روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
08 بهمن 1394  |  گردشگری  |  کد خبر: 4537
0
0
توفان زمستانی «بهار عربی » در خاورمیانه
در روزهای اخیر؛ برخی از شهرهای کشور عربی تونس بعد از 5 سال دوباره شاهد تظاهرات اعتراضی مردم ناراضی از عملکرد دولت است و در این تظاهرات که به درگیری بین معترضان و نیروهای امنیتی منجر شد، صدها تن بازداشت شدند، ضمن آنکه براساس اظهارات سخنگوی وزارت کشور تونس یک تن از نیروهای امنیتی کشته شد و حدود 100 تن هم مجروح شدند.
تونس اولین کشور عربی شمال آفریقا بود که 5 سال پیش‌ در آنجا با خودکشی یک جوان؛‌ حرکت‌های اعتراضی علیه دولت وقت آغاز شد و آن خودکشی سرآغاز تحرکاتی شد که‌ اصطلاح «بهارعربی» را به خود گرفت تا جایی‌که‌ بعد از مدتی؛‌ دولت آن کشور به ریاست «بن جدید» سقوط کرد و در پی آن؛ موج تظاهرات اعتراضی نسبت به عملکرد دولت‌ها به‌ سایر کشورهای عربی تسری یافت، به‌طوری‌که‌ بسیاری از روشنفکران در جهان عرب‌ و حتی در خارج از جهان عرب حوادث تونس را‌ سر آغاز یک انقلاب عربی قلمداد کردند که نظام‌های دیکتاتوری را سرنگون‌ می‌کند و به جایش دمکراسی را بر قرار خواهد کرد.
در‌ کشورهایی که‌ نسیم بهار عربی در آنجا رخ داد و حتی در برخی کشورها توفانی شد که بساط حکومت‌های آنها را به کلی برچید،‌ مثل لیبی و مصر،‌ اکنون‌ نابسامانی و هرج و مرج و عدم ثبات حاکم‌‌ است و مختصر امنیتی که در سایه حکومت‌های مستبد قبلی وجود داشت، رخت بر بست و جولانگاه گروه‌های تندرو و افراطی نظیر داعش شدند. در این میان طرفداران‌ آن جریان توفنده برای اثبات حقانیت «بهار عربی» ‌کشور تونس را مثال‌ می‌زدند که در آنجا دولتی قانونی بر سر کار آمده است و دمکراسی رعایت‌ می‌شود و امنیت کامل بر قرار است؟!
اعتراضات اخیر در تونس اما بار دیگر‌ این‌ کشور‌ را هم به جرگه کشورهای بی‌ثبات کشاند و نشان داد که تونس برخلاف ظاهر آرام؛ در بطن خود مشکلاتی ساختاری دارد، به طوری که نرخ بیکاری در حال افزایش است و 15درصد جمعیت این کشور بیکارند و از هر 3جوان تونسی یک نفر بیکار است. علاوه بر این نرخ بالای بیکاری در یک کشور کوچک و با جمعیت نسبتاً اندک؛ حکایت از وجود بحران درزیرساخت‌های‌ این کشور‌ دارد و به این خاطر است که تعداد زیادی از اعضای گروه داعش از جوانان تونسی‌ هستند و حتی امروز این کشور یکی از مراکز یارگیری داعشی‌ها شده است و بعید نیست در ورای‌ اعتراضات اخیر؛ گروه داعش فعال باشد تا با ایجاد بی‌ثباتی در تونس، این کشور را به سرنوشت لیبی، سوریه و...گرفتار کند.
بهار عربی که در آغاز؛‌ عده‌ای را ذوق‌زده کرده بود،‌ بیش از آن که یک انقلاب یا‌ واقعا‌ً بهار عربی باشد‌ یک حرکت هدایت شده از سوی ایالات متحده بود که برای تغییر رژیم‌های عربی تاریخ گذشته دنبال یک جرقه بود. رژیم‌هایی که با عملکرد ناصوابشان طی چند دهه، سبب نارضایتی معیشتی مردم شدند و وجودشان نفعی برای غرب و خصوصاً آمریکا نداشت و بر اساس شعاری که آقای اوباما در سال2008 در جریان تبلیغات انتخاباتی مطرح کرده بود مبنی بر «تغییر»؛ این دکترین به صورتی به منصه ظهور رسید و این رژیم‌های فسیل شده‌ باید تغییر کنند و نیروهای جدید و تا حدودی وجیه‌المله روی کار بیایند تا منافع غرب را در این تغییر حفظ کنند. آمریکایی‌ها به جای راه‌اندازی کودتا که چهره‌ خوبی را از این کشور ترسیم نمی‌کرد و تجربه کودتای 28مرداد ایران برای بدنام کردن واشنگتن در سطح بین‌المللی کفایت‌ می‌کرد، در قالب اعتراضات به حق مردم وارد صحنه شدند‌ تا رژیم‌هایی‌ را که در فهرست تغییر قرار داشتند، تغییر بدهند.
در کشورهایی که به اصطلاح بهار عربی روی داد،‌ مردم از حکومت‌هایشان به ستوه آمده بودند، ولیکن از رشد و تشکل لازم برای روی کار آوردن حکومت‌های ملی و قانونی برخوردار نبودند، به همین خاطر ما شاهد هرج و مرج و نابسامانی در کشورهایی که بهار عربی در آنها رخ داده است، ‌هستیم.
اگرچه هدف ایالات متحده از شعار تغییر، بعد از سرنگونی رژیم‌های تاریخ گذشته و وابسته به بلوک غرب، رژیم‌های نیمه‌مستقل و مستقل بود، اما نتیجه‌ای که به دست آورد و برون‌داد آن جریان فراگیر به اصطلاح بهار عربی تشابهی با دکترین دولتمردان ایالات متحده نداشت. اکنون حاصل بهار عربی در کشورهای مصر، لیبی، یمن و سوریه بسیار ناگوار و غیر قابل قبول است و تونس که تاکنون در آرامش نسبی به‌سر‌ می‌برد، وارد موج اعتراضات مردمی شد و اگر با مدیریت صحیح و منطقی مهار نشود، چه بسا به سرنوشت تلخ سایر کشورهای مبتلا خواهد شد. بهار عربی بیش از آنکه باعث رفاه مردم عرب شود، چون توفان سرد و زمستانی ظاهر شد و از پیکره آنها سرطان داعش سر برآورد که تمام کشورهای منطقه و حتی جهان را
تهدید می‌کند.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه