روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
06 بهمن 1394  |  جامعه  |  کد خبر: 4339
0
0
همدلی راه‌اندازی کانال‌هایی با موضوع خشونت را از دید اجتماعی و حقوقی بررسی می‌کند؛
شرارت در شبکه‌های اجتماعی
آساره کیانی: آن‌هایی که از نرم‌افزار تلگرام بر روی گوشی‌های هوشمند خود استفاده می‌کنند ممکن است روزانه با کانال‌های عجیب و غریبی که با عناوین یا اهداف متفاوت، باز شده‌اند،روبرو شوند؛ یکی از آن‌ها که در نگاه اول تنها نامش می‌تواند جذب کننده هر بیننده‌ای اعم از زن و مرد و کودک باشد، کانال «شرارت» است؛ کانالی که مردان اغلب جوانی را نشان می‌دهد با تیپ‌های متعلق به یک قشر خاص؛ بدن‌های خالکوبی‌شده، ژست‌های خاص، استفاده از زیورآلات و ابزار ویژه این قشرآن ها خود را خوبان محله‌های خود در تهران و سایر شهرها معرفی کرده‌اند و ضمن ذکر نام و نشانی و محل خود،‌از افراد دیگر دعوت کرده اند که خوبان محله خود را به کانال دعوت کنند.
از بسیاری آدم‌های دور و برتان اگر بپرسید نظرشان راجع به این گروه چیست، پس از دیدن تصاویر، اگر نگویند کاش نمی‌دیدم،‌می‌گویند که رعب و وحشت ایجاد می کنند؛ خانم‌هایی که دارای فرزند هستند، بیشتر نگران می‌شوند که مبادا فرزندان پسرشان با دیدن این تصاویر و عضو شدن در این کانال،‌ به تدریج به آن‌ها گرایش پیدا کنند. نظرات اما در این باره متفاوت است؛ عده‌ای که از منظر حقوقی به موضوع نگاه می‌کنند، می‌گویند که همان‌طور که پسر و دخترهای زیبارو برای خود کانال و گروه درست می‌کنند، این عده هم از چنین حقی برخوردارند؛‌جامعه‌شناس‌ها اما دیدی متفاوت‌دارند؛ آن‌ها می‌گویند در این قضیه تنها بحث حقوق فردی مطرح نیست؛ مسئله حقوق اجتماعی است که با این کار مورد تعرض قرار می‌گیرد.
نعمت احمدی در این‌باره به همدلی می گوید: ترس افراد و بیننده‌های کانال شرارت، دلیل نمی‌شود که صاحبان این عکس‌ها از نمایش خود جلوگیری کنند. این حقوقدان توضیح می‌دهد که گردانندگان کانال شرارت به شرطی که شاکیان خصوصی و عمومی داشته باشند، می‌توانند مورد پیگرد قرار بگیرند. او به کانال‌ها و عکس‌های مختلفی که توسط افراد و گروه‌‌های متفاوت در تلگرام گذاشته می‌شود و حق این افراد برای انجام این عمل اشاره می‌کند و می‌گوید: شاکی خصوصی کسی است که از عمل متضرر شده باشد و شاکی عمومی وقتی معنا پیدا می‌کند که عملی مجرمانه‌ای انجام شده باشد به نحوی که باعث تهییج و تشویق به شرارت شده باشد و در هر دوی این موارد، گردانندگان کانال شرارت مبرا هستند. احمدی گمان نمی‌کند روح و روان کسی از دیدن این عکس‌ها آسیب ببیند و از نظر حقوقی ایرادی بر آن وارد نیست. او توضیح می‌دهد که تا کسی نخواهد اجتماع مجرمانه‌ای تشکیل دهد و اهداف مجرمانه‌ای داشته باشد نمی‌توان به او انگ
مجرم زد.
اما یک جامعه شناس، نظر خلاف نعمت احمدی را دارد و معتقد است که راه‌اندازی چنین کانالی آسیب‌های اجتماعی فراوانی به همراه دارد. امان‌الله قرائی مقدم، می‌گوید: قرار دادن چنین عکس‌هایی می‌تواند بدآموزی داشته باشد. او توضیح می‌دهد: در مکتب شیکاگو بحثی وجود دارد مبنی بر این‌که آسیب‌ از راه یادگیری صورت می‌گیرد؛ اگر فرد در محلی قرار بگیرد که همه مواد مخدر مصرف می‌کنند، ممکن است ناخودآگاه به سمت مصرف، پیش برود یا هر آسیب دیگری. ین جامعه‌شناس می‌گوید: ممکن است این عمل به لحاظ حقوقی و آزادی فردی مشکلی نداشته باشد اما مردمی که در اجتماعی زندگی می‌کنند، از حقوق اجتماعی هم باید برخوردار باشند؛ ما به عنوان افرادی که در جامعه زندگی می‌کنیم حق داریم حقوق جمعی را رعایت کنیم و در قبال جامعه مسئولیم؛ نمی‌توان بدون پوشش در خیابان ظاهر شد و گفت که من آزادم! او ادامه می‌دهد: اگر این‌طور باشد،‌ معتادان متجاهر هم باید بگوبند که در مصرف مواد مخدر آزاد هستند. قرائی مقدم به این نکته تاکید می‌کند که در معرض نمایش گذاشتن چنین تصاویری برای جوانا مضر است و ضررش به مراتب بیشتر از اسلحه است چرا که اسحله یک نفر را می‌کشد اما چنین بدآموزی‌هایی یک جامعه را تیررس قرار می‌‌دهد.
نظرات متفاوتی که در این زمینه وجود دارد. اما آن‌چه مهم است توجه به این نکته است که در حال حاضر استفاده عامه مردم از فضای مجازی در حد بالایی افزایش یافته؛ تلگرام هم در راس چنین فضاهایی قرار گرفته؛ دیدن تصاویر نابهنجار اگر موجب ایجاد ترس و وحشت نشود، می‌تواند سبب آشنا شدن افراد از اقصی‌نقاط کشور و گسترش ارتباط میان آن‌ها شود؛ این‌چنین می‌شود که اعضای یک کانال از شماره خارج می‌شود؛ اطلاعاتی میان آن‌ها رد و بدل شده و اگر اعضای کانال های تلگرامی گرایش‌های خاصی داشته باشند، می‌تواند سبب ترویج آن گرایش‌ها شود. نوع و شیوه زندگی آدم‌ها با توجه به سلایق و خواسته‌هایشان از زندگی با یکدیگر متفاوت است اما اگر این خواسته‌ها و تمایلات و سبک زندگی در معرض تماشای عموم قرا بگیرد چه بسا اثرات زیان‌باری هم به دنبال داشته باشد. نکته دیگر که نمی‌توان از آن چشم‌پوشی کرد،‌گردانندگان کانال و اهداف آن‌ها از راه‌اندازی آن است؛ با توجه به عدم تمایل بسیاری از افرادی با تیپ و شخصیت مذکور برای نمایش داده شدن این‌چنین ممکن است این سوال هم در ذهن پدید بیاید که آیا راه‌اندازی چنین کانال‌هایی برای شناسایی چنین افرادی در هر محله - به هر بهانه‌ای- نیست؟
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه