روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
06 بهمن 1394  |  سیاست  |  کد خبر: 4291
0
0
موج لغو محدودیت‌ها و تحریم‌های ایران
سوئیس ۸/۱۱ میلیون دلار پول بلوکه شده ایران را آزاد کرد
همدلی- پس از اجرای توافق هسته‌ای، گشایشی در رابطه سیاسی و اقتصادی ایران با جهان آغاز شد و همچنان ادامه دارد. در ادامه این مسیر، سوئیس نیز پول بلوکه شده ایران در حساب‌های بانکی‌اش را آزاد کرد.به گزارش منابع خبری و به نقل از خبرگزاری سوئیس اینفو، ۸/۱۱ میلیون دلار از سرمایه ایران در سال های بین 2007 تا 2012 به دلیل اعمال تحریم‌های اقتصادی علیه تهران از حساب‌های بانکی سوئیس خارج نشد اما پس از دستیابی ایران و گروه 1+5 به یک توافق جامع هسته‌ای، تحریم‌های سازمان ملل، آمریکا و اتحادیه اروپا علیه ایران لغو شد که این به معنی آزادی پول مسدود شده ایران در حساب های خارجی است.بر اساس این گزارش سخنگوی وزارت امور اقتصادی سوئیس روز یکشنبه تایید کرد که این پول آزاد شده و متعلق به اشخاص، شرکت‌ها و موسسات دولتی ایران بوده است.
لغو محدودیت‌های
اقتصادی کره‌جنوبی علیه ایران
پس از آن‌که در روزهای اخیر کشورهایی مانند استرالیا، ژاپن، کانادا و... از لغو تحریم‌های اقتصادی ایران سخن گفتند و برای گسترش رابطه با ایران اعلام آمادگی کردند، دولت کره‌ جنوبی نیز اعلام کرد: محدودیت‌های تجاری و سرمایه‌گذاری با ایران را لغو می‌کند.به گزارش ایسنا، دولت سئول روز یکشنبه در یک کنفرانس خبری اعلام کرد در راستای لغو تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران این کشور نیز محدودیت‌های تجاری و سرمایه‌گذاری‌اش با ایران را که از سال 2010 وضع شده است، لغو می‌کند.نهادهای دولتی درگیر در این محدودیت‌ها علیه ایران شامل وزارت اقتصاد و استراتژی، وزارت امور خارجه، وزارت تجارت، صنعت و انرژی و بانک کره که در این کنفرانس خبری حضور داشتند، همگی بر لزوم رفع تحریم‌های کره علیه ایران تاکید کردند و از لغو این محدودیت‌ها خبر دادند.
براساس این گزارش، سئول در سال 2010 هم‌راستا با آمریکا، دوست نزدیکش محدودیت‌هایی مالی و صنعتی درخصوص قراردادهای اقتصادی با ایران وضع کرد. اما اکنون با توجه به رفع این تحریم‌ها به زودی تجارت هر کالایی غیر از محصولات مربوطه سلاح‌های کشتار جمعی با ایران ممکن خواهد بود.دولت کره همچنین اعلام کرد: واردات محصولات نفتی ایران به علاوه دادوستدهای مالی با موسسات مالی و بانک‌های ایران را آزاد خواهد کرد.به گزارش کی‌بی‌اس، شرکت‌های کره‌جنوبی از لغو تحریم‌های ایران بسیار خرسند هستند چراکه می‌گویند این اتفاق درهای یک بازار جدید را به روی آنها باز کرده است. ایران که دارای چهارمین ذخایر نفتی جهان است پیش از وضع این تحریم‌ها اصلی‌ترین تامین‌کننده نیازهای کره‌جنوبی در زمینه نفت بوده است.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه