روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
06 بهمن 1394  |  سیاست  |  کد خبر: 4294
0
0
نخست وزیر ژاپن در راه ایران
«فومیو کیشیدا» وزیر امور خارجه ژاپن از انجام برنامه ریزی دولت برای انجام سفر «شینزو آبه» نخست وزیر این کشور به تهران خبر داد. خبر سفر «آبه» به تهران را روز دوشنبه شبکه سراسری اخبار چین رسانه‌ای کرد. این شبکه چینی اعلام کرد که انجام این سفر یک روز پس از پایان سفر دو روزه «شی جین پینگ» رئیس جمهوری چین به تهران اعلام می‌شود. این رسانه چینی همچنین افزود: نخست وزیر ژاپن قصد دارد به زودی و با هدف تقویت اقتصاد کشورش به مدد افزایش واردات نفت از ایران سفری به تهران داشته باشد. شبکه سراسری اخبار چین اعلام کرد: به نتیجه رسیدن توافق هسته‌ای ایران، اجرای برنامه جامع اقدام مشترک و لغو تحریم‌های بین المللی علیه تهران، ژاپن را تحت تاثیر بهبود مناسبات جهانی ایران با دنیا قرار داده و این کشور برای عقب نماندن از رقبایی چون چین، به سرعت دست به کار شده است. بر اساس این گزارش، در صورت انجام سفر «آبه» به تهران، این نخستین سفر نخست وزیر کشور چشم بادامی‌ها به تهران از سال ۱۹۷۸ میلادی خواهد بود. شبکه سراسری اخبار چین همچنین به نقل از منابع آگاه در دولت ژاپن نوشت: «شینزو آبه» قصد دارد در نخستین فرصت برنامه سفر خود به تهران را نهایی کند. البته برخی منابع در دولت ژاپن نیز با تائید تمایل توکیو نسبت به انجام این سفر، احتمال انجام آن تا پیش از انتخابات مجلس سنای ژاپن در فصل تابستان سال جاری را محتمل دانسته‌اند. آنگونه که سایت خبری «شبکه اخبار سراسری چین» نوشت: از جمله اهداف سفر آتی نخست وزیر ژاپن به ایران، امضای قراردادهای بلندمدت با تهران به ویژه در حوزه صادرات نفت و با هدف افزایش صادرات نفت ایران به ژاپن از ۱۱ میلیون بشکه در روز به ۱۵ میلیون بشکه خواهد بود. بر اساس آمارهای منتشر شده، در سال ۲۰۱۱ در نتیجه همراهی ژاپن با روند تحریم‌های ضد ایرانی، میزان صادرات نفت ایران به ژاپن به بیش از نصف میزان کنونی تقلیل یافت. بر اساس این گزارش «فومیو کیشیدا» وزیر امور خارجه ژاپن نیز در تازه‌ترین اظهار نظر خود ضمن تائید برنامه ریزی برای انجام سفر «شینزو آبه» به تهران، اعلام کرد که هنوز زمان دقیقی برای این سفر تعیین نشده است.
بازطراحی راکتور اراک؛ مهم‌ترین موضوع مذاکرات ایران و چین
معاون و سخنگوی سازمان انرژی اتمی، به بررسی دیدار رئیس انرژی اتمی ایران با رئیس انرژی اتمی چین پرداخت.به گزارش ایلنا، بهروز کمالوندی مهم‌ترین موضوع بحث میان ایران و چین در زمینه هسته‌ای را بازطراحی مدلسازی راکتور هسته‌ای اراک بیان کرد و گفت: اگرچه حجم کار بازطراحی مدل‌سازی راکتور هسته‌ای اراک به لحاظ کار بالا نیست ولی به لحاظ سیاسی و فنی برای ما اهمیت بالایی دارد.معاون سازمان انرژی اتمی با اشاره به گسترش روابط ایران با چین در حوزه‌های مختلف، به حوزه هسته‌ای پرداخت و گفت: در حوزه هسته‌ای، چینی‌ها دارای تجربه بالایی هستند و تعداد زیادی نیروگاه در کشور خودشان -در حدود ۱۲ نیروگاه - را در حال ساخت دارند و با توجه به توانایی‌ها و ظرفیت‌هایی که این کشور دارد ما می‌توانیم با این کشور روابط خوبی را داشته باشیم.او مهم‌ترین موضوع بحث میان ایران و چین در زمینه هسته‌ای را بازطراحی مدل‌سازی راکتور هسته‌ای اراک بیان کرد و اظهار داشت: البته در حوزه‌های دیگر نیز بحث و گفتگو شد از جمله تامین اعتبارات و مسائل اقتصادی و تجاری و به لحاظ فنی ظرفیت‌های قابل قبولی را چین دارد. اگرچه حجم کار بازطراحی مدل سازی راکتور هسته‌ای اراک به لحاظ کار بالا نیست ولی به لحاظ سیاسی و فنی برای ما اهمیت بالایی دارد.
درخواست کامرون
از روحانی درباره ۳ زندانی
داونینگ استریت با انتشار پیامی از تماس تلفنی نخست وزیر انگلیس با رئیس جمهوری ایران و گفت‌و‌گوی آن‌ها در موارد متعدد خبر داد.
به گزارش مهر، سایت نخست وزیری انگلیس با انتشار پیامی اعلام کرد که «دیوید کامرون» به مناسبت آغاز اجرای برجام با «حسن روحانی» رئیس جمهوری ایران تماس گرفته و با وی گفت‌و‌گو کرد. بر اساس این گزارش، گفت‌و‌گوی تلفنی نخست وزیر انگلیس با رئیس جمهور ایران در تاریخ ۱۹ ژانویه بوده است. سخنگوی داونینیگ استریت (دفتر نخست وزیری انگلیس) در این رابطه گفت: نخست وزیر برای تبریک گفتن روز اجرای توافق هسته‌ای با رئیس جمهور ایران تماس گرفت و گفت: این روز برای ارتباطات بین المللی روز بسیار خوبی است. دو طرف در این گفت‌و‌گوی تلفنی بر لزوم عمل به تعهدات از سوی طرف‌های حاضر در توافق تاکید و برای فراهم کردن زمینه‌های گسترش همکاری‌های اقتصادی و دیپلماتیک با یکدیگر توافق کرده‌اند. موضوع سفر هیئت تجاری انگلیس به ایران که در ماه‌های آینده انجام می‌شود نیز از دیگر محورهای گفت‌و‌گوهای کامرون و روحانی بود. بر اساس اظهارات سخنگوی دفتر نخست وزیری انگلیس، کامرون در این گفت‌و‌گوی تلفنی درباره سه شهروند انگلیسی دربند ایران نیز با روحانی رایزنی کرده و در مورد امکان بهبود وضعیت آن‌ها گفت‌و‌گو کرده است.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه