روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
06 بهمن 1394  |  اقتصاد  |  کد خبر: 4299
0
0
اختلاف نظر دولت و مجلس بر سر نهایی شدن سند دخل و خرج
سر‌گردانی بودجه میان پاستور و بهارستان
در کمتر از 60 روز مانده به زمان اجرایی شدن قانون بودجه سال 1395، لایحه آن در میان چند دوازدهم بودجه تحریمی امسال و بودجه پسا تحریم سال بعد بلاتکلیف مانده است.
مجلس روز گذشته اعلام کرده است که «به هیچ عنوان نمی تواند تا پایان سال بررسی لوایح بودجه 95 و برنامه ششم را به اتمام برساند، پس باید دولت هر چه سریعتر لایحه دو و یا سه دوازهم بودجه را به مجلس ارائه کند”.
این در حالی است که دولت گرچه لایحه بودجه سال 1395 و برنامه ششم توسعه را به دلیل تدوین بر اساس فضای تحریم با تاخیر حدود 40 روزه از زمان قانونی - 15 آذر - به مجلس برد و منتظر اجرای برجام ماند تا بتواند پاسخگوی اعداد و ارقام لایحه ای که بر اساس شرایط پسا تحریم پیش بینی کرده بود باشد ولی این انتظار را هم داشت که تا قبل از اتمام سال جاری لایحه بودجه تصویب و برای اجرا از ابتدای سال آینده در اختیارش قرار گیرد.
این در حالی بود که پیش‌تر و حتی از اوایل دی ماه، نمایندگان مجلس با توجه به تاخیر حدود 15 روزه دولت در ارائه لوایح برنامه و بودجه اعلام کرده بودند که باید برای سال آینده درخواست لایحه دو یا سه دوازدهم از سوی دولت مطرح و تصویب شود. چراکه فرصت کافی برای تصویب لایحه بودجه که باید بر اساس لایحه برنامه ششم توسعه مصوب شود وجود نخواهد داشت.
با این حال دولت بعد از ارئه لایحه بودجه و برنامه باردیگر بر موضع خود تاکید و نوبخت رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی- اعلام کرد که با وجود همزمان شدن زمان بررسی لایحه بودجه با انتخابات مجلس ، بازهم فرصت کافی برای تصویب لوایح وجود دارد و بعید است که به ارئه لایحه سه دوازدهم نیازی باشد.
با این وجود روز گذشته، باهنر، نایب رئیس مجلس با بیان اینکه در حال حاضر مجلس کار رسیدگی به بودجه را آغاز کرده و حتی کمیسیون تلفیق جهت انجام مقدمات کار و انتخاب هیات رئیسه نیز تشکیل شده است گفته که در این بین ما نمی‌توانیم حق نمایندگان را نادیده بگیریم چرا که طبق آیین نامه نمایندگان 10 روز برای ارائه پیشنهادات در مورد بودجه به کمیسیون‌های تخصصی فرصت دارند و کمیسیون‌های تخصصی نیز 15 روز فرصت بررسی پیشنهادات و ارائه گزارش نهایی را به کمیسیون تلفیق دارند. بر این اساس طبق جدول زمان بندی آیین نامه به هیچ وجه امکان رسیدگی لایحه بودجه تا پایان سال 94 در مجلس وجود ندارد.
وی با اعلام اینکه لازمه تصویب بودجه 95 در مجلس تصویب احکام برنامه ششم در مجلس است که این احکام در کمیسیون مشترک به تصویب رسیده است؛ از این رو درخواست ما از هیات رئیسه این است که این موضوع را با اولویت در دستور کار مجلس قرار دهد این را هم گفته که دولت هر چه سریع تر لایحه دو و یا سه دوازدهم بودجه را به مجلس ارائه دهد تا در اول سال قانون لازم را داشته باشد. ما هم تمامی تلاش‌هایمان را می‌کنیم تا در دو ماه ابتدایی سال 95 قوانین بودجه و برنامه ششم رابه تصویب برسانیم.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه