روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
08 بهمن 1394  |  فرهنگ و هنر  |  کد خبر: 4497
0
0
سه مقصدجذاب گردشگری در آسیا در سال2015
بانکوک، سنگاپور و کوالالامپور در سال 2015 سه مقصد جذاب گردشگری در آسیا و اقیانوسیه برای گردشگران بین المللی بود. به گزارش تارنمای «مستر کارت» آمریکا، شمار گردشگران «بانکوک» پایتخت تایلند در سال گذشته میلادی با 8درصد رشد نسبت به سال 2014، به 18.24 میلیون نفر رسید که در مجموع بیش از 12.4 میلیارد دلار در این شهر خرج کرده‌اند.
به دنبال بانکوک، شهرهای سنگاپور و کوالالامپور به ترتیب با 11.88 و 11.12میلیون گردشگر در رده‌های بعدی قرار گرفتند که البته گردشگران در سنگاپور بیشتر از بانکوک و بیش از 14.7 میلیارد دلار هزینه کرده‌اند.
شهرهای سئول، هنگ کنگ، توکیو، تایپه، شانگهای، بمبئی و اوزاکا نیز در بین 10 شهر برتر از نظر گردشگری در منطقه آسیا و اقیانوسیه قرار دارند. بیشترین میزان پولی که گردشگران در شهرهای منطقه آسیا و اقیانوسیه در سال گذشته میلادی هزینه کرده‌اند مربوط به سئول پایتخت کره جنوبی است و 10.35 میلیون گردشگر خارجی در این شهر بیش از 15.2 میلیارد دلار خرج کرده‌اند.
تعداد گردشگران بین‌المللی در آسیا نیز در بین سال‌های 2014 و 2015 بیش از 10 درصد رشد داشته است.
لندن با جذب 18.82 میلیون گردشگر در سال 2015 در صدر شهرهای جهان از نظر جذب گردشگر قرار دارد و شهرهای بانکوک با 18.24، پاریس با 16.06، دوبی با 14.26، استانبول با 12.56، نیویورک با 12.27 و سنگاپور با 11.88 میلیون گردشگر در رده‌های بعدی هستند.
۱۲ خانه و محوطه باستانی در فهرست آثار ملی کشور ثبت شد
مدیرکل دفتر ثبت آثار سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری از ثبت تعدادی از آثار و محوطه‌های تاریخی کشور از جمله ۵ محوطه باستانی مربوط به استان خوزستان در فهرست میراث ملی خبر داد. به گزارش ایلنا، با توجه به اهمیت آثار و محوطه‌های تاریخی در کشور، ۱۲ خانه و محوطه که واجد ارزش‌های تاریخی بودند شناسایی و در فهرست آثار ملی کشور ثبت شدند.
«فرهاد نظری» مدیر کل دفتر ثبت آثار تاریخی کشور گفت: آرامگاه پیرمعصوم در استان مرکزی، محوطه باستانی تپه امامزاده اسماعیل دارستان در استان مرکزی، خانه کلیم‌زاده در استان یزد، محوطه باستانی تل شکال، محوطه باستانی تل موزه، محوطه باستانی تل گرگ، محوطه باستانی تل پهن، محوطه باستانی ایشان ابوالفلوس در استان خوزستان، خانه خلیلیان در استان مازندران، محوطه باستانی قلعه بزرودپی در استان مازندران، دوشابچی بازار ارومیه و خانه زرآبادی در استان آذربایجان غربی در فهرست آثار ملی غیر منقول به ثبت رسیده و مراتب ثبت آن‌ها نیز به مراجع ذیربط ابلاغ شده است. او همچنین با اشاره به اینکه ثبت نخستین ابزار حفاظت از بنا‌ها و محوطه‌های تاریخی به شمار می‌رود تاکید کرد: اولین اقدامی که سبب می‌شود آثار، بنا‌ها و محوطه‌های تاریخی حفظ شوند ثبت آن در فهرست آثار ملی است. به گفته وی، در شرایطی که سازمان میراث فرهنگی به تنهایی توان خریداری و مرمت تمامی آثار تاریخی کشور را ندارد ثبت یکی از مهم‌ترین ابزارهای حفاظت به شمار می‌رود. نظری تاکید کرد: کار‌شناسان دفتر ثبت آثار تاریخی در تلاش هستند آثار و محوطه‌هایی را که ارزش‌ها و ویژگی‌های ثبت را دارا هستند در فهرست آثار ملی کشور قرار دهند.
سرنوشت کارخانه قدیمی
جنوب یزد چه می‌شود؟
اعضای شورای شهر یزد بر ضرورت تسریع در بهره‌برداری از کارخانه جنوب یزد و استقرار سازمان‌های شهرداری در این فضای تحت مالکیت شهرداری تاکید کردند. به گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام «عباس زارع» رئیس شورای اسلامی شهر یزد در آخرین جلسه علنی این شورا با اشاره به کاربری‌های زیادی که ساختمان قدیمی و بلااستفاده کارخانه جنوب دارد، تصریح کرد: خوشبختانه خرید کارخانه جنوب یکی از افتخارات مصوبات شورای دوره چهارم است که با اعتباری بالغ بر 36 میلیارد تومان، خریداری و در اختیار شهرداری قرار گرفت. وی بیان کرد: با توجه به وسعت این مکان، می‌توان برای آن طرح‌های تفریحی و ورزشی جهت کاربری‌های مختلف در نظر گرفت و با طرحی مناسب به یکی از قطب‌های فرهنگی و تفریحی شهر یزد تبدیل کرد. محمد فقیه‌خراسانی، دیگر عضو شورای اسلامی شهر یزد با اشاره به پتانسیل بالای کارخانه جنوب برای کاربری‌های مختلف، تاکید کرد: با توجه به تعدد ساختمان‌ها در این مکان، سازمان‌های شهرداری می‌توانند در این کارخانه مستقر شوند. محمدرضاعظیمی‌زاده، شهردار یزد هم در این جلسه ضمن ارائه گزارشی از اقدامات انجام شده شهرداری در این مکان، گفت: گزارش مطالعاتی کارخانه جنوب به شورای اسلامی شهر ارائه می‌شود تا بتوانیم برای آینده این مکان تصمیمات مهمی گرفته شود و بعد از تصویب وارد عملیات اجرایی آن بشویم.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه