روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
23 اسفند 1396  |  سیاست  |  کد خبر: 45107
0
0
احمد جنتی رئیس مجلس خبرگان ماند
ایرنا| سید علی‌اصغر دستغیب دیروز با تشریح نتایج انتخابات هیات رییسه پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری گفت: در این انتخابات احمد جنتی با 66 رای باردیگر به عنوان رییس برای دو سال آینده برگزیده شد.
او ادامه داد: سید محمود هاشمی‌شاهروی نیز با 72 رای به عنوان نایب رییس اول و محمدعلی موحدی‌کرمانی با 70 رای به عنوان نایب رییس دوم انتخاب شدند.
او ادامه داد: در این انتخابات همچنین سیداحمد خاتمی با 50 رای و عباس کعبی با 43 رای به عنوان دو منشی (کارپرداز) انتخاب شدند.
به گزارش ایرنا، احمد جنتی چهارم خرداد 1395 نیز در اولین جلسه مجلس خبرگان رهبری در دوره پنجم نامزد ریاست این مجلس شد که با کسب 51 رای توانست ریاست این مجلس را بر عهده بگیرد.
موحدی‌کرمانی نیز با 65 رای به عنوان نایب رییس اول و هاشمی‌شاهرودی نیز با 63 رای به عنوان نایب رییس دوم مجلس خبرگان در دوره پنجم انتخاب شدند.
براساس رای نمایندگان مجلس خبرگان رهبری همچنین سیداحمد خاتمی و قربانعلی دری‌نجف آبادی در آن تاریخ به عنوان منشیان هیات رییسه برای مدت دو سال انتخاب شدند.
محمدحسین احمدی‌شاهرودی نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان رهبری نیز درمورد این انتخابات گفت: فاضل‌گلپایگانی نماینده استان تهران در پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری دیگر نامزد ریاست این مجلس بود که امروز رای لازم را کسب نکرد.
او در مورد این که آیا در اجلاس امروز مجلس خبرگان رهبری موضوع انتخاب دو نماینده تهران نیز مطرح می شود، گفت: این موضوع در دستور کار امروز مجلس خبرگان رهبری قرار ندارد و این دو نماینده همزمان با انتخابات مجلس شورای اسلامی انتخاب می‌شوند.
نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان رهبری گفت: دستور کار بعدی اجلاس انتخابات کمیسیون‌های تخصصی است.
سید علی‌اصغر دستغیب عضو مجلس خبرگان رهبری گفت: پس از برگزاری انتخابات هیات رییسه در ادامه جلسه دیروز هیات اندیشه‌ورز طبق فرمایش رهبر معظم انقلاب وارد بحث می‌شود و در ادامه محمد علی جعفری فرمانده کل سپاه پاسداران به عنوان مهمان ویژه با محور مسائل امنیتی سخنرانی کرد.
دستغیب ادامه داد: در این جلسه اعضای هیات اندیشه‌ورز انتخاب می‌شوند.
نحوی حضور اعضای خبرگان رهبری در این جلسه به گزارش ایسنا به این شکل آمده است که پس از قرائت قرآن، احمد جنتی سخنرانی خود در چهارمین  اجلاسیه رسمی مجلس خبرگان رهبری در دوره پنجم را آغاز کرد.
هاشمی شاهرودی ساعت ۸ و ۴۵ دقیقه با یک ربع تاخیر وارد مجلس شد و در محل جلوس اعضای هیئت رییسه قرار گرفت.
صادق آملی لاریجانی نیز ده دقیقه به 9 و در اثنای قرائت قرآن وارد مجلس شد و در صندلی شماره ۵۸ نشست.
علاوه بر آن‌ها حدود ده تا دوازده نفر از نمایندگان دیگر نیز با تاخیر وارد شده‌اند، از جمله حسن روحانی و محمود علوی که پس از قرائت قرآن وارد جلسه شدند و در صندلی‌های شماره هفت، شصت و هفت نشستند.
ری شهری نیز با تاخیر و در آغاز سخنرانی جنتی وارد سالن شد.
صندلی هشت که در گذشته جایگاه هاشمی رفسنجانی بود توسط یکی از نمایندگان اهل سنت پر شد.
رییسی در کنار حسینی بوشهری در صندلی شماره ۷۱ نشسته است.
صندلی شماره دوازده به یاد نصرالله شاه آبادی که روز گذشته دارفانی را وداع گفت، با عبای مشکی و دسته گلی پوشانده شده بود.
بعد از پایان سخنرانی احمد جنتی، حسن روحانی حین خروج از سالن با ابراهیم رییسی دست داد و احوال پرسی کرد.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه