روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
24 دی 1396  |  بین الملل  |  کد خبر: 42569
0
0
بحران؛ بحران خبر است!
احمد عظیمی، روزنامه نگار
- خوشبختانه «همه جا آرام است» این، به جد عرض می‌شود، نه در قالب مزاح یا کنایه! به این دلیل که نسبت به هفته گذشته، فضای جامعه آرام‌تر شده و در چنین فضایی، اهل رسانه راحت‌تر می‌تواند به آن‌چه وظیفه یومیه اوست، عمل کند. در این مجال اصلا بحث رسالت اهل خبر، در میان نیست بلکه از وظیفه بومیه، بحث به میان می‌آید.
رخدادهای اخیر، تلنگری به جامعه رسانه‌ای زد. تلنگری در این حد که ما را به فکر بیندازد در «بحران» چه وظیفه‌ای داریم؟! آیا قرار است حین بحران، جوک بگوییم و مردم را بخندانیم یا خیر، قرار است -دست کم- وظیفه خبر و اطلاع رسانی را انجام دهیم!! این سوال بسیار جدی بود و حتی آسیب‌هایی را نشان داد، که احتمالا مسئولان از این پس، باید آن را آویزه گوش قرار دهند و با اهل رسانه، مدیران مسئول و مدایران عامل خبرگزاری‌ها و روزنامه‌ها بنشینند و طرحی در این زمینه بیندازند، که حتی اگر نو نباشد، بتواند در آینده مردم و مسئولان را، از سردرگمی نجات دهد!
داستان این فقره این‌طور بود که اتفاقی در یک گوشه این بوم، روی داد. به ناگاه و از طریق خبر رسانی در فضای مجازی، گویا آتش به انبار کاه افتاده باشد، بخش زیادی از کشور دچار بحران شد. این بحران چنان‌که شاهدان می‌توانند شهادت دهند، در اصل «بحران خبر» و اطلاع‌رسانی بود. شاهد مثالش هنوز زنده است و همه هم از آن‌چه روی داده است، اطلاع دارند.
آذری جهرمی، وزیر جوان ارتباطات وفناوری اطلاعات، جند روز پیش این بحران را تایید کرد. داستان این بود که یک گوشه از تلگرام خبط و خبر را، به سلیقه و خواست خود منتشر می‌کرد. وقتی این شیوه غیرمسالمت‌آمیز شد و به سمت آموزش تولید بمب دستی رفت، آن مجموعه و حواشی‌اش به خواست مسئولان، از دسترس خارج شد. اما این داستان که بحران خبر، از بس خودش را نشان می‌دهد، باید مسئولان به جد، درباره آن فکری کنند. همه شاهد بودند که وقتی آن مجموعه از دسترس خارج شد، برای خود جایگزینی تعریف کرد که ظرف 24 ساعت دوباره آش همان آش شد و کاسه همان کاسه!
وزیر ارتباطات در یک مصاحبه، تایید کرد که این هجوم، به ‌این‌دلیل بوده که منابع خبری داخلی، کار خود را درست انجام نداده‌اند والا مادامی که مثلا صدا و سیما اخبار درست، فیلم‌های ارزشمند و سرگرم‌کننده، پخش کند یا خبرگزاری‌ها «بنی‌آدم» وار، خبر منتشر کنند، چه کسی حاضر است، زحمت عبور از فیلتر را به خود بدهد و منابعی غیر از منابع داخلی، برگزیند. وقتی با مردم کوچه و بازار هم صحبت می‌کنید، این موضوع را تایید می‌کنند.
به هر روی، با تایید وزیر ارتباطات و البته دیگر مسئولان، تنها امید این است که حضرات دور هم بنشینند و تصمیم درست بگیرند. این‌بار که گذشت، آیا عقل می‌پذیرد در موارد مشابه، خط خبری را به جایی غیر از منابع داخلی مرتبط کنید و خودمان، مردم را به آن سو سوق دهیم؟ امید است تصمیم درست گرفته شود.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه