روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
26 اردیبهشت 1397  |  سیاست  |  کد خبر: 47169
0
0
آخرین میخ بر تابوت صلح در خاورمیانه
حمیدرضا عظیمی‪-‬ اوضاع خاورمیانه، رو به جنگ است. البته این به معنای آن نیست که «لامحاله» جنگ رو در رو و سخت رخ خواهد داد اما هر چه که هست شرایط به سامان نیست.
دانلد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا و نزدیکان جنگ‌طلبش عملا دارند اوضاع را به سمت نقطه آغاز می‌برند. نقطه‌ای که اگر دو طرف مخاصمه با آن برسند عملا وارد راهی شده‌اند که دیگر برگشتی در آن نیست.
رصد اوضاع نشان می‌دهد که جان بولتون و دوستان و مشاورانش در حوزه تصمیم‌سازی «امنیت ملی» آمریکا با آن سند ۴۰۰ صفحه‌ای‌اش، اوضاع را برای آغاز جنگی دیگر مناسب دیده‌اند. احتمالا او یا واسطه‌هایش طی روزها و هفته‌های قبل، با هم‌پیمانان خود از جمله رژیم صهیونیستی و ارتجاع عرب رایزنی‌های گسترده‌ای انجام داده‌اند.
در این میان نباید نقش اطلاعاتی سازمان مجاهدین خلق موسوم به منافقین را از نظر دور داشت به این دلیل که غیر از رابطه مالی اثبات شده آنها با «جان»، گروهک رجوی در دوران جنگ تحمیلی، پیمانکار «جمع‌آوری پنهان» استخبارات عراق بودند و پس از آن هم برای ادامه حیات «مگا داده‌«های خود را در اختیار موساد، سیا و سایر خریداران قرار داده و می‌دهند. جمع‌آوری پنهان این گروهک(با فرض داشتن حفره اطلاعاتی) در جریان پرونده هسته‌ای کار دستمان داده است و با اینکه جمهوری اسلامی توانست «معاون اطلاعات اشرف» را بزند اما گویا او جایگزینی دیگر پیدا کرده است.
از اینها گذشته رصد صحنه تخاصم نیز نشان می‌دهد تحرکات مثلث اعراب، اسرائیل و آمریکا به سمت برخورد سخت است. درگیری‌های سوریه و تبادل آتش موشک‌های بالستیک، بین ایران و اسرائیل، موشک پرانی آمریکا به سوریه، درگیری لفظی و ... بخشی از پروژه بردن فضا به سمت مواجهه «سخت» است.
آخرین میخ بر تابوت صلح در منطقه هم گویا حمله موشکی به مواضع حماس و مهمتر از همه افتتاح سفارت آمریکا در اورشلیم است. همه این موارد نشان می‌دهد اسرائیل و آمریکا تمام آنچه باید برای ایجاد تنش در برابر ایران و تحریک جمهوری اسلامی، انجام می‌دادند، انجام داده‌اند تا به واسطه آن خویشتن‌داری جمهوری اسلامی را از او بگیرند.
وضع بدتر این است که شورای همکاری خلیج فارس که عربستان و امارات در آن دست بالا را دارند تمایلشان این است این مواجهه سخت انجام شود. همه اینها این سوال را پیش خواهد آورد که قدم بعدی جمهوری اسلامی چیست؟ مواجهه ما با آنها چگونه خواهد بود؟ پاسخ به این سوال در آینده نزدیک مشخص خواهد شد.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه