبهشت پارلمان در اخطار قانون اساسی، با استناد به اصول 110 و بند 11 ماده 24 آئین‌نامه داخلی مجلس، گفت: قانون اقدام متقابل ایران در برابر بدعهدی‌های آمریکا در سال 1394 در مجلس تصویب شد و پس از آن نیز مقام معظم رهبری الزاماتی را برای اجرای آن تعیین کردند.
وی افزود: در بند دوم قانون اقدام متقابل ایران در برابر بدعهدی‌های آمریکا بیان شده که اگر نقض برجام صورت بگیرد، باید بند (3) قانون اقدام متقابل اجرا شود، براساس این بند؛ بعد از اینکه دولت مسائل مربوط به برجام را رصد کند و اقدامات متقابل در جهت احقاق حقوق ملت ایران انجام دهد و همکاری داوطلبانه را نیز متوقف و توسعه سریع برنامه هسته‌ای صلح‌آمیز جمهوری اسلامی را سامان‌دهی کند، به‌طوری که ظرف مدت 2 سال، ظرفیت غنی‌سازی کشور به 193 سو، افزایش یابد، متاسفانه این امر انجام نشده است.
باید بهترین تصمیم را در برجام بگیریم
تسنیم نوشت: علی مطهری نایب رئیس مجلس که ریاست جلسه را برعهده داشت در پاسخ به اخطار نماینده شاهین‌شهر، گفت: طبق قانون اقدام متقابل ایران در برابر بدعهدی‌های آمریکا بسیاری از مسائل به شورای عالی امنیت ملی ارجاع شده و این شورا نیز هیئت نظارت بر اجرای برجام را تعیین کرده تا همه تصمیمات توسط این هیئت اتخاذ شود.
وی با بیان اینکه با توجه به رفتار طرف مقابل و با قوانین موجود و رهنمودهای مقام معظم رهبری، هیئت مذکور تصمیم‌گیرنده خواهد بود، تصریح کرد: همه این موارد در حوزه برجام را باید با هم ببینیم. این قانون به اضافه اختیارات شورای امنیت ملی، مرجع تصمیم‌گیری هیئت نظارت بر اجرای برجام است، از این رو باید با تدبیر تصمیم‌گیری شود.
نایب رئیس مجلس با اشاره به اینکه گفته می‌شود باید از رئیس‌جمهور آمریکا در جریان مذاکرات هسته‌ای امضا گرفته می‌شد، گفت: این پیشنهاد خوبی بود، ولی زورشان نرسید و ما نیز نمی‌توانیم آن را بگوییم.
عضو فراکسیون امید مجلس در پایان یادآوری کرد: همه‌ ما به دنبال منافع انقلاب و نظام هستیم و می‌خواهیم بهترین تصمیم را بگیریم. از این رو نباید کاری کنیم که نتیجه معکوس عاید ما شود.
حمله به روحانی به بهانه برجام به ضرر اسلام و ایران است
عضو بلند پایه جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، با صراحت تمام، بیانیه اخیر آیت الله جنتی را یک اطلاعیه بسیار بی پایه و بدی دانست که موجب سوءاستفاده دشمنان اسلام و انقلاب می‌شود.
«آیت الله علی اکبر مسعودی خمینی» از بنیانگذاران جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در گفت وگوی اختصاصی با خبرنگار ایلنا در قم، با اشاره به بیانیه اخیر آیت الله احمد جنتی که به بهانه خروج آمریکا از برجام و علیه آقای روحانی رئیس جمهور منتشر شد، گفت: در ابتدا باید گفت که مذاکرات هسته‌ای و توافق برجام، با نظر مقام معظم رهبری صورت گرفت.
این عضو ارشد جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، افزود: از ابتدای مذاکرات هسته‌ای هم کاملا مشخص بود که اگر مقام معظم رهبری با ورود و خروج در برجام و مذاکرات هسته‌ای مخالف بودند، یک کلمه می‌فرمودند که آقای روحانی! شما دیگر مذاکره نکن و به کارهای دیگر خودت رسیدگی کن؛ و در این صورت، مگر آقای روحانی می‌توانست بگوید نه؟ قطعا در چنین شرایطی، آقای روحانی می‌گفت چشم و می‌رفت دنبال کارها و مشغله‌های دیگری که داشتند.
آیت الله مسعودی خمینی اضافه کرد: این که ما می‌بینیم مقام رهبری همیشه فرمودند آقاجان! کار (مذاکرات) انجام دهید اما اعتماد (به دشمن) نداشته باشید و مواظب باشید؛ این حرف، یک حرف حسابی است؛ که آقای رئیس جمهور هم می‌تواند بگوید من که مخالفتی با فرمایشات مقام رهبری نداشتم و ندارم و اگر  بنا بود که ما مذاکره نکنیم، یک کلمه ایشان (رهبری) نهی می‌کردند، و قطعا در این صورت، نهی ایشان بر ما واجب الاطاعه بود و انجام می‌دادیم.
این استاد خارج فقه حوزه علمیه قم گفت: رهبر معظم انقلاب با مذاکرات هسته‌ای موافق بودند، اما از طرفی موافق نیستند با این که زیر بار زور برویم؛ بله ما هم موافق این موضوع نیستیم، و آقای روحانی هم قطعا موافق این موضوع نیستند.
آیت الله مسعودی خمینی در ادامه با بیان این که بی‌انصافی نسبت به آقای روحانی درست نیست، گفت: اما این جریانی که یکی از آقایان یا آقای جنتی، در این اطلاعیه شان گفتند، بسیار چیز بدی است؛ اگر واقعا آن طور که در این اطلاعیه بی پایه و نادرست نوشته شده، آقای روحانی باید عذرخواهی بکنند، پس (بر طبق این اطلاعیه آقای جنتی) باید گفت که شما (رئیس جمهور) با مقام رهبری نبودید، چرا که مقام رهبری برای مذاکرات هسته‌ای اجازه ندادند؛ در حالی که بر عکس، مقام رهبری مذاکره را اجازه دادند؛ و اجازه دادند تا تیم مذاکره کننده بروند و با طرف‌های مقابل صحبت کنند؛ اجازه دادند بروند در همه این مسائل کار کنند، و منتها زیر بار ذلت نروند؛ چرا که رهبر معظم انقلاب مرتب می‌فرمودند که ما به دشمن اعتماد نداریم و زیر بار ذلت نباید رفت.
تولیت سابق حرم حضرت معصومه(س)، با بیان این که رهبری در جریان مذاکرات بوده‌اند، گفت: بنابراین چرا بایستی فردی مثل آقای جنتی بردارند و چنین چیزی را بگویند و چنین اطلاعیه‌ای را منتشر کنند؟ که در نتیجه مردم ما، و همه دنیا بگویند، پس معلوم می‌شود که در داخل کشور ایران و بین سران کشورمان، اختلافاتی شدید هست که آقای جنتی این جور حرف می‌زنند؛ این یک بحثی است که خیلی مفصل است.
آیت الله مسعودی خمینی تصریح کرد: باید به آقای جنتی گفت که شما در کلمات‌تان مواظب باشید؛ و فکر کنید که چه دارید حرف می‌زنید و چه می گویید و الا اگر مواظب نباشید، سوءاستفاده‌هایی که دارد از سخن‌های این چنینی می شود کاملا مشخص است.
عضو ارشد جامعه مدرسین حوزه علمیه قم تاکید کرد: من نظرم این است که مقام رهبری با مذاکرات هسته‌ای موافق بودند و آقای روحانی هم سر سوزنی از فرمان‌های ایشان تخطی نکردند و حتما تخطی نکردند و نمی‌کنند؛ و دیگران (مخالفان دولت) هم اگر بخواهند این موضوع خروج آمریکا از برجام و بهانه کردن این موضوع برای حمله به دولت را، پر و بال بدهند، بدانند که این کارشان، بسیار به ضرر اسلام و قرآن، و همین طور کشور ایران و انقلاب اسلامی است.
تذکر ۵۰ نماینده مجلس به روحانی در مورد برجام
۵۰ نماینده مجلس در تذکری به رئیس جمهور خواستار اجرای قانون اقدام متقابل و متناسب جمهوری اسلامی ایران در مقابل نقض های مکرر برجام شدند.
به گزارش مهر، ۵۰ نماینده مجلس شورای اسلامی در تذکری کتبی به رئیس جمهور با اشاره به عقد برجام توسط آمریکا خواستار اجرای بند ۳ قانون اقدام متناسب و متقابل جمهوری اسلامی ایران شدند.
متن کامل این تذکر به شرح زیر است:
آقای رئیس جمهور اطلاع دارید که اجرای برنامه جامع اقدام مشترک موسوم به برجام از سوی ایران مشروط به رعایت الزامات نه گانه مقام معظم رهبری است. لازم بود تضمین های قوی و کافی برای جلوگیری از تخلف طرف های مقابل تدارک شود که از جمله آن اعلام کتبی رئیس جمهور آمریکا و اتحادیه اروپا مبنی بر لغو تحریم ها است.
استنکاف جنابعالی از اجرای این الزام در زمان انعقاد این توافق و عدم پایبندی و عدم اعمال بند ۳ قانون اقدام متناسب و متقابل جمهوری اسلامی ایران در مقابل نقض های مکرر برجام توسط طرف مقابل به ویژه آمریکا به استناد اقاریر ضمنی و صریح جناب عالی و همکارانتان و گزارشات وزارت امور خارجه که در اجرای تبصره یک قانون اقدام تناسب و متقابل ایران در اجرای برجام به کمیسیون امنیت ملی ارائه گردیده است نتیجه آن عدم پایبندی و نقض مکرر برجام، توسط طرف مقابل به ویژه آمریکا بوده است. لازم است با توجه به خروج رسمی آمریکا از برجام و عدم وجود هیچگونه بهانه، نسبت به اعمال بند ۳ قانون فوق مصوب مجلس جهت جلوگیری از ادامه ضرر و زیان غیر قابل جبران اقدام نمائید.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه