روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
27 فروردین 1397  |  بین الملل  |  کد خبر: 45806
0
0
اعلام آمادگی میراث یزد برای مرمت بنا
حمام فراموش شده طزرجان مدفون در میان خاک‌ها
دیدنی‌های استان یزد تنها به شهر یزد محدود نمی‌شود. هرکدام از شهرستان‌ها و روستاهای اطراف پیشینه‌ای دارند که در نوع خود دیدنی، خواندنی و شنیدنی هستند. طزرجان، نام روستایی در شهرستان تفت است که دارای پیشینه‌ای کهن است. روستایی که در جنوب شرقی قله شیرکوه قرار گرفته و افزون بر برخورداری از آب و هوایی خوش و کوهستانی از جاذبه‌های تاریخی نیز برخوردار است. قبرستان دوازده امام، مسجد جامع طزرجان و درخت ۱۵۰۰ ساله چنار از جمله آثار تاریخی این روستا است.
در میان خانه‌های زیبا و قدیمی این روستا، ساختمانی وجود دارد که به نظر با باقی بنا‌ها تفاوت دارد. تابلویی روی این بنا نصب شده که روی آن اطلاعاتی از پیشینه بنا نوشته شده است. این بنا حمام تاریخی طزر جان متعلق به دوره افشاریه و زندیه است. حمامی که امروز با وجود برخورداری از ارزش تاریخی و فرهنگی، در میان انبوهی از خاک مدفون شده و باوجود اینکه این بنا به ثبت میراث فرهنگی نیز رسیده است اما گویی سال‌هاست که گرد فراموش شدگی روی آن نشسته است.
بنای حمام در دو طبقه ساخته شده است و دو ورودی دارد که به نظر طبق معماری حمام‌های ایرانی یک در متعلق به حمام زنان و در دیگر نیز متعلق به حمام مردان است. برای گذر از در حمام باید از انبوهی خاک که زمین را پوشانده است، هم‌چنین بخش‌هایی از دیوار که به علت فرسودگی روی زمین جاخوش کرده است عبور کرد. معماری این حمام نیز مانند همه حمام‌های کهن است و دارای بخش‌هایی چون ورودی، سربینه، گرمخانه، حوضچه، خزینه و غیره است. البته در بخش انتهایی حمام اتاقک‌هایی قرار دارد که دوش‌های حمام در آن تعبیه شده که نشان می‌دهد این حمام تا چندین سال پیش مورد استفاده اهالی روستا قرار می‌گرفته است. طبقه دوم نیز شامل دو اتاق است که گویی محلی برای اسکان صاحب حمام بوده است اما امروز همانند دیگر بخش‌های حمام تاریخی طزرجان متروک و بدون استفاده باقی مانده است.
ساشا ریاحی‌مقدم، معاون میراث فرهنگی استان یزد در این‌باره به ایلنا گفت: حمام تاریخی طزرجان ازجمله بناهای تاریخی استان یزد است که تا دوران پهلوی اول مورد استفاده قرار می‌گرفته است. این بنا در تاریخ ۲۷ بهمن ۱۳۸۷ با شماره ثبت ۲۴۷۵۲ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران ثبت رسیده است.
معاون میراث فرهنگی استان یزد با بیان اینکه حمام تاریخی طزرجان در شمار بناهای عام‌المنفعه قرار دارد، گفت: متولی اصلی بناهای عام المنفعه، اوقاف است و میراث فرهنگی از این بنا‌ها حمایت می‌کند. باتوجه به اقلیم سرد و کوهستانی روستای طزرجان، این حمام آسیب‌های زیادی دیده است. ما آماده هستیم که با مشارکت مردم و اوقاف این بنا را مرمت کنیم.
او افزود: ما دنبال این هستیم که یکسری طرح‌های مشارکتی را با اوقاف، شهرداری‌ها و دهیاری‌ها برای مرمت برخی از بنا‌ها شروع کنیم. البته مرمت حمام طزرجان در سال ۹۵ در برنامه‌های میراث فرهنگی بود اما اعتبار لازم برای آن تخصیص پیدا نکرد. امیدواریم که امسال بودجه‌ای برای مرمت آن در نظر گرفته شود. ریاحی مقدم درباره اعتبار لازم برای مرمت این حمام تاریخی اظهار داشت: برای رفع خطر و حفاظت از بنا به ۲۵ میلیون تومان اما برای بازسازی کل آن به ۱۰۰ میلیون تومان اعتبار نیاز است.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه