روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
23 اسفند 1396  |  فرهنگ و هنر  |  کد خبر: 45119
0
0
واکنش رئیس انستیتو تحقیقات تغذیه کشور به یک مستند در صدا و سیما
رئیس انستیتو تحقیقات تغذیه کشور در واکنش به پخش مستندی درباره محصولات مهندسی ژنتیک و تراریخته در صدا و سیما و مطرح کردن این مساله که این محصولات بدون بررسی‌های ایمنی زیستی روانه بازار می‌شوند، با رد این مطلب گفت: « تمامی این محصولات طی آزمایش های دقیق و علمی مورد ارزیابی قرار می‌گیرند.»
پخش مستندی درباره رابطه با محصولات تراریخته در یکی از ساعات پر بازدید صدا و سیما موجب شد کارشناسان این حوزه در کشور واکنش‌های مختلفی به آن نشان دهند. منتقدان این مستند معتقد هستند سازندگان مستند از طریق مطالب و تصاویر خلاف واقع ترساندن مردم از مهندسی ژنتیک و تخریب پیشرفت‌های ایران در زمینه یکی از مهم‌ترین فناوری‌های نو را دنبال کرده‌اند.
هدایت حسینی درباره این بحث که هیچ آزمایشگاهی در گمرکات کشور برای آزمایش محصولات تراریخته وجود ندارد و محصولات تراریخته بدون مجوز وارد بازار می‌شود افزود: « وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی متولی سلامت و ایمنی غذای مردم است. سازمان غذا و دارو ارزیابی های لازم را مطابق با مقررات در مورد محصولات تراریخته انجام می‌دهد و گزارش‌های تایید خود را اعلام کرده است. »
او با اشاره به روال ارزیابی و صدور مجوز مواد غذایی در آزمایشگاه‌های سازمان غذا و دارو و نه آزمایشگاه‌های کمرگ گفت: نباید در فضاهای رسانه‌ای اقدام به طرح مطالبی کرد که هیچ پشتوانه علمی ندارد. آزمایشگاه‌های سازمان غذا و دارو تغییرات ژنتیکی که در هر ماده غذایی ایجاد شده را کنترل می‌کنند. این فرآیند، یک کار علمی دقیق است.
رییس انستیتو تحقیقات تغذیه کشور با انتقاد از نگاه سیاه و سفید سازندگان این مستند ادامه داد: فرآورده‌های تراریخته را نمی‌توان با یک حکم کلی مورد ارزیابی خوب و بد قرار داد این از نظر علمی پذیرفته شده نیست. محصولات تراریخته مورد به مورد ارزیابی می شوند و مراجع متولی امر سلامت هر محصول تراریخته را به طور مستقل مورد مطالعه و ارزیابی قرار می‌دهند. خاطر نشان می‌شود محصولات تراریخته در طول 21 سال گذشته در کشورهای مختلف جهان و به طور عمده در آمریکا، آرژانتین، آفریقای جنوبی، اسپانیا، استرالیا، برزیل، پرتقال، چین، ژاپن، هند و... با سطح زیرکشت سالانه 185 میلیون هکتار کشت می‌شود و به طور کلی از سوی سازمان‌های غذا و دارو در تمام کشورهای جهان مجوز مصرف دریافت کرده است.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه