روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
08 بهمن 1394  |  اقتصاد  |  کد خبر: 4487
0
0
قیمت ارز به کجا می‌رود؟
ستار محمودی- برای مشخص نمودن روند نرخ شارز در یک بازه زمانی، به روند عرضه و تقاضا، سیاست‌های کلان اقتصادی و متغیرهای غیراقتصادی تاثیرگذار باید توجه داشت. برای تحلیل وضعیت نرخ دلار در ایران برای چندماه آینده عوامل زیر بررسی شده‌اند:
۱. عرضه ارز: با توجه به اجرایی شدن برجام و آزاد شدن برخی از دارایی‌های مسدود شده ایران، در چندماه آینده منابع ارزی جدیدی به بازار ایران تزریق خواهد شد. علاوه بر این با تسهیل روند صادرات باید منتظر افزایش درآمدهای ارزی ناشی از صادرات باشیم. مهم‌ترین محصول صادراتی و ارز آور ایران نفت می‌باشد، به نظر می‌رسد که حجم نفت صادراتی ایران حدود یک ملیون بشکه اضافه خواهد شد ولی باید توجه داشت که به علت کاهش قیمت نفت این افزایش فروش تاثیر خیلی زیادی بر روند افزایش منابع نخواهد داشت. وصول درآمدهای نفتی حدود ۳ تا ۴ ماه به طول خواهد انجامید، لذا اثر افزایش منابع در قیمت دلار را در اوایل سال بعد می‌توان مشاهده نمود.
۲. تقاضا برای ارز: با توجه تسهیل شدت فرآیند واردات پس از اجرای برجام، و ساختار واردات محور اقتصاد کشور باید منتظر افزایش حجم واردات در طول ماه‌های آینده باشیم. در نتیجه تقاضا برای ارزهای خارجی و بخصوص دلار آمریکا افزایش خواهد یافت.
۳. تصمیم برای تک نرخی کردن ارز: در ماه‌های اخیر مسولان بانک مرکزی اعلام کرده‌اند پس از برداشتن تحریم‌ها، برنامه‌ای برای تک نرخی کردن ارز دارند. با توجه به اینکه قیمت ارز دولتی پایین‌تر از قیمت ارز در بازار آزاد است، پیش بینی می‌شود قیمت ارز تک نرخی، بین قیمت فعلی دولت و بازار باشد.
۴. تورم: هرچند نرخ تورم کاهشی است و پیش بینی می‌شود این روند برای سال آینده ادامه پیدا کند. (در حالت خوش بینانه تورم تک رقمی ۸. ۷ درصدی پیش بینی می‌شود) ولی با همین تورم موجود، نمی‌توان نرخ ارز را برای طولانی مدت ثابت نگه داشت.
۵. تنش‌های سیاسی منطقه‌ای: تنش‌های سیاسی بر روی قیمت ارز تاثیر گذار هستند.
در صورتی که این تنش‌ها عمیق بوده و زمان زیادی ادامه داشته باشد، تاثیرش بر قیمت ارز شدید خواهد بود ولی تنش‌های مقطعی چون اشغال سفارت عربستان، اثرات خفیف مقطعی می‌گذارد.
۶. رشد اقتصادی آمریکا و افزایش قدرت دلار: رشد پی در پی اقتصاد آمریکا در چند سال اخیر باعث شد سیاستگذاران فدرال رزرو اقدام به افزایش نرخ سود بانکی نمایند. از طرف دیگر کاهش رشد اقتصادی چین، به همراه سیاست حمایتی این کشور از صنایع داخلی، کاهش قدرت یوان را در پی دارد.
جمع بندی: دولت تاثیرگذار‌ترین بازیگر تعیین قیمت ارز است، و بیشترین منابع ارزی در اختیار دولت است. پیش بینی می‌شود دولت در سال ۹۵ ارز را تک نرخی اعلام نماید و حداقل کم برای چند ماه اول سال قیمتی بین قیمت دولتی و آزاد کنونی را برای آن مشخص کند.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه