روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
08 بهمن 1394  |  فرهنگ و هنر  |  کد خبر: 4499
0
0
روایت ۱۲ سال مدیریت  کاخ گلستان
شاید تنها کاخی که در سال‌های اخیر شاهد کمترین تغییرات در سیستم مدیریتی خود بوده، کاخ گلستان در تهران باشد. کاخی که در آن اتفاقات مهمی رقم خورد مانند تاج‌گذاری پادشاهان قاجار از جمله احمدشاه بر تخت مرمر، تاجگذاری مظفرالدین شاه قاجار در عمارت بادگیر، گشایش مجلس یکم در اتاق برلیان عمارت گلستان، نخستین جلوس رضاخان بر تخت مرمر، تاج‌گذاری رضاخان و محمدرضا پهلوی در تالار سلام و... از زمانی که قرار شد این کاخ مورد بازدید عموم مردم قرار گیرد مدیرانی به این کاخ آمد و شد کردند اما بازهم این رفتن و آمدها در کاخ گلستان کمتر از کاخ نیاوران و سعدآباد بود. آذرمی نخستین رییس این مجموعه و علیرضا انیسی از سال ۱۳۷۵ تا ۱۳۸۰ رییس کاخ گلستان بود. سپس این سمت به «پروین ثقه‌الاسلام» رسید و او از سال ۱۳۸۰ تا اردیبهشت‌ماه ۱۳۸۹ در کاخ گلستان ماند. عمر مدیریت مسعود شریفی در این مجموعه نیز به حدود 2سال و ۱۰ ماه رسید. پس از او، زینب فیروزی مشاور حقوقی نهاد ریاست جمهوری، پنجمین رییس کاخ گلستان شد. اما رکورددار عمر مدیریت در این کاخ پروین صدر ثقه‌الاسلامی بود که در دولت یازدهم و پس از فیروزی دوباره روی صندلی کاخ نشست.
او از مهرماه سال ۸۰ تا اردیبهشت سال ۸۹ مدیریت کرد و دوباره پس از وقفه‌ای سه ساله از شهریور ۹۲ تا دی ۹۴ مدیریت این مکان تاریخی و فرهنگی را بر عهده گرفت. اهالی کاخ گلستان پروین ثقه‌الاسلام را «خانم» خطاب می‌کنند. گویی این کاخ تنها یک بانو و خانم دارد چرا که کارکنان این کاخ از باغبانان تا سربازهای یگان و معاونان مدیر، همه می‌دانند «خانم» کیست! پس از ۱۲ سال اما مسعود سلطانی‌فر رئیس سازمان میراث فرهنگی دی ماه امسال اعلام کرد که به جای ثقه‌الاسلام فرد دیگری عهده‌دار این موزه می‌شود. هنوز برای ثقه‌الاسلام سمت و پست سازمانی تعریف نشده است. او در دانشگاه خوارزمی حق‌التدریس و ۳۰ سال رئیس کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد دانشگاه تربیت مدرس بوده است و اکنون در حال انجام کارهای نیمه کاره و پرونده‌های ناتمام است تا آنها را به مسعود نصرتی مدیر جدید کاخ گلستان تحویل بدهد.
یکی از اقداماتی که ثقه‌الاسلام در طول دوره مدیریتش در این کاخ انجام داده را ساماندهی سه مخزن کاخ می‌داند چرا که هر سه مخزن در دوره او ایجاد شد. او به خبرنگار مهر می‌گوید: این مخازن طبق استانداردهای جهانی تشکیل شده است.
تهیه پرونده ثبت جهانی آلبوم خانه، ثبت جهانی کتاب پنج گنج نظامی و چاپ کتابهای ارزشمند از نسخ خطی کاخ، جهانی شاهنامه بایسنقری، افتتاح تالار سلام و تالار آینه، مرمت و بازگشایی تالار بادگیر پس از ۳۵ سال و تبدیل سیستم تهویه گرمایشی و سرمایشی کاخ جزو کارهایی است که ثقه الاسلام از خود به یادگار گذاشت.
کتاب‌های خطی مخازن کاخ گلستان کمتر از نسخ خطی موزه ملی ایران نیست. این کاخ مخزن کتاب خطی، آلبوم خانه و مخزن اسناد قاجار را دارد که در آن ۵۰۰ هزار سند قاجاری و ۵۰ هزار عکس و شیشه نگهداری می‌شود. بیش از سه هزار کتاب خطی نیز در این کاخ موجود است.
تابلوهای نفیس لای پتو بود
ثقه‌الاسلام می‌گوید: در زیر زمین کاخ گلستان مخزن اصلی اشیای فرهنگی را ایجاد کردیم و برای نگهداری از اشیا ۸ امین اموال قرار دادیم. شاید چون نزدیک به ۹۰ درصد این اشیا متعلق به دوره قاجار هستند و در میان آنها کتاب‌هایی از دوران تیموریان و اسلامی و شمشیر شاه عباس نیز دیده می‌شود. در کاخ گلستان تابلوهای نفیس را لابه لای پتو و ملحفه نگه می‌داشتند اما اکنون این تابلوها روی ریل قرار گرفته است.
ثقه‌الاسلام یکی از کارهای نیمه تمامش را چاپ کتاب مرقع گلشن و شاهنامه بایسنقری می‌داند که به دلیل نبود اعتبار هیچ وقت انجام نداد. او توضیح می‌دهد: این کتابها یک بار در دوره پهلوی اول چاپ شدند اما همیشه دوست داشتم این کار را انجام بدهم. وی افزود: چاپ کتاب نفیس هیچ وقت به تغییر مدیران ارتباطی ندارد. چون یک کار ملی است. من از رئیس سازمان میراث فرهنگی خواستم که وارد این جریان شود. چراکه شاهنامه بایسنقری در فهرست جهانی ثبت شده است و عمری ۶۰۰ ساله دارد ولی ممکن است در طول زمان دچار فرسایش شود. بنابراین بهتر است با کیفیت عالی یک بار از روی آن کتابی نفیس چاپ شود.
آزمایشی برای ضد زلزله کردن کاخ گلستان
وی یکی دیگر از اقداماتش در این کاخ موزه را ضد زلزله کردن ساختمان‌های کاخ می‌داند و می‌گوید: این اقدام هم یکی از آرزوهای من بود. در زمان‌های گذشته با دانشگاه تهران صحبت شد آنها هم از خاک ساختمان‌ها نمونه برداری کردند تا روی آن تحقیق انجام دهند. این کار به زمان زیادی برای مطالعه نیاز دارد. چون باید دید چطور می‌توان بتن به ساختمان تاریخی تزریق کرد. پس از آن یک پشتکار و همت عالی نیاز دارد تا ساختمان‌های کاخ ضد زلزله شود.
اخبار مرتبط
دیدگاه کاربران

ارسال دیدگاه
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی شود کد امنیتی :      
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه