روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
23 اسفند 1396  |  سیاست  |  کد خبر: 45105
0
0
سکوتِ گَلّه‌ها
هرمز شریفیان- جلسه استیضاح دیروز «علی ربیعی» وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و «عباس آخوندی» وزیر مسکن شهرسازی با تمام حاشیه‌هایش پایان یافت و در بین سیاسی‌کاری برخی نمایندگان باز هم پای رسانه‌ها به میان آمد.
اگر پارلمان و مجلس یکی از ارکان دموکراسی است، مطبوعات آزاد نیز رکن چهارم آن است و اهمیت آن فرقی با ارکان دیگر ندارد. حالا در غوغای بده بستان‌های سیاسی، دو نماینده مجلس یعنی «عباس تاجگردون» و «فریدون حسنوند» مانند بسیاری از اسلافشان دیواری کوتاه‌تر از رسانه‌ها و خبرنگاران نیافتند و با الفاظی غیر بهداشتی آنان را نواختند.
فضای رسانه‌ای کشور به لطف چنین اندیشه‌های واپسگرایی و به‌خودی‌خود دچار سکوت و انفعال هست و روزنامه‌نگاران و اهالی این عرصه(نه همه آنان) همیشه و در عزا و عروسی تاوان شغل خود را به چنین حضراتی پس می‌دهند.
جالب است که پس از گذشت دودهه هنوز اصطلاح سخیف و کیهان‌ساز «روزنامه‌های زنجیره‌ای» بر زبان آقایان می‌چرخد و احتمالا پس از دریافت مزایای چشمگیر نمایندگی فراموش کرده‌اند که به لطف همین رسانه‌هاست که در حوزه‌های انتخابی‌شان هم شناخته می‌شوند.
فارغ از این موضوع، نکته دیگر ادبیاتی توهین‌آمیزی است که برخی «ره‌یافتگان» به مجلس به‌کار می‌برند که نه در شان و شخصیت موکلان آنان و نه در شان خانه ملت است، البته اگر همان برخی از آقایان، صحن مجلس را ارث پدری ندانند و به دنبال قباله کردن سند ششدانگ آن نباشند.
باید خدارا شاکر بود که انتخابات مجلس نیز هر 4 سال تکرار و برخی در آن و توسط مردم تصفیه می‌شوند چون اگر عمرشان عمر نوح و وکالتشان مادام‌العمر بود، لابد مجلس را به‌جای بهارستان به «چاله‌میدان» منتقل می‌کردند تا ادبیاتشان منطبق بر خاستگاهشان شود.
نکته بعدی آنجاست که این «اشباح‌الرجال»، رسانه‌ها و اصحاب مطبوعات را درحالی به حق‌السکوت گیری متهم می‌کنند که اگر تنها یک روز و تحت چنین شرایطی وارد این عرصه شغلی شوند از فردا کسی نمی‌تواند جلوی اشک‌هایشان را بگیرد و ممکن است به‌خاطر اندک درآمدی بیشتر، از بسیاری مرزهای اخلاقی عبور کنند چون اساسا عادت به گرفتن حقوق‌های اندک و زندگی ساده مانند اصحاب رسانه ندارند.
از سوی دیگر و از آنجایی که دیواری کوتاه‌تر از دیوار مطبوعات و روزنامه‌ها در ایران وجود ندارد برخی از دست‌اندرکاران در هنگام نطق و خطابه‌هایشان در مورد اهالی این عرصه، متوجه بار حقوقی و سخنان وهن‌آلود خود نیستند و از آنجایی که دست روزنامه‌نگار جماعت به هیچ جا برای شکایت بند نیست هرچه دوست دارند بر زبان می‌رانند و هیچ ابایی در چرخش زبانشان ندارند.
حالا اگر روزی خبرنگار یا روزنامه‌نگاری در جایی از حضرات مستطاب انتقادی کند یا ایرادی بگیرند فریاد وامصیبت‌شان عالم را پر می‌کند که به شان مجلس، نمایندگان، دولت، وزرا و ...توهین شده و این توهین مستوجب کیفری سنگین است.
در همین نهادهای حاکم و طی دوره‌های گوناگون دیده شده که نام خبرنگار یا روزنامه‌نگار منتقدی که پرسش‌های شفاف مطرح می‌کند به حراست آن نهاد داده شده تا از ورودش به آنجا جلوگیری کنند.
این سیر توهین به اصحاب رسانه و روزنامه‌نگاران دیرگاهی است که آغاز شده و برای مقابله با آن عزمی جدی لازم است. در گام نخست اهالی این عرصه هستند که با وجود کار سخت و درآمد اندک به رسالت حرفه‌ای خود پایبندند و باید در برابر چنین توهین‌هایی بایستند و توهین‌کنندگان را مجبور به عذرخواهی کنند.
از سوی دیگر وزارت ارشاد و قوه‌قضاییه هستند که می‌توانند برای جلوگیری از چنین برخوردهایی منشااثر باشند. چطور وقتی مطبوعه یا روزنامه‌ای سهوی یا عمدی موضوعی را منتشر می‌کنند که به زعم قاضی یا هیات نظارت بر مطبوعات، توهین به‌شمار می‌رود، با خاطی برخورد کرده و او را به شدیدترین وجه ممکن مجازات می‌کنند اما در موارد مشابه که به مطبوعات و اهالی شریف آن سخیف‌ترین و موهن‌ترین توهین‌ها وارد و نسبت به آنان بدرفتاری می‌شود، هیچ نهادی وجود ندارد تا از حقوق آنان و آبرویشان دفاع کند.
نبود و تعطیل کردن یک نهاد صنفی مانند «انجمن صنفی روزنامه‌نگاران ایران» یکی از دلایلی است که اهالی مطبوعات نمی‌توانند خواسته‌ها و مطالبات صنفی خود را پیگیری کنند اما تا گشایش دوباره این انجمن، اهالی این عرصه هستند که باید از حقوق صنفی خود دفاع کرده و اجازه ندهند که بی دلیل مورد هجمه‌های ناجوانمردانه قرار گیرند.
سیر توهین و تحقیر مطبوعات و رسانه‌ها باید در نقطه‌ای و برای همیشه به پایان برسد و بهتر است که رئیس و نمایندگان مجلس به معدود همکاران خود گوشزد کنند که زبان هتاکی و تهمت‌زنی، زبانی در خور شان خانه ملت و اهالی آن نیست و اهالی مطبوعات به‌دلیل داشتن شکیبایی و صبر زیاد منتظر عذرخواهی این اندک نماینگان می‌مانند.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه