روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
27 فروردین 1397  |  فرهنگ و هنر  |  کد خبر: 45785
0
0
گزارش کمیسیون اروپا:
ترکیه از عضویت در اتحادیه اروپا بسیار دور شده است
ایرنا| کمیسیون اروپا نهاد اجرایی اتحادیه اروپا، در گزارش تازه خود هشدار داد که ترکیه از عضویت در این اتحادیه بسیار دور شده و گام‌های مهمی در مسیر اشتباه برداشته است و پیشرفت‌های قبلی این کشور در حال ازدست‌رفتن است.
ترکیه بیش از یک دهه پس از درخواست عضویت در اتحادیه اروپا، سه شنبه این هفته ناامیدکننده‌ترین ارزیابی سال‌های اخیر طرف اروپایی را دریافت خواهد کرد.
هفته نامه آلمانی «ولت ام زونتاگ» یکشنبه بخش‌هایی از گزارش تازه کمیسیون اروپا را منتشر کرد که قرار است سه‌شنبه این هفته بطور رسمی در اختیار اعضای اتحادیه اروپا قرار گیرد و در آن هشدار داده شده است که ترکیه در زمینه‌های عدالت، حکومت قانون، حقوق بنیادین و آزادی بیان پسرفت‌هایی جدی کرده است. به نوشته این نشریه آلمانی، کمیسیون اروپا در گزارش جدید خود نتیجه گرفته است که پیشرفت در زمینه مذاکرات عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا هیچ مبنایی ندارد و بدین ترتیب مذاکرات با ترکیه عملا به حالت متوقف یا معلق در می‌آید.
اتحادیه اروپا همچنین تاکید خواهد کرد که لغو دستور حالت فوق‌العاده در ترکیه پیش‌شرطی برای هرگونه پیشرفت آینده در مذاکرات عضویت است.
کمیسیون اروپا سه‌شنبه در استراسبورگ فرانسه یافته‌های سالانه خود را در زمینه اقدامات کشورهای نامزد عضویت در اتحادیه اروپا برای هماهنگ‌کردن استانداردهای خود با معیارهای این اتحادیه ارائه خواهد کرد. رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه اوایل فروردین ماه گفته بود که او همچنان به کارکردن در مسیر عضویت در اتحادیه اروپا متعهد است.
نشست روسای اتحادیه اروپا با رئیس جمهوری ترکیه در وارنا بدون راه‌حل یا سازشی در مورد مسائل مورد اختلاف اما با امید به همکاری‌ها و گفت‌وگوهای آینده و قدردانی از نقش ترکیه در میزبانی از آوارگان سوری به پایان رسید. موضوع مذاکرات عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا از مسائل مورد مهم اختلاف است که موضع واحدی در اروپا درباره آن وجود ندارد.
ترکیه از سال 2005 مذاکراتی را برای عضویت در اتحادیه اروپا آغاز کرده اما این مذاکرات به علت اختلافات دو طرف در چند سال گذشته متوقف مانده است. برخی کشورهای عضو این اتحادیه مانند آلمان و اتریش با عضویت ترکیه مخالف اند و «سباستین کورتس» صدراعظم اتریش بارها تاکید کرده که مذاکرات با ترکیه در این زمینه باید متوقف شود.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه