روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
08 بهمن 1394  |  سیاست  |  کد خبر: 4480
0
0
9داوطلب بدون رقابت وارد مجلس خبرگان می‌شوند
همدلی: وضعیت انتخابات مجلس خبرگان در استان‌های کشور نشان می‌دهد که در برخی از استان‌ها اصلا رقابتی وجود ندارد. طبق آماری که ایلنا منتشر کرد،‌ در برخی استان‌ها نامزدهای محترم هیچ دغدغه‌ای از انتخاب شدن ندارند. مثلا برای هر یک از استان‌های هرمزگان، سمنان، خراسان شمالی و بوشهر که هر کدام یک نماینده در مجلس خبرگان دارند، یک نفر تایید شدند و مردم باید روی برگه رای فقط نام یک نفر را بنویسند. یعنی در این استان‌ها هر تعداد رایی‌ که برای این نامزد محترم ریخته شود، ‌به نام او ثبت خواهد شد. پس 4 نفر در 4 استان از همین الآن 100درصد خود را در مجلس خبرگان می‌بینند. استان‌ آذربایجان غربی هم 3نماینده در مجلس خبرگان رهبری دارد، در این استان هم فقط 3 نفر تایید شدند که هر 3 نفر با هر تعداد رای وارد مجلس می‌شوند، با این تفاوت که شاید رای یک نامزد محترم بیشتر یا یکی کمتر باشد که تاثیری در نتیجه آرا نخواهد داشت. اتفاقا این وضعیت برای استان هرمزگان هم وجود دارد. دراین استان 2 نفر می‌توانند به مجلس خبرگان بروند. شورای محترم نگهبان هم فقط 2 نفر را تایید کرد و این 2نامزد محترم 100درصد وارد مجلس خبرگان می‌شوند،‌ ولی ممکن است رای یکی بیشتر از دیگری باشد. تا اینجا 9 نامزد محترم بدون هیچ رقابتی به مجلس می‌روند و به این ترتیب از هم اکنون نتیجه 20درصد حوزه‌های انتخابیه قبل از برگزاری انتخابات مشخص است. حال اگر صلاحیت برخی نامزدهای رد صلاحیت شده این 6 حوزه تایید شود، این معادله کمی تغییر می‌کند.
یک اصلاح طلب ردصلاحیت شده
تایید شد
خبرآنلاین: کمال الدین پیرموذن نماینده مردم اردبیل که پیش از این از سوی هیئت نظارت برای حضور در انتخابات مجلس دهم رد صلاحیت شده بود در کانال تلگرامی اش از تائید صلاحیت خود خبرداد. پیر موذن پیش از این در خصوص رد صلاحیت ها گفته بود که تردید ندارم شورای نگهبان عادلانه، با درک عمیق مسوولیت و اتخاذ حساسیت‌های لازم در جهت افزایش صلاحیت کاندیداها تصمیم لازم را اتخاذ خواهد کرد.
مطهری: روحانی به مساله
رد صلاحیت ها ورود پیدا کند
جماران - علی مطهری گفت: رییس جمهور در مسئله رد صلاحیت ها از هر راهی که صلاح می داند وارد شود. نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این سوال که «آیا رایزنی روسای قوای مجریه و مقننه با شورای نگهبان می‌تواند در پروسه اعتراض به رد صلاحیت‌ها تاثیرگذار باشد؟» گفت:رئیس جمهور مسئول اجرای قانون اساسی است و می تواند اقداماتی را در زمینه مساله رد صلاحیت ها انجام دهد. وی پیش‌بینی اش از ترکیب مجلس آینده را اینگونه بیان کرد: ترکیب مجلس آینده بستگی به نتیجه بررسی رد صلاحیت ها و رسیدگی به اعتراض معترضان دارد. این نماینده مجلس درباره اقدامات احتمالی رئیس جمهور با توجه به وعده او مبنی بر استفاده از اختیارت قانونی در ارتباط با نتیجه صلاحیت کاندیداها نیز افزود: «رئیس جمهور مسئول اجرای قانون اساسی است و می تواند اقداماتی را در این زمینه انجام دهد.» مطهری تاکید کرد: رئیس جمهور با توجه به اختیاراتی که دارد، در ارتباط با رایزنی با شورای نگهبان در مساله رد صلاحیت ها از هر راهی که صلاح می داند، می تواند وارد شود.
تکذیب شایعات پیرامون
سید حسن خمینی
انتخاب - پس از اعلام عدم احراز صلاحیت سیدحسن خمینی، شایعه ای مبنی بر دیدار نوه بنیانگذار جمهوری اسلامی با آیت الله هاشمی درباره ماجرای نتایج صلاحیت ها منتشر شد که یک منبع نزدیک به بیت امام گفت: خبر دیدار آیت‌الله سیدحسن خمینی با آیت الله هاشمی همراه با دیگر افراد رد صلاحیت شده با موضوع انتخابات کاملا دروغ است. به گفته ی این منبع، سیدحسن خمینی روز گذشته در قم به سر می برده و مشغول درس و بحث روزانه خود بوده است. این منبع تاکید کرد: پس از اعلام نتایج بررسی صلاحیت ها، یادگار امام هیچگونه فعالیت و رایزنی در این خصوص نداشته و نخواهد داشت.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه