روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
06 بهمن 1394  |  سیاست  |  کد خبر: 4290
0
0
رئیس‌جمهوری ایران، اولین سفر خود پس از اجرای توافق هسته‌ای را آغاز کرد
نامه‌ روحانی به اوباما و سران ۵ قدرت جهانی
همدلی- سفر حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران به ایتالیا و فرانسه از دیروز آغاز شده‌است و تا روز پنج‌شنبه هفته‌جاری ادامه خواهد یافت. این سفر که قرار بود ۲۴آبان انجام شود به‌دلیل بمب‌گذاری داعش در پاریس، به تعویق افتاد تا اکنون و پس از اجرای توافق هسته‌ای، روحانی با هیات‌های اقتصادی و سیاسی این سفر را آغاز کند. اما روحانی پیش از این سفر در صفحه شخصی خود در توئیتر از ارسال نامه به سران کشورهای ۱+۵ خبر داد. به گزارش «همدلی»، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی به سران آمریکا، انگلیس، آلمان، روسیه و چین نامه نوشت.
روحانی در توئیتی نوشت: «در نامه‌ای به سران کشورهای ۱+۵: اظهار خرسندی از تلاش برای حصول توافق هسته‌ای و امیدواری نسبت به اجرای به موقع تعهدات و اقدامات لازم بر اساس برجام». روحانی همچنین نامه‌ای به رهبران کشورهای همسایه نوشت. رئیس جمهور در صفحه‌ توییتر خود «در این باره نوشت: در نامه‌ای به سران کشورهای همسایه: امید به تلاش برای استفاده از فرصت‌ها و ظرفیت‌های پسابرجام برای همکاری در عرصه‌های مختلف».  محتوای این نامه تاکنون رسانه‌ای نشده‌است و این موضوع را سخنگوی وزارت خارجه در نشست هفتگی‌اش نیز بیان کرده‌است.  حسین جابری انصاری در نشست دیروز خود و در پاسخ به خبرنگاری که درباره محتوای این نامه پرسیده بود، گفت: چنین چیزی اگر وجود داشته باشد به استحضار ملت رسانده می‌شود و ما پاسخگوی گمانه‌زنی‌های رسانه‌ای و بلندگوهای رسمی نمی‌توانیم باشیم.
روحانی: گسترش روابط با اروپا از سیاست‌های تهران است
اما حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی دیروز در فرودگاه مهر آباد و پیش از آغاز سفر دوره‌ای خود به دو کشور ایتالیا و فرانسه در جمع خبرنگاران با تشریح اهداف سفرش اظهارداشت: این سفر در مقطع تاریخی بسیار مهم و پسا برجام و پساتحریم انجام می‌شود و از این رو از اهمیت بسزایی برخوردار است. وی با تاکید بر اهمیت گسترش روابط با کشورهای اروپایی به‌ویژه کشورهایی که در گذشته روابط خوبی با ایران داشته‌اند، از بررسی و توافق دو سند مهم در جریان این سفر چهار روزه به فرانسه و ایتالیا خبر داد.
رییس جمهوری تصریح کرد: در این سفر سند نقشه راه میان مدت و بلند مدت همکاری‌های تهران با ایتالیا و فرانسه مورد بررسی و توافق قرار می‌گیرد، همچنین در خصوص موسساتی که بیمه صادراتی را تضمین می‌کنند تفاهماتی انجام شود. روحانی با یادآوری آمادگی ایران برای جذب فناوری‌های نوین گفت: ایران در زمینه فناوری‌های نوین پیشرفت‌های خوبی داشته است و جذب این نوع فناوری‌ها برای ما از اهمیت زیادی برخوردار است.
وی همچنین از امضای اسنادی در بخش‌های مختلف اقتصادی در جریان سفر به ایتالیا و فرانسه خبر داد و گفت: در خصوص حمل و نقل و نوسازی ناوگان هوایی و نیز ریل لوکوموتیو و خودرو اسناد زیادی آماده شده است که در جریان این سفر مورد مذاکره و تفاهم قرار می‌گیرد.
رییس جمهوری خاطرنشان کرد: همکاری در بخش‌های مختلف صنعتی، دانشگاهی، کشاورزی، گردشگری، تجهیزات پزشکی و محیط زیست از دیگر موضوعاتی است که در جریان این سفر در مورد آن‌ها مذاکره و تفاهم‌هایی می‌شود. روحانی ملاقات با پاپ و مقامات واتیکان و دیدار و گفتگو با فعالان اقتصادی و سیاسی ایتالیا و فرانسه را از دیگر برنامه‌های این سفر عنوان کرد.
گفت‌وگوهای مهم
بین رئیس‌جمهور و پاپ در واتیکان
جابرانصاری، سخنگوی وزارت خارجه نیزدر بخش ابتدایی سخنان دیروز خود در جمع خبرنگاران رسانه‌های گروهی با اشاره به رفت و آمدهای مهم دیپلماتیکی که بین ایران و کشورهای مختلف جهان در حال حاضر در حال انجام است، به سفر حجت‌الاسلام و المسلمین روحانی رئیس جمهور کشورمان به دو کشور اروپایی ایتالیا و فرانسه اشاره کرد و گفت:‌ در سفری که ایشان به ایتالیا دارند علاوه بر گفت‌وگو با مقامات این کشور رایزنی‌هایی نیز با پاپ خواهند داشت.جابری انصاری با بیان اینکه در سفر به فرانسه هیات بزرگ اقتصادی نیز رئیس جمهور را همراهی می‌کند، تصریح کرد: این نخستین سفر اروپایی آقای روحانی در دوران ریاست جمهوری ایشان به ویژه در دوران پسابرجام است.
این دیپلمات عالی رتبه ایرانی در ادامه به روابط تاریخی ایران و ایتالیا اشاره کرد و گفت: در جریان فراز و نشیب‌های سال های گذشته روابط ایران و ایتالیا از بیشترین قوت برخوردار بوده است.وی همچنین به فراز و نشیب‌های رابطه ایران با فرانسه اشاره کرد و گفت: در سفر به این دو کشور مذاکرات مهمی بین مقامات ایران و ایتالیا و فرانسه صورت خواهد گرفت. گفت‌وگوهای مهمی بین رئیس جمهور و پاپ در واتیکان انجام خواهدشد. جابری انصاری با بیان اینکه در جریان این گفت‌و‌گوها در ارتباط با روابط دو جانبه منطقه‌ای بین‌المللی و انسانی به ویژه در گفت‌وگو با پاپ گفت و گو و رایزنی می‌شود تصریح کرد: امیدوارم این سفر زمینه ساز تحرکات و همکاری‌های گسترده‌تر بین ایران و کشورهای اروپایی به خصوص در مرحله پسابرجام باشد.
ولایتی: کشورهای جهان
خواهان توسعه روابط با ایران هستند
علی اکبر ولایتی، دبیر شورای عالی امنیت ملی یکی از شخصیت‌هایی بود که دیروز در بدرقه رسمی حسن روحانی حضور داشت. ولایتی پیش از این و در پایان نشست خبری دومین همایش بین‌المللی «خطر جریان‌های تکفیری در دنیای امروز؛ مسئولیت علمای جهان اسلام» در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوال ایرنا در خصوص سفر رئیس جمهوری به ایتالیا و فرانسه افزود: رقابت کشورهای اروپایی از سفرهای متعدد آن‌ها به ایران مشخص شده و این تنها محدود به اروپا نیست و رئیس جمهوری چین با هیات بزرگی به ایران می‌آید که در تاریخ روابط ایران با کشورهای دیگر کم سابقه است. وی اضافه کرد: این نشان می‌دهد که خواست عمومی در بین کشورهای جهان برای توسعه روابط با ایران به عنوان مهم‌ترین کشور منطقه وجود دارد. ولایتی در پاسخ به سوالی در خصوص روابط ایران و جمهوری آذربایجان گفت: از زمانی که جمهوری آذربایجان استقلال پیدا کرد و در آن زمان من وزیر امور خارجه بودم همه تلاشم را به کار بردم تا این کشور را که بیشترین مواضع مشترک فرهنگی با ما دارد، به ایران نزدیک‌تر کنیم و در هر باری که نیاز شده کمک‌هایی را به این کشور داشته‌ایم و این وظیفه ایران است که به کسانی که با ما مشترکات دارند، کمک کند. وی همچنین در پاسخ به سوالی در خصوص روابط ایران و ترکیه گفت: بین ایران و ترکیه سردی وجود ندارد، سال‌ها، دهه‌ها و قرن‌ها با هم زندگی کرده‌اند و ممکن است گاهی اختلاف نظرهایی به وجود آید.
سفر روحانی به اروپا
گام عملی تعامل سازنده است
این سفر اروپایی رئیس‌جمهوری ایران، واکنش‌های فراوانی را در رسانه‌های داخلی و خارجی به‌همراه داشته است و بسیاری از کارشناسان، این سفر را آغازگر تعامل سازنده در شرایط پسابرجام دانستند. در این رابطه علی بیگدلی، کارشناس روابط بین‌الملل تاکید کرد: با سفر آقای روحانی به دنیا نشان داده می شود که ایران یک بازیگر قدرتمندی است که برای بازیگری در عرصه بین‌المللی گام بر می دارد و این گام مهمی برای فروپاشی پروژه ایران هراسی است.
این مدرس دانشگاه که با ایلنا سخن می‌گفت، با اشاره به نخستین سفر اروپایی حسن روحانی گفت: با توجه به آنکه اقتصاد و سیاست خارجی ایران در طول هشت سال دولت نهم و دهم دچار انجماد شده بود، با روی کار آمدن دولت یازدهم و اجرایی شدن برجام در حال خروج از آن وضعیت و پیدا کردن حالت انبساطی است.
او با بیان اینکه سفر آقای روحانی به اروپا نخستین گام عملی برای توسعه و تعامل سازنده پس از اجرایی شدن برجام محسوب می‌شود، اظهار داشت: سفر رئیس جمهور به اروپا از دو زاویه اهمیت بسیاری دارد؛ نخست اینکه با سفر آقای روحانی به دنیا نشان داده می‌شود که ایران یک بازیگر قدرتمندی است که برای بازیگری در عرصه بین المللی گام بر می‌دارد و این گام مهمی برای فروپاشی پروژه ایران‌هراسی است. این تحلیلگر مسائل سیاست خارجی ادامه داد: از سوی دیگر، این سفر می‌تواند گامی جدی برای فراهم کردن بستر سرمایه‌گذاری‌های خارجی در ایران باشد. بیگدلی با بیان اینکه ایتالیا از شرکای مهم ایران در اتحادیه اروپایی است، تصریح کرد: ایتالیا حتی در زمان تحریم‌ها هم رابطه مطلوبی با ایران داشت و قبل و بعد از توافق هسته‌ای هم مقام‌های ایران کشورهای سفرهای متعددی به ایران داشتند و طی آن برای همکاری با ایران ابراز تمایل کردند.
به‌گزارش «همدلی»، پیش از این سفر بسیاری از کارشناسان و تحلیل‌گران روابط بین‌الملل از لزوم توجه ایران به اروپا در شرایط پسابرجام سخن گفته بودند. دکتر انتصار، رئیس‌دانشکده علوم سیاسی دانشگاه آلابامای حنوبی نیز در گفت‌و‌گو با «همدلی»، یکی از راه‌های مقابله ایران با سنگ‌اندازی‌های کنگره در مسیر اجرای برجام را حرکت به سمت کشورهای قدرتمند اروپایی و ایجاد پیمان اقتصادی با این کشورها
دانست.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه